Vince Clarke

Vince Clarke
data urodzenia
3 lipca 1960
pochodzenie
Wielka Brytania
0,0
Oceń
Głosy
0

Biografia

Vince Clarke: wiek, wzrost i początki kariery

Vince Clarke, a właściwie Vincent John Martin, brytyjski muzyk i kompozytor, urodził się 3 lipca 1960 roku w South Woodford w Wielkiej Brytanii. Ma 168 centymetrów wzrostu.

W wieku nastoletnim Clarke uczęszczał do szkoły Northbury Junior School, gdzie mógł eksperymentować z pierwszymi instrumentami muzycznymi.  Początkowo uczył się gry na skrzypcach, a następnie na fortepianie. Jego fascynacja syntezatorami i elektroniką zaczęła kształtować się już w młodym wieku. Później kontynuował edukację w Winchmore Hill Collegiate.

Pod koniec lat 70., wraz ze szkolnym kolegą Andym Fletcherem założyli zespół No Romance in China, jednak jego działalność trwała krótko. W 1979 roku Clarke grał na gitarze w grupie Plan, wraz z przyjaciółmi Robertem Marlowem i Paulem Langwithem.

Po ukończeniu szkoły średniej, Clarke podjął decyzję o dalszym kształceniu się muzycznym. Jego pasja do syntezatorów elektronicznych zaowocowała współzałożeniem zespołu Depeche Mode w 1980 roku wraz z Dave'em Gahanem , Martinem Gore'em , Andy'm Fletcherem. Przyniosło mu to międzynarodową sławę. Jego umiejętności kompozytorskie i innowacyjne podejście do muzyki elektronicznej przyczyniły się do sukcesu zespołu.

W późniejszych latach Vince Clarke współtworzył liczne zespoły muzyczne.

Vince Clarke: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Clarke wraz z Depeche Mode nagrał debiutancki album “Speak & Spell" w 1981 roku, z utworami "New Life", "Just Can't Get Enough" czy "Photographic", która pokryła się złotem w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech. Był głównym autorem tekstów, a także był odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe, wokal prowadzący i wspierający, gitary. Muzyk opuścił zespół pod koniec 1981 roku, tworząc nową grupę. 

Yazoo, bo o niej mowa była wynikiem połączenia sił z główną wokalistką Alison Moyet (wówczas znaną pod pseudonimem Alf). Zespół grał muzykę synth-popową, w USA znaną jako Yaz). który wyprodukował dwa albumy studyjne. Pierwszy -  "Upstairs at Eric's" (1982) przyniósł hity "Only You", "Don't Go" czy "Situation", z kolei drugi - "You and Me Both" (1983) zawierał wielkie przeboje zespołu - "Nobody's Diary", "Ode to Boy" oraz "Mr. Blue".

Yazoo rozpadło się w 1983 roku,ale połączyło się ponownie w 2008 roku, organizując serię koncertów z okazji 25. rocznicy rozstania duetu.

W 1983 roku Clarke nawiązał współpracę z Erikiem Radcliffe'em tworząc The Assembly. Nad każdym singlem pracowali z innym artystą. Dzięki współpracy z piosenkarzem Feargalem Sharkeyem z zespołu Undertones, trafili na brytyjską listę “Never Never". Wtedy też Clarke wraz z Radcliffe założył wytwórnię Reset Records . W latach 1983 i 1984 wyprodukował cztery single: “The Face of Dorian Gray ", “I Just Want to Dance", “Claudette" i “Calling All Destroyers". W 1999 roku wydali przygotowany wcześniej album “The Peter Pan Effect".

Clarke zdecydował o rozpoczęciu nowego projektu w 1985 roku, kiedy to rozpoczął poszukiwania wokalisty. Z Andy’m Bellem, który został wybrany stworzyli zespół Erasure. Osiągnęli ogromny sukces, dzięki wielu międzynarodowym przebojom.

Do końca 2022 roku duet nagrał dziewiętnaście albumów studyjnych. Za najważniejsze można uznać “The Circus" (1987) z promującymi go "Sometimes", "It Doesn't Have to Be", "Victim of Love" oraz płytę “The Innocents" (1988), która zawierała takie utwory jak "A Little Respect", "Ship of Fools" czy "Chains of Love".

Kolejną ważna pozycją w twórczości Clarka był “Wild!" (1989) z wielkimi hitami grupy Erasure jak "Drama!", "Blue Savannah", "Star". W 1991 roku ukazał się album “Chorus" z promującymi go utworami "Chorus", "Love to Hate You", “Breath of Life", które również przyniosły mu ogromną, międzynarodową sławę.

W 1994 roku została wydana płyta “I Say I Say I Say". Znalazły się na niej bardzo znane utwory -"Always", "I Love Saturday" czy "Run to the Sun".

Podczas pandemii Vince Clarke nagrał “Songs of Silence", który to album został wydany przez Mute Records w 2023 roku.

Vince Clarke: koncerty i dorobek artystyczny

Clarke był wielokrotnie nominowany, wraz ze swoimi zespołami, do nagród muzycznych. Wraz z Erasure otrzymał następujące nagrody: w 1991 roku Ivor Novelo Awards za “Blue Savannah", w 1994 Goldene Europa Awards (Najlepsza grupa międzynarodowa), w 2015 Classic Pop Readers’ Awards za “The Violet Flame". Kolejne 2017 roku - Attitude Awards, w 2018 - AIM Independent Music Awards, 2019 - Classic Pop Reader’s Awards, a w 2023 - British LGBT Awards.

Vince Clarke: życie prywatne

Vince Clarke ożenił się z Tracy Hurley w 2004 roku. Para doczekała się jednego dziecka, Oscara. Tracy Hurley jest współzałożycielką Morbid Anatomy Museum na Brooklynie, które jest obecnie zamknięte. Tonya Hurley, jej siostra bliźniaczka i amerykańska pisarka, jest żoną Michaela Pagnotty, byłego menadżera Erasure. W internecie pojawiły się informacje, jakoby żona muzyka zachorowała na raka, próżno jednak szukać szczegółów - Clarke niezwykle zaciekle broni swojej prywatności.

Obecnie mieszkają w Maine, gdzie przeprowadzili się w 2004 roku. Czekając na dostawę sprzętu studyjnego z Wielkiej Brytanii, zaczął używać laptopa Apple z oprogramowaniem Logic Pro , Max/MSP i różnymi syntezatorami programowymi (z których wiele było emulacjami analogowymi), poznając zalety zarówno z syntezatorów programowych, jak i analogowych. Mają także apartament na Brooklynie w Nowym Jorku od 2012 roku, gdzie przenieśli także studio Cabin i kolekcję syntezatorów.

Fani często szukają powiązań między rodziną Clark, znaną dzięki urodzonym w 2023 roku pięcioraczkom, pochodzącym z miejscowości Horyniec-Zdrój (Polska) a Vincem Clarkem, jednak, choćby ze względu na różne nazwiska, wydaje się, że nie łączą ich więzy krwi.

Artyści powiązani