Najlepsze płyty 2015 - Polska

Tradycyjnie mocny hip hop i głośni debiutanci - polska muzyka nie powinna mieć kompleksów. Sprawdźcie najlepiej ocenione przez recenzentów Interii polskie płyty 2015 roku!

Kapela ze Wsi Warszawa - "Święto słońca"
Kapela ze Wsi Warszawa - "Święto słońca" 
Kapela ze Wsi Warszawa - "Święto słońca" 

Na naszych łamach w ciągu ostatnich 12 miesięcy opublikowaliśmy prawie 200 recenzji - od najważniejszych gwiazd po głośnych debiutantów, od hip hopu, muzyki elektronicznej, przez klasykę rocka i szeroko pojętą alternatywę po najbardziej ekstremalne odmiany metalu. Poniżej znajdziecie 13 polskich albumów ocenionych przez naszych recenzentów na dziewiątki i dziesiątki. "Ósemki" (w 10-stopniowej skali) przyznaliśmy aż 26 płytom takich wykonawców, jak m.in. Bokka, The Dumplings, GrubSon, Infernal War, Kamp!, Król, Iza Kowalewska, Mikromusic, Oly., Rasmentalism, Sobota, Michał Szpak i Zakopower. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Kapela ze Wsi Warszawa - Święto słońca (ocena 10/10)

World music w wykonaniu Kapeli ze Wsi Warszawa (zagranicą znanej pod nazwą Warsaw Village Band) to nie tylko muzyka świata, ale muzyka na światowym poziomie. Dwupłytowe wydawnictwo przedstawia bazujące na najstarszych polskich pieśniach ludowych, uniwersalne opowieści o relacjach międzyludzkich, ważnych momentach przejścia i troskach dnia codziennego, zaaranżowanie w zgodzie z unikalnym i charakterystycznym dla Kapeli stylem "transminimalroots", ale w zupełnie nowej skali i z udziałem niezwykłych gości. W nagraniach udział wzięli m.in. wirtuoz irańskiego kemanche, supergwiazda sceny world music Kayhan Kalhor - nominowany wielokrotnie do nagród Grammy, koncertujący na całym świecie muzyk, współpracujący m.in. z Yo-Yo Mą, Kronos Quartet, ikoną Iranu Mohammadem Reza Shajarianem czy projektem Ghazal, oraz Mercedes Peón, awangardowa wokalistka z hiszpańskiej Galicj.

"Święto słońca" zasługuje na najwyższą ocenę, bo to więcej niż tylko muzyka. Zniesiony został podział na nowoczesne i tradycyjne, nie ma granic kulturowych. Cierpię, kiedy muszę używać tak dużych słów, ale płyta potrafi dotknąć absolutu" - zachwycaliśmy się w recenzji.


"Albo Inaczej" 

Różni wykonawcy - "Albo Inaczej" (9/10)

"Albo Inaczej" to projekt wytwórni Alkopoligamia.com, w której to gwiazdy polskiej estrady wzięły na warsztat klasyki polskiego hip hopu.

Na albumie pojawili się m.in. Zbigniew Wodecki, Andrzej Dąbrowski, Felicjan Andrzejczak, Ewa Bem oraz Krystyna Prońko, którzy zinterpretowali utwory Pei, Łony, Pezeta, duetu Stare Miasto czy formacji Flexxip. Całości towarzyszy nowa, specjalnie skomponowana na tę okazję muzyka osadzona w jazzowych, zadymionych, swingujących klimatach.

"Po tym, gdy światło dzienne ujrzał album 'Albo Inaczej', to nie raperzy będą przychodzić do mediów, lecz media do raperów" - przekonywał nasz recenzent.


Antigama - "The Insolent" 

Antigama - "The Insolent" (9/10)

Siódmy album grindcore'owych eksperymentatorów z Warszawy, docenianych na scenie ekstremalnego grania. W nagraniach, które odbyły się w warszawskim "JNS Studio" pod okiem Pawła Grabowskiego, wziął udział gość specjalny, legenda polskiej muzyki elektronicznej Władysław "Gudonis" Komendarek.

"Za słynną teorią Filozofa z 'Rejsu', można więc powiedzieć, że na 'The Insolent' Antigama osiągnęła 'nową koncepcję sztuki', łącząc 'gimnastykę ze śpiewem', czyli pierwotną moc muzyki ekstremalnej, jej fizyczny pierwiastek z metafizyczną abstrakcją, uzyskując syntezę, do której rzadko kto w ogóle się zbliża" - tak o muzycznych "wygibasach" pisał nasz recenzent.


Chłopcy Kontra Basia - "O" 

Chłopcy Kontra Basia - "O" (9/10)

Na swojej drugiej płycie trio Chłopcy Kontra Basia przywołuje dawne byty, zapomniane istoty, historie z morałem, dawną wizję świata.

Motywy czerpane garściami z ludowych baśni i gawęd układane są w nowej kolejności, parafrazowane, przetwarzane lub stanowią bazę do zupełnie odrębnego snucia opowieści.

"Jeżeli myśleliście o prostych przyśpiewkach pod bębny i kontrabas, to zapomnijcie. 'O' jest ambitne, dopieszczone, wielowymiarowe. Co nie znaczy, że nieprzystępne" - możemy przeczytać w naszej recenzji.


DonGURALesko - "Magnum Ignotum - Preludium" 

DonGURALesko - "Magnum Ignotum - Preludium" (9/10)

Dla naszego recenzenta to rapowa płyta roku - choć, jak zobaczycie dalej, na dziewiątki zasłużyli także inni przedstawiciele środowiska hiphopowego.

Siódmy album DonGURALesko mnoży pytania unikając oczywistych odpowiedzi. Literatura, malarstwo, film czy teatr spotykają się we wspólnej przestrzeni tworząc tajemniczy konglomerat. "Magnum Ignotum", po łacinie "Wielka niewiadoma", może symbolizować chęć wyjścia poza to co znane i bezpieczne. Za warstwę muzyczną płyty odpowiada czołówka nowej fali polskiej muzyki rapowej (Ceha, Lanek, 2DK, Amatowsky, Świerzba, Młody/Heavy Mental) oraz dobrze już znani wyjadacze (The Returners, SoDrumatic, Tasty Beatz). Na gramofonach DJ Kostek i DJ Chwiał (The Returners).

"Magnum Ignotum" słucha się świetnie, bo to zręcznie odbijająca się od metafor i odwołań nawijka idealnie korespondująca z dobraną muzyką i - co nadal w rapie bardzo rzadkie - pozwalająca się interpretować na wiele sposobów" - podkreślaliśmy w recenzji.


Dwa Sławy - "Ludzie sztosy" 

Dwa Sławy - "Ludzie sztosy" (9/10)

Czwarty studyjny album hiphopowego duetu z Łodzi. Gościnnie na płycie grupy Dwa Sławy pojawiali się m.in. Quebonafide, JNR oraz Kasia Grzesiek.

Za produkcję odpowiedzialni byli Marek Dulewicz oraz DJ Flip (on również odpowiadał za scratche).

"Miło widzieć, że dorobiliśmy się kolejnego składu, na którym można polegać w kwestii regularności. Jeśli cały 2015 rok ma być tak dobry rapowo, jak ten krążek Dwóch Sławów... Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na rozwój wypadków" - nasz recenzent też potwierdza tezę, że ostatnie 12 miesięcy to dobry czas dla polskiego hip hopu.


Fismoll - "Box of Feathers" 

Fismoll - "Box of Feathers" (9/10)

Dwa lata po debiutanckim albumie "At Glade" młody singer-songwriter Fismoll prezentuje nowy materiał. Drugą płytę promował singel "Eager Boy". Produkcją muzyczną ponownie zajęli się Robert Amirian i Fismoll.

A tuż przed końcem roku wokalista sprezentował fanom świąteczny prezent: EP-kę "Abandoned Stories" zawierającą pięć utworów, które oryginalnie miały znaleźć się na "At Glade" i "Box Of Feathers".

"'Box of Feathers' zaskakuje jeszcze większą dojrzałością i doprowadzoną już do perfekcji umiejętnością odpowiedniego dawkowania emocji. To album naładowany smutkiem, ale nigdy nieprzekraczający linii dzielącej melancholię od płaczliwości, a przy okazji niepozbawiony nadziei" - podkreślał nasz recenzent.


KęKę - "Nowe rzeczy" 

KęKę - "Nowe rzeczy" (9/10)

Nowa płyta radomskiego rapera to kolejny dowód na mocną pozycję polskiej sceny hiphopowej.

Na "Nowych rzeczach" KęKę przekazuje swą opowieść o wychodzeniu z nałogu i uczeniu się na nowo, jak ogarnąć codzienność. Za muzykę odpowiedzialni są: Uraz, Lanek, Sherlock, Donde, Matheo, MilionBeats, Pawbeats, Johnny Beats.

"Nowy, legalny krążek KęKę pokazuje, że są na scenie raperzy, których syndrom drugiej płyty nie dotyczy" - zauważa nasz recenzent.


Kortez - "Bumerang" 

Kortez - "Bumerang" (9/10)

Jeden z najmocniejszych polskich debiutów 2015 roku. Pochodzący z Iwonicza wyedukowany pianista i puzonista, z zacięciem do muzyki klasycznej, kilka lat temu zaczął śpiewać (wcześniej łapał się rożnych zajęć - m.in. pracował w szkole i dorabiał jako pracownik fizyczny). Po kilku miesiącach napisał pierwsze piosenki.

Z jedną z nich zgłosił się na casting do "Must Be The Music", gdzie jednak nie został zauważony, ale na muzyka zwrócił uwagę Paweł Jóźwicki, pracujący wcześniej z m.in. Anią Dąbrowską i Brodką. Podczas pierwszej dwutygodniowej sesji w Warszawie Kortez zarejestrował 66 piosenek, które stały się jego oficjalnym demo.

W marcu 2015 roku ukazała się pierwsza EP-ka zatytułowana "Jazzboy Session EP", na którą złożyły się trzy piosenki: "Zostań", "Joe" i "Co myślisz?". Podczas rocznej pracy nad "Bumerangiem" prawie wszystkie utwory przechodziły znaczne przeobrażenia. Zazwyczaj zaczynało się od wersji gitara i głos, czasami fortepian i głos. Później Kortez z Olkiem Świerkotem (m.in. Miss Polski, Ania Dąbrowska) "ubierali" piosenki w ostateczne formy.

"Wszedł po cichu, włączył światła. A teraz niech go państwo podziwiają" - dołączył do zachwytów nasz recenzent.


O.S.T.R. - "Podróż zwana życiem" 

O.S.T.R. - "Podróż zwana życiem" (9/9)

"Podróż zwana życiem" to dwunasty solowy album Adama Ostrowskiego, znanego lepiej jako O.S.T.R..

Za produkcję materiału odpowiadała grupa Killing Skills (Chris Van Rootselaar, Jaap Wiewel, Adam Ostrowski). Koproducentem dwóch utworów był ScoleX. Gościnnie na płycie udzielili się Sacha Vee oraz Cadillac Dale.

"Po kilku średnich płytach słuchacze sukcesywnie spisywali Ostrego na straty. 'Podróż zwana życiem' jest jednak spektakularnym powrotem w stylu, który cechuje tylko najlepszych artystów" - czytamy w naszej recenzji.


Rysy - "Traveler" 

Rysy - "Traveler" (9/10)

Rysy łączą hipnotyczne rytmy z elementami inteligentnej muzyki tanecznej. Formację tworzą Wojtek Urbański Łukasz Stachurko (Sonar Soul), a gościnnie śpiewa Justyna Święs znana z duetu The Dumplings.

W nagraniach udział wzięli także producent Baasch znany dotychczas z mroczniejszej odsłony oraz szykujący swój debiutancki album młody wokalista Piotr Zioła.

"Napisać, że to polska produkcja, która pachnie zagranicą, najłatwiej. Albo, że to 'polski Moderat'. I OK, nawet jest w tym sporo racji, tylko po co w ogóle wychodzić od tych polskich kompleksów? Postawmy sprawę jasno: na naszych oczach, i naszym podwórku, narodził się projekt o światowym brzmieniu" - ogłosił nasz recenzent.


Sokół/Hades/Sampler Orchestra - "Różewicz - Interpretacje" 

Sokół/Hades/Sampler Orchestra - "Różewicz - Interpretacje" (9/9)

Projekt muzyczny czołowych polskich raperów: Sokoła (TPWC/ZIP Skład) i Hadesa (HIFI Banda) oraz duetu producenckiego Sampler Orchestra.

Płyta, współwydana przez Narodowe Centrum Kultury na szczęście nie okazała się przyciężkawą akademią. Osią, która spina przygotowywany od kilku lat album, są bowiem wiersze Tadeusza Różewicza. Duet, opierając się przede wszystkich na brzmieniach winylowych, wzbogacił utwory żywymi instrumentami oraz analogowymi syntezatorami. Płyta, mimo że zakorzeniona w hip hopie, przekracza granice gatunku czerpiąc z estetyki jazzu, ambientu i szeroko pojętej alternatywy.

"Sokół z Hadesem znaleźli siebie w wersach Różewicza. Sampler Orchestra bierze zaś słuchacza siłą, ale i nastrojem. Rapowana poezja tak przekonująco nigdy dotąd w Polsce nie brzmiała" - podkreślaliśmy.


VNM - "Klaud N9JN" 

VNM - "Klaud N9JN" (9/9)

Czwarta solowa, a pierwsza koncepcyjna płyta VNM-a. Raper wykorzystuje sny jako bazę do opowiedzenia historii swojego życia widzianej oczami mniej lub bardziej bliskich mu osób.

Produkcją muzyczną albumu zajęli się m.in. B.Melo, Czarny HIFI, DrySkull, Du:it, Sherlock, SoDrumatic i inni. Gościnnie na płycie zaśpiewały: Klaudia Szafańska, Ania Karwan, Sylwia Danek oraz Kamila Bagnowska.

"Takie albumy jak 'Klaud N9JN' zdarzają się u większości graczy raz na całą karierę. Pamiętajmy jednak, że jeśli w ogóle się zdarzają, to znaczy, że mamy do czynienia z kimś ponadprzeciętnym. Zasłużone brawa" - klaskał z zachwytem nasz recenzent.

W 2015 roku płyty recenzowali: Michał Boroń, Tomek Doksa, Bartosz Donarski, Marcin Flint, Jadwiga Marchwica, Michał Michalak, Olek Mika, Krzysztof Nowak, Katarzyna Pająk, Rafał Samborski, Maciej Tomaszewski, Paweł Waliński, Daniel Wardziński.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas