Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk
data urodzenia
14 sierpnia 1961
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Mirosław Maleńczuk
3,5
Oceń
Głosy
616

Biografia

Maciej Maleńczuk- wiek i początki kariery

Maciej Maleńczuk- wokalista, gitarzysta, poeta, osobowość telewizyjna. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych i charakterystycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Szczery i bezkompromisowy, nigdy nie bał się wyrażać swoich opinii na każdy temat.
27 maja 2023 roku świętował na sopockiej scenie 40-lecie swojej kariery. 
Maleńczuk urodził się 14 sierpnia 1961 roku w Wojcieszowie, jego rodzice - Edward i Barbara byli nauczycielami. Kiedy skończył rok, wraz z matką przeprowadził się do Krakowa, z którym związana jest większa część jego życia. Tam też uczęszczał do szkoły zawodowej (specjalność: obróbka skrawaniem), której nie ukończył.
O Macieju Maleńczuku zrobiło się głośno w całej Polsce w 1981 roku, ale nie za sprawą muzyki, lecz z powodu odmowy odbycia obowiązkowej służby wojskowej. Został za to skazany na 1,5 roku pobytu w więzieniu. W wielu miejsca w kraju pojawiały się wówczas napisy na murach “uwolnić Maleńczuka", pisane przez przeciwników ówczesnej władzy.
Po wyjściu z więzienia Maleńczuk wrócił do Krakowa, gdzie zaczął śpiewać i grać na gitarze na ulicach starego miasta. W 1986 na zaproszenie Andrzeja "Pudla" Bieniasza trafił do zespołu Püdelsi, którego został wokalistą i liderem do 2005 roku (z pewnymi przerwami). Wspólnie nagrali pięć płyt.
W 1993 roku artysta założył grupę Homo Twist. Ich pierwsza płyta ukazała się w 1994 roku. Maciej Maleńczuk nagrywa i występuje również jako solista od 1989 roku. Muzyk ma też na swoim koncie przygodę z telewizją jako juror programu rozrywkowego “Idol", a w 2004 roku pojawił się na deskach chorzowskiego teatru w roli Wolanda w sztuce “Mistrz i Małgorzata".
Maleńczuk znany jest również jako wierny kibic piłkarskiego klubu Cracovia, dla którego stworzył zresztą hymn, odgrywany przed każdym domowym spotkaniem Cracovii. Jest też fanem motoryzacji, na pytanie fanów: “czym jeździ Maleńczuk?" muzyk odpowiada, że niczym poniżej 300 koni. 

Maciej Maleńczuk - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Maciej Maleńczuk ma na swoim koncie kilkanaście płyt, zarówno tych nagranych wspólnie z zespołami, których był wokalistą, jak i solowych.
Pierwszy album z zespołem Püdelsi “Bela Pupa" wydał w 1988 roku. 
Przełom lat 80. i 90. to początek solowych projektów muzycznych. Pierwszym z nich była kaseta “Pod Papugami". Było to nagranie koncertu, który odbył się we wrocławskim klubie o tej samej nazwie. Pierwsza studyjna płyta “Pan Maleńczuk" ukazał się w sprzedaży w 1998 roku i zawiera głównie utwory znane z ulicznego repertuaru artysty. Płyta została nagrodzona Fryderykiem.
W 2003 roku na rynku pojawiła się płyta zespołu Püdelsi “Wolność słowa", która odniosła wielki sukces i przez wielu uważana jest za jeden z najważniejszych albumów na polskim rynku muzycznym. 
Rok 2005 to rozpoczęcie współpracy Maleńczuka z Wojciechem Waglewskim, której owocem jest krążek “Koledzy". Na płycie znajdowały się nie tylko nowe utwory, ale i odświeżone wersje starych przebojów, jak choćby “Bo Bóg dokopie" z repertuaru Voo Voo, "Bal na Gnojnej" Stanisława Grzesiuka, czy "Ring Of Fire" Johny'ego Casha. Album sprzedał się w liczbie 60 tysięcy egzemplarzy.
W roku 2006 Maleńczuk rozpoczął nowy projekt muzyczny, założył zespół Psychodancing, z którym związał się na kolejne 5 lat. Grupa wydała trzy płyty studyjne i jedną koncertową. "Psychodancing" i "Psychodancing 2" sprzedały się w nakładach przekraczających trzydzieści tysięcy egzemplarzy, dzięki czemu obie osiągnęły status platynowej płyty. 
Wspólnie z Pawłem Kukizem z zespołu Piersi nagrał w 2010 roku album “Starsi Panowie" na której znajdowały się nowe wersje utworów znanych właśnie z Kabaretu Starszych Panów.
Maleńczuk współtworzył również rockową grupę Yugopolis, z którą nagrał utwór “Ostatnia nocka", piosenka dotarła na szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego.
Najbardziej znane piosenki Macieja Maleńczuka to: "Tango libido", "Sługi za szlugi", "Synu". "Jestem sam" czy "Dawna dziewczyno".

Maciej Maleńczuk - koncerty i dorobek artystyczny

Maciej Maleńczuk podczas trwającej od 40 lat kariery miał możliwość tworzyć i nagrywać z najbardziej znanymi postaciami polskiej sceny muzycznej m.in. Voo Voo, Reiem Ceballo, Justyną Steczkowską, Krzysztofem Krawczykiem, grupą Behemoth, Big Cyc czy 5th Element. Uczestniczył też w projektach "Master of Celebration" (w hołdzie zespołowi Depeche Mode), Yugopolis, Męskie Granie.
Wielokrotnie występował na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, podczas Rawa Blues w Katowicach czy FAMY w Świnoujściu.
Większość jego płyt pokryła się złotem lub platyną. Jest laureatem Fryderyka, a w 2011 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Gloria Artis.
W 2003 roku książka Macieja Maleńczuka "Chamstwo w państwie", otrzymała laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego. 

Maciej Maleńczuk - życie prywatne i dzieci

Maciej Maleńczuk jest w związku małżeńskim z Ewą Maleńczuk. Wbrew krążącym przez jakiś czas plotkom, jest ona pierwszą żoną wokalisty. Para wychowuje wspólnie trzy córki. Artysta ma jeszcze jedną córkę z poprzedniego związku.
Kilka lat temu, córka wokalisty Rita Maleńczuk, namówiła go do zakupu ziemi. 
Wybór padł na Podkarpacie, a dokładnie wieś Jodłowa. Maleńczuk kupił tam dom i zamieszkał 100 km od Krakowa. W wielu wywiadach podkreślał jak ceni spokój tego miejsca, ciszę, spokojne życie z daleka od miasta. Mówił, że nie brakuje mu czerwonego dywanu, ale podkreślał, że nie wybiera się jeszcze na muzyczną emeryturę. 
Po 10 latach w Jodłowej Maciej Maleńczuk wrócił jednak do miasta, aktualnie artysta znów mieszka w Krakowie.