Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki
data urodzenia
6.05.1950
data śmierci
22 maja 2017
pochodzenie
Polska
3,4
Oceń
Głosy
102

Biografia

Zbigniew Wodecki - wiek i początki kariery

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 w Krakowie, zmarł 22 maja 2017 roku w Warszawie. Jego ojciec Józef Wodecki (1911-1980) był trębaczem orkiestry symfonicznej Polskiego Radia w Krakowie. Matka Irena, z domu Bylica (1921 - 1074) była sopranistką. Zbigniew Wodecki miał o 10 lat starszą siostrę - Elżbietę, która była wiolonczelistką i sopranistką. Rodzina Wodeckich wywodzi się z Łazisk. 

Do gry na skrzypcach zachęcił go ojciec, jeszcze kiedy był małym chłopcem. Będąc nastoletnim chłopcem postanowił uczyć się gry na trąbce. Ze szkoły został niestety wyrzucony w pierwszym roku nauki. Nie złamało go to jednak i ukończył z wyróżnieniem w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego przy ulicy Basztowej w Krakowie. Zbigniew Wodecki karierę muzyczną rozpoczął w wieku 16 lat, kiedy założył zespół “Czarne perły", rok później nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami. W 1968 roku wystąpił z Anawą i Markiem Grechutą na 6. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Przez kolejnych 5 lat akompaniował Ewie Demarczyk w trakcie jej koncertów w całej Europie (między innymi w Austrii, Belgii, Szwajcarii, Francji i Niemczech). Odwiedzili również Australię, Brazylię i Kubę. 

Zbigniew Wodecki - dyskografia

Największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego są nadal chętnie słuchane czy odtwarzane w rozgłośniach radiowych. Jego najbardziej rozpoznawalne piosenki to: “Zacznij od Bacha", “Chałupy Welcome To", “Lubię wracać tam gdzie byłem już", “Z Tobą chcę oglądać świat", “Tylko ty, tylko ty", “Nad wszystko uśmiech Twój". 

Cała Polska potrafi nucić jego “Pszczółkę Maję". Wodecki podchodził bardzo sceptycznie do nagrania swojej wersji piosenki do bajki dla dzieci “Pszczółka Maja", ponieważ uważał, że jego tonacja zupełnie do niej nie pasowała. Powiedział, że jeśli wytwórnia mu nie wierzy, to przyjedzie do studia i im udowodni, że ma rację. I tak też zrobił! Muzyk na nagranie przyjechał w pośpiechu, bardzo głodny, a że była jeszcze godzina do nagrania, zaproponowano mu kotleta schabowego z puree ziemniaczanym. Wodecki zapytał, ile płaci, na to studio powiedziało, żeby czuł się zaproszony. W tym momencie już wiedział, że nie wymiga się od nagrania tej piosenki.

Zbigniew Wodecki oprócz solowej kariery chętnie angażował się w różne projekty. Tak sam Wodecki w trakcie wywiadu mówił o początkach tej współpracy z Mitch and Mitch: “Kompletnie tego nie pamiętam. Pewnie dlatego, że byłem w pełnym szoku. Nie wiedziałem, czy chłopaki robią sobie ze mnie jaja, czy jadą na poważnie. Zresztą nadal nie wiem. Od dziecka byłem uczony, że każdy utwór muszę wykonywać pod linijkę. Nie było mowy o żadnym odstępstwie. Od podstawówki po akademię muzyczną - wszystko na blachę. I tak mi zostało. Aż tu nagle w trakcie tego pierwszego koncertu z Mitchami - po całych latach muzycznego szpanowania - zderzyłem się z czymś, o czym kompletnie zapomniałem. Że muzyka służy przede wszystkim rozrywce i zabawie. Że tremę przed wyjściem na scenę - coś, co mi towarzyszy całe życie - można mieć gdzieś. Że w muzyce obowiązuje pełna dowolność. I to oni mi o tym przypomnieli. Przecież Mitch & Mitch odwalają takie numery na scenie, że jak się człowiek nie wyluzuje, to jest zgubiony. Wiecie, ile wysiłku kosztowało mnie to, żeby się wyluzować?!".

Pomiędzy projektami muzycznymi prowadził rozrywkowe programy telewizyjne i festiwale muzyczne, był jurorem dwunastu edycji programu “Taniec z gwiazdami", pojawił się gościnnie w kilku serialach telewizyjnych, oraz wziął udział w trzech dużych kampaniach reklamowych.

Zbigniew Wodecki i nagrody

Wielokrotnie był nagradzany na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na swoim koncie ma również Fryderyki, Prometeusza, nagrodę dziennikarzy na 2. Międzynarodowym Festiwalu Interwizji. Został odznaczony Odznaką “Zasłużony działacz kultury. Otrzymał Srebrny Medal “"Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Pośmiertnie został uhonorowany “Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski".

Zbigniew Wodecki - życie prywatne (żona, dzieci)

Zbigniew Wodecki poznał swoją żonę kiedy był początkującym, dwudziestoletnim muzykiem. Krystyna studiowała geologię, pojawiła się w Piwnicy pod Baranami. Młody Wodecki kiedy dojrzał ją wśród widowni, podobno zagrał z takim zaangażowaniem, że aż popękały wszystkie struny w jego skrzypcach. Zbigniew z myślą o swojej żonie i początkach ich znajomości stworzył utwór “Lubię wracać tam gdzie byłem już". W 1971 roku urodziła się ich pierwsza córka Joanna, w 1973 Katarzyna, a w 1975 roku para powitała na świecie pierwszego syna - Pawła. 

Zbigniew Wodecki zmarł 5 maja 2017 roku. Pogrzeb odbył się 30 maja, po mszy żałobnej w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ciało zostało złożone w rodzinnym grobowcu Wodeckich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Aby uhonorować Wodeckiego jako wybitnego artystę i  dobrego człowieka, w dniu pogrzebu z Wieży Mariackiej w Krakowie można było usłyszeć “What a Wonderful World" Louisa Armstronga

Teksty piosenek (167)

Artyści powiązani