Myslovitz
- data powstania
- 1992
- pochodzenie
- Polska
Biografia
Zespół Myslovitz powstał w 1992 roku w Mysłowicach, z inicjatywy Artura Rojka (voc, g; ur. 6 V 1972) i Wojciecha Powagi (g; ur. 18 II 1972), do których dołączyli bracia Wojciech (dr; ur. 9 XI 1972) i Jacek (bg; ur. 28 VIII 1970) Kuderscy.
Przez pierwsze dwa lata grupa istniała pod nazwą The Freshmen. Pierwszy występ odbył się w studenckim klubie "Olimp" w Katowicach - The Freshmen zagrali przed formacją Generał Stillwell. W 1993 roku na koncercie w Jaworznie grupa poznała fotografa-amatora Jacka Kowalczyka, który zaproponował pierwszą sesję zdjęciową, a następnie pomógł zorganizować sesję nagraniową w pomieszczeniu gospodarczym Estrady Śląskiej.
Podczas tej sesji zarejestrowane zostały takie utwory, jak: "Letter To Love" (późniejsza "Krótka piosenka o miłości"), "Beautiful Day", "Ultra Fiolet", "Mówisz że", "Funny Hill" i "Maj" (w zupełnie innej wersji niż piosenka "Maj" z płyty "Myslovitz").
Na przełomie kwietnia i maja The Freshmen zakwalifikowali się na przegląd Garaż '94 w Częstochowie. Zajęli tam drugie miejsce, a nagrodą była sesja nagraniowa w studiu muzycznym Radia Łódź. Materiał został zarejestrowany w czerwcu 1994 r. Producentem został Robert Ochnio (Reds, Tubylcy Betonu). W grudniu 1994 roku The Freshmen zakwalifikowali się na Mokotowską Jesień Muzyczną, którą wygrali. I to właśnie na tej imprezie formacja po raz pierwszy wystąpiła pod nazwą Myslovitz (co po niemiecku oznacza Mysłowice).
W kilka miesięcy później Myslovitz podpisał kontrakt z wytwórnią MJM na wydanie trzech płyt. Materiał na pierwszą został nagrany podczas wakacji 1995 roku, w studiu Radia Łódź. Pierwszy album, zatytułowany po prostu "Myslovitz", ukazał się w grudniu 1995 i był promowany singlem "Myslovitz" (zgodnie z zasadą 3 x M). Kolejne piosenki z tej płyty to: "Zgon", "Maj" i "Krótka piosenka o miłości".
W tym czasie zespół otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień, między innymi: Nadzieja Roku według czytelników miesięcznika "Tylko Rock", Debiut Roku według miesięcznika "Brum", nominację do statuetki Fryderyka w kategorii Debiut oraz nagrodę radia RMF FM - Niedocenieni '95.
W 1996 roku ukazała się druga płyta grupy - "Sun Machine", nagrana w składzie powiększonym o gitarzystę Przemka Myszora. Krążek został wydany już przez Sony Music Polska. Dzięki "Sun Machine" Myslovitz stał się docenianą grupą na polskim rynku muzycznym, a takie mega hity, jak "Peggy Brown" czy "Z twarzą Marylin Monroe", znacząco przyczyniły się do komercyjnego sukcesu albumu.
Rok później na rynku pojawiła się następna płyta - "Z rozmyślań przy śniadaniu". Zwraca ona uwagę melodyką, świeżością i energią przebojowych piosenek. Specjalna edycja tego albumu została rozszerzona o kontrowersyjną piosenkę "To nie był film". Znajdują się na niej trzy wersje tego utworu - oprócz studyjnej, także instrumentalna oraz demo.
Kolejna płyta w dorobku Myslovitz, "Miłość w czasach popkultury", ukazała się w 1999 roku. Okładkę wydawnictwa zaprojektował sam Ryszard Horowitz. Krążek cieszył się olbrzymią popularnością i wkrótce pokrył się platyną. Wtedy też zespół został triumfatorem rozdania nagród Fryderyki '99 - zdobył statuetki w kategoriach: Grupa Roku, Piosenka Roku - Rock ("Długość Dźwięku Samotności") oraz Płyta Roku - Rock. Otrzymał również prestiżową nagrodę tygodnika "Polityka" - Paszport Polityki '99, w dziedzinie muzyki rock/pop.
W 2000 roku w rozgłośniach radiowych pojawił się singel "My", będący zapowiedzią filmu "To My". Soundtrack do tego obrazu zawierał ponadto dwie nowe kompozycje Myslovitz: "Książka z drogą w tytule" oraz "Sekrety i kłamstwa". Z kolei w lipcu ukazał się singel z piosenką "Polowanie na wielbłąda", nagraną na potrzeby promocji filmu Jerzego Stuhra "Duże zwierzę".
W 2001 roku Artur Rojek udzielał się sporo poza Myslovitz. Pracował nad projektem Lenny Valentino, założonym w 1998 roku wspólnie z Mietallem Walusiem (gitara basowa, na co dzień grający w zespole Negatyw) - wspomagali ich muzycy Ścianki - Jacek Lachowicz (klawisze), Arkady Kowalczyk (perkusja) i Maciej Cieślak (gitara). Debiutancki album grupy wywołał sporo zamieszania na naszym rynku muzycznym, gdyż bez wątpienia był jedną z najoryginalniejszych produkcji w historii polskiej fonografii. Rojek pojawił się też na solowej płycie Andrzeja Smolika (utwór "50 tysięcy 881" - jest autorem słów, zaśpiewał i zagrał też na gitarze).
Jesienią Myslovitz dwukrotnie zagrali w Londynie, a w drodze powrotnej pojawili się we Frankfurcie na gali wręczenia nagród MTV - byli nominowani w kategorii "Najlepszy polski wykonawca".
Wiosną 2002 roku w studio Radia Katowice, wspólnie z producentem Tomaszem Bonarowskim, Myslovitz nagrali swój piąty album "Korova Milky Bar" (tytuł zaczerpnięty z filmu "Mechaniczna pomarańcza" Stanley'a Kubricka), który ukazał się w maju i przyniósł sporo zaskakujących nowych brzmień, wykreowanych głównie przez instrumenty klawiszowe, o które rozszerzył swe instrumentarium Przemek Myszor, oraz skomplikowane efekty gitarowe Powagi. Nowością były również teksty zdominowane przez tematy społeczne.
Album promował singel "Acidland" i trasa "Korova Milky Bar Club Tour 'April 2002", w czasie której zespół wystąpił również w londyńskim klubie "Borderline". Potem Myslovitz koncertowali w Europie, u boku Simple Minds i Iggy'ego Popa. Latem wystąpili na festiwalach w Szkocji, Belgii i Niemczech, a w polskich radiach pojawił się utwór "Sprzedawcy marzeń".
W listopadzie 2002 r. grupa podpisała nowy kontrakt nagraniowy i rozpoczęła współpracę z wytwórnią Pomaton EMI.
Jednocześnie Myslovitz po raz trzeci zostali nominowani do nagrody MTV European Music Awards, w kategorii "Najlepszy polski wykonawca" - i w końcu otrzymali ją, a muzycy pojawili się na uroczystej gali w Barcelonie.
W 2003 roku płyta "Korova Milky Bar" została uznana za "Album Roku 2002" i otrzymała nagrodę Fryderyka. Wkrótce stała się Platynową, za sprzedaż 70 tys. egzemplarzy. Jerzy Stuhr zaprosił w tym czasie członków Myslovitz do zaśpiewania filmowej piosenki oraz zagrania epizodycznych postaci w jego obrazie "Pogoda na jutro". Muzycy zagrali mnichów-nowicjuszy, tworzących kościelny zespół!
Zespół jak zwykle intensywnie koncertował w Polsce, a w połowie czerwca otwierał dwa koncerty Iggy'ego Popa w Niemczech i Danii. Równocześnie do sklepów trafiła kompilacja podsumowująca dotychczasową karierę Myslovitz - "The Best Of". Podwójna płyta zawiera wszystkie największe przeboje zespołu, a także kilka utworów, które nie były dostępne na żadnym z pięciu regularnych wydawnictw grupy, jak np. "Książka z drogą w tytule" czy "The Iris Sleeps Under The Snow" oraz nową piosenkę "Sei Taing Kya". Okładka jest kolażem zdjęć fanów grupy.
Płytę promował singel "Kraków", nagrany z gościnnym udziałem Marka Grechuty i zespołu Anawa. "Kraków" w wersji oryginalnej znalazł się na platynowym albumie "Miłość w czasach popkultury". We wrześniu grupa zagrała w słynnej londyńskiej sali "Royal Festival Hall", a koncert pokazała w całej Europie telewizja MTV.
Rok 2004 Myslovitz rozpoczęli od kolejnej trasy po Europie (grali w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Austrii i Turcji), zaś jesienią wspomagali znaną irlandzką formację The Corrs podczas jej europejskiej trasy koncertowej.
W grudniu tego samego roku do sklepów trafiła eksperymentalna płyta "Skalary, mieczyki, neonki", na której znalazły się w większości instrumentalne improwizacje.
Pod koniec kwietnia 2005 roku do sklepów trafił boks o wszytko mówiącym tytule "Single 1995-2005".
1 września 2005 roku w Mysłowicach odbył się wyjątkowy koncert zespołu z okazji 10. rocznicy debiutu płytowego. Oprócz solenizantów na koncercie można było usłyszeć między innymi Andrzeja Smolika, Johna Portera, Kasię Nosowską, Edytę Bartosiewicz, Leszka Możdżera oraz zaprzyjaźnione grupy Delons, Negatyw, Peny Lane i Lili Marlene. koncert obejrzało około 20 tysięcy widzów.
Niecały rok później, w maju 2006, Myslovitz zaprezentował publiczności swój siódmy studyjny album - "Happiness Is Easy", na którym wyraźnie słychać, że muzycy wciąż poszukują nowych artystycznych dróg i nowych muzycznych środków wyrazu. Na album złożyło się 13 różnorodnych kompozycji, spojonych w jedną całość - ciekawa mieszanka energii i muzycznych emocji. Krążek został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez fanów zespołu jak i krytyków muzycznych.
29 maja 2006 roku w historie zespołu wpisało się bardzo nietypowe wydarzenie-występ w ramach "Najmniejszy koncert świata". Zespół jest pierwszym bohaterem cyklicznych występów, organizowanych przez jedną ze stacji radiowych. Artyści zagrali dla 10 osobowej publiczności, która po wykazaniu się szczegółową wiedzą na temat grupy wygrała wejściówki. Do wydarzenia doszło w tej samej kamienicy w której wcześniej Myslovitz nagrywali teledysk do piosenki "Mieć czy być". Ten niesamowity koncert został zarejestrowany i wydany na DVD pod koniec 2006 roku.
Rok 2007 to dla Myslovitz czas dużej ilości koncertów. Jednym z nich był występ podczas międzynarodowego festiwalu muzycznego "Be2Gether". We wrześniu grupa kolejny raz mogła uczestniczyć w nietypowym wydarzeniu. We Wrocławiu odbyła się projekcja słynnego filmu kina niemego "Nosferatu - Symfonia grozy". Filmowemu pokazowi towarzyszyła muzyka grana na żywo przez formację.
Rok 2007 przyniósł muzykom wiele nagród, w tym odebrali 12 marca 2007 roku w warszawskim klubie Dekada platynową płytę za ostatni longplay.
W kolejnym roku zespół zrobił sobie przerwę w działalności koncertowej. Powrócił do niej na początku 2009 roku wydając przy okazji reedycję płyty "Miłość w czasach popkultury".
W 2009 ukazała się też pierwsza biografia zespołu zatytułowana "Myslovitz. Życie to surfing", przygotowana przez dziennikarza Leszka Gnoińskiego.
Najnowsze wydawnictwo grupy zapowiadane jest na 31 maja 2011 roku. Album będzie nosił tytuł "Nieważne jak wysoko jesteśmy...". Pilotuje go single "Ukryte".
W 2012 roku Artur Rojek oznajmil, że odchodzi z Myslovitz. Nowym wokalistą grupy został Michał Kowalonek z zespołu Snowman.
(źródło: RMF FM, uzup. własne )
Teksty piosenek (121)
-
19
-
4 U
-
50 Tysięcy 881
-
A Few Mistakes Made By Good Parents
-
Acicland (english)
-
Acidland
-
Acidland (wersja angielska)
-
Bar Mleczny Korova
-
Behind Closed Eyes
-
Ch
-
Ch
-
Chcia
-
Chciałbym umrzeć z miłości
-
Chlopcy
-
Cisza i wiatr
-
Co 10 sekund przez ca
-
Czerwony Notes B
-
Czytanka Dla Niegrzecznych
-
Dla Ciebie
-
Długość dźwięku samotności
-
Dreamsellers
-
Drive Blind
-
Drzewa
-
Dziewczyna z wiersza Lennona
-
Et si tu nexistais pas
-
Fikcja Jest Modna
-
For You
-
Gadaj
-
Gadaj
-
Good day my angel
-
Good Day, My Angel
-
I'd like to die of love
-
I'll Be There For You
-
Inny
-
James, radiog
-
James, radiog
-
Je
-
Jeste
-
Kilka B
-
Kilka u
-
Koniec Lata
-
Korova Milky Bar
-
Kosmita
-
Kr
-
Kraina mi
-
Krak
-
Król wzgórza
-
Krótka piosenka o miłości
-
Ksi
-
Ksi
-
Latawce
-
Lubi
-
M
-
Man of glass.
-
Marie Minn Restaurant
-
Mi
-
Miec Czy Byc
-
Mieć czy być
-
Miłość
-
My
-
Myslovitz
-
Na jednej z dzikich pla
-
Nienawi
-
Nigdy nie znajdziesz sobie przyjaci
-
Noc
-
Nocnym poci
-
Nocnym pociągiem aż na koniec świata
-
Pakman
-
Papierowe Skrzyd
-
Peegy sue nie wysz
-
Peggy Brown
-
Pierwszy Raz
-
Pierwszy Raz (ft. Michelle J.)
-
Pierwszy raz (Z Michelle J.)
-
Poczt
-
Polowanie Na Wielb
-
Postcard from an airport
-
Powoli
-
Prędzej, później, dalej
-
Przedtem.
-
Przemijanie
-
Przypadkiem
-
Sekrety i k
-
Sekrety I Klamstwa
-
Si
-
Sound Of Solitude
-
Spacer w bokserskich r
-
Sprzedawcy Marze
-
Sprzedawcy Marzen
-
Such a Shame
-
Szklany Cz
-
Ściąć wysokie drzewa
-
Telefon
-
The Iris sleeps under the snow
-
The Melancholy Tower
-
Throughout Life In 10 Seconds
-
To nie by
-
Townboys
-
Trzy sny o tym samym
-
Ty i ja i wszystko co mamy
-
Tysiąc żurawi
-
Us
-
W 10 Sekund Przez Ca
-
W Deszczu Male
-
W drodze
-
W sieci.
-
Wie
-
Wielki b
-
Wonderful Life
-
Wszystkie narkotyki świata
-
Wszystkie ważne zawsze rzeczy
-
Z Rozmy
-
Z Twarz
-
Z twarzą Marilyn Monroe
-
Za Zamkni
-
Zdążyć przed wschodem słońca
-
Zgon
-
Złe mi się śni
-
Zn
-
Zn
-
Życie to surfing