Anna Jantar

Anna Jantar
data urodzenia
10 czerwca 1950
data śmierci
14 marca 1980
pochodzenie
Polska
4,4
Oceń
Głosy
7

Biografia

Anna Jantar - początki kariery

Anna Jantar należała do grona najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu, zmarła natomiast 14 marca 1980 roku w Warszawie, przeżywszy zaledwie 30 lat. 

Już w wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Jej debiut jako solistki miał miejsce podczas koncertu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Jantar ukończyła podstawową szkołę muzyczną, a pod koniec lat 60. zdała egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jednak piosenkarka nie została do niej ostatecznie przyjęta. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Anna Jantar była ikoną muzyki pop polskiej estrady. Jej największe przeboje to m.in.: Nic nie może wiecznie trwać, Tyle słońca w całym mieście, Staruszek świat, Najtrudniejszy pierwszy krok, Baju-baj proszę pana (Jambalaya), Wielka dama tańczy sama, Mój tylko mój czy Tylko mnie poproś do tańca. 

Lata 70. rozpoczęły przełomowy okres w życiu młodej piosenkarki. Występowała pod pseudonimem Jantar, współpracując z takimi gwiazdami jak Stanisław Sojka, Zbigniew Hołdys czy Budka Suflera oraz Perfect. W 1973 roku podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewała swój pierwszy przebojowy utwór pt. Najtrudniejszy pierwszy krok.

Anna Jantar - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Przeboje Anny Jantar do dziś cieszą się ogromnym uznaniem. Piosenkarka zaśpiewała łącznie około 160 utworów różnych kompozytorów.

Najpopularniejsze utwory Jantar to m.in.:

  • Anna Jantar - Tyle słońca w całym mieście,
  • Anna Jantar - Żeby szczęśliwym być,
  • Anna Jantar - Przetańczyć z Tobą chcę,
  • Anna Jantar - Radość najpiękniejszych lat, 
  • Anna Jantar - Baju-Baj proszę pana (Jambalaya),
  • Anna Jantar - Staruszek świat,
  • Anna Jantar - Nic nie może wiecznie trwać,
  • Anna Jantar - Jaki jesteś jeszcze nie wiem.
Anna Jantar - koncerty i dorobek artystyczny

Anna Jantar pojawiła się na wielu scenach muzycznych w całej Polsce oraz za granicą. Piosenkarka występowała m.in. podczas Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie z przebojami: A lipiec grał czy W płaszczu z mżawki i zadumy. Annę Jantar można było również podziwiać na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Lublanie czy na Coupe d’ Europe w Austrii. Na początku lat 80. wokalistka odbyła trasę po amerykańskich klubach polonijnych w Chicago i New Jersey. Jednak były to ostatnie koncerty artystki. Anna Jantar zginęła w katastrofie lotniczej na Okęciu 14 marca 1980 roku. Podczas lądowania samolot linii LOT, lecący z Nowego Yorku, rozbił się w pobliżu warszawskiego lotniska. Jantar za swoje dokonania muzyczne otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Jedną z nich jest m.in. Złota Płyta za longplay pt. Tyle słońca w całym mieście. W 1975 roku Anna Jantar otrzymała również Nagrodę Publiczności na XV. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.

Anna Jantar - życie prywatne i dzieci

Na początku lat 70. Anna Jantar wzięła ślub cywilny z kompozytorem Jarosławem Kukulskim. Ceremonia kościelna odbyła się natomiast rok po tym i miała miejsce w kościele św. Anny w Poznaniu. 5 lat później na świat przyszła jej jedyna córka Natalia Kukulska, która obecnie jest jedną z najbardziej uzdolnionych polskich piosenkarek. 

Anna Jantar - romans
W sieci krąży wiele plotek, jakoby Anna Jantar miała romans i planowała odejść od swojego męża. Jednak jej córka stanowczo zaprzeczyła tym pogłoskom.