Transoriental Orchestra - Kayah

Transoriental Orchestra
wykonawca
Kayah
wytwórnia
Kayax
premiera
gatunek
Pop
liczba utworów
16
3,0
Oceń
Głosy
14

O płycie

Kayah od dawna planowała nagranie albumu w stylistyce world music. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad materiałem okazało się zaproszenie Kayah do występu na festiwalu Warszawa Singera. Specjalnie na potrzeby tego jednego koncertu powstał niezwykły projekt - Transoriental Orchestra. Wokalistka do współpracy zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Wspólnie wybrali do projektu wybitnych instrumentalistów oraz solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co dodatkowo poszerza muzyczny dialog i nadaje projektowi charakter autentycznej wielokulturowości. Na płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie, no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah - śpiewa m.in. po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku.
"Album ten jest moim powrotem do muzyki etnicznej i nurtu world music, w którym zawsze czułam się świetnie, a dzięki współpracy z Goranem Bregovicem, Cesarią Evorą czy też Verą Bilą osiągnęłam sukcesy" - mówiła Kayah.
"Tym razem nie zapuszczam się w bałkańskie, afrykańskie czy cygańskie rejony, ale korzystam ze wspaniałej spuścizny Żydów z całego świata. Poprzez wybór piosenek chciałam pokazać ich wędrówkę, a także wpływ, jaki obce kultury wywarły na ich twórczość. Na albumie znalazły się pieśni Żydów sefardyjskich czy naszych rodzimych Aszkenazyjczyków. Stąd mnogość języków pojawiająca się na płycie" - wyjaśniła wokalistka.

Lista utworów

 • Vol. 1

  1. 1.
   Kondja Mia, Kondja Mia
  2. 2.
   Aman Minush
  3. 3.
   De Edad de Kinze Anyos
  4. 4.
   Lamma Bada
  5. 5.
   Hava Nagila
  6. 6.
   El Eliyahu
  7. 7.
   Transoriental
  8. 8.
   Ajde Jano
  9. 9.
   Rebeka
  10. 10.
   Jidisze Mame
  11. 11.
   Warszawo Ma
  12. 12.
   Muszlo moja
  13. 13.
   Nie ma mnie już i cóż
  14. 14.
   Nie ma dat
  15. 15.
   El Eliyahu (alternative version)
  16. 16.
   Kicy Bidy I Bokha