Maciej Maleńczuk w zaskakującym projekcie. "Niektórzy znienawidzą, inni pokochają"
Maciej Maleńczuk i Adam Strug gościnnie wystąpili w utworze "Wierszalin III", którym nowy etap w swojej karierze rozpoczyna grupa Patriarkh, niegdyś znana jako Batushka (w wersji Bartłomieja Krysiuka). Co już wiemy o nowym projekcie?

Zespół Batushka powstał w 2015 roku w Polsce, łączy w sobie black metal i śpiewy kościelne, a ich teksty są pisane w języku starosłowiańskim i opowiadają o prawosławiu. Z powodu protestów odwoływano koncerty grupy w Rosji, Białorusi i Serbii, gdzie dominuje prawosławie.
W 2019 roku doszło do sporu między wokalistą Bartłomiejem Krysiukiem i gitarzystą Krzysztofem Drabikowskim o prawa do nazwy. Od tego czasu funkcjonowały dwie grupy pod szyldem Batushka, które toczyły sądowe spory o prawa do nazwy. Ostatecznie prawa pozostały przy Drabikowskim, a Krysiuk postanowił kontynuować swoją muzyczną przygodę pod nowym szyldem Patriarkh.
Patriarkh zamiast Batushki. "Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego"
Zobacz również:
- Candlemass z nową EP-ką "Black Star" przed jubileuszowym koncertem w Polsce. Sprawdź tytułowy singel
- Sonny Sandoval (P.O.D.): "Nie chcę niczego, co świat ma do zaoferowania" [WYWIAD]
- Ektomorf zapowiedział nową płytę. Sprawdź tytułowy utwór z albumu "Heretic"
- "Podróż do samego piekła". Leash Eye z nową płytą "Destination: 125"
Wokalista zapowiedział właśnie premierę koncept albumu "Prophet Ilja / ПРОРОК ИЛИЯ". Płyta pojawi się 3 stycznia 2025 r. nakładem wytwórni Napalm Records, a do sieci trafił już teledysk do pierwszego singla "WIERSZALIN III" (zobacz!), w którym gościnnie wystąpili Maciej Maleńczuk i Adam Strug.
"'Wierszalin III' chyba najlepiej oddaje różnorodność i muzyczną wielowymiarowość tego albumu. Tak jak tytułowy Prorok Ilja budował na Podlasiu Nowe Jeruzalem, tak i my budujemy naszą nową tożsamość i pokazujemy nasze nowe muzyczne oblicze" - czytamy.
"Historia zawarta na płycie zachęciła nas do wyjścia ze strefy komfortu. Sięgnęliśmy po środki, których wcześniej nie wykorzystywaliśmy w naszej muzyce. Wielu z was może się zastanawiać, czy to wciąż jest black metal? Albo czy to w ogóle jest metal? Słuchowisko, audiobook, teatr, muzyka filmowa, folk, performance... Wszystkie te określenia tu pasują. Niektórzy znienawidzą, inni pokochają" - dodają twórcy.