Kombi

Kombi
data powstania
1976
pochodzenie
Polska
4,4
Oceń
Głosy
93

Biografia

KOMBI - początki kariery

KOMBI to polski zespół muzyczny, który powstał w 1976 roku z przekształcenia zespołu Akcenty, założonego w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego. W pierwszym okresie działalności zespół tworzył muzykę z pogranicza stylów jazz-rock, fussion, rock. Z końcem lat 70. kojarzony był jako sztandarowy zespół Muzyki Młodej Generacji. Na początku lat 80. ukształtował się znany do dzisiaj styl Kombi, który charakteryzuje się wiodącą rolą instrumentów klawiszowych.

Zespół Kombi jest niewątpliwie z jednym najpopularniejszych polskich zespołów lat 80. Poza piosenkami wykonuje również utwory instrumentalne. W 1991 roku zespół obchodził 15-lecie działalności pod nazwą Kombi. Na początku 1992 roku formacja wyjechała po raz trzeci do Ameryki, gdzie Skawiński i Tkaczyk podjęli decyzję o odejściu z grupy na rzecz autorskiego projektu muzycznego pod nazwą “Skawalker" (w późniejszym czasie, po dołączeniu do składu wokalistki Agnieszki Chylińskiej, przekształconego w O.N.A.). 

Stare Kombi z muzykami w składzie zagrało jeszcze kilka koncertów, które były wcześniej zaplanowane. Sławomir Łosowski nie zdecydował się kontynuować działalności zespołu w nowym składzie. W latach 1993-1994 nagrał z perkusistą Tomaszem Łosowskim wcześniej przygotowany materiał na płytę instrumentalną “Nowe narodziny". Album był utrzymany w stylu charakterystycznym dla Kombi, które nawiązywało do lat 80. Niedługo później Łosowski z przyczyn prywatnych wycofał się z czynnego życia muzycznego.

KOMBI: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Do albumów studyjnych zespołu Kombi zaliczamy: “Kombi" (czerwiec 1980), “Królowie życia" (1981), “Nowy rozdział" (20 czerwca 1984), “Kombi 4" (10 listopada 1985), “Tabu" (czerwiec 1989) oraz “The Best of Kombi" (1991).
Grupa wydała również dwa albumy koncertowe: “10 Years - The Best of Kombi - Live" w 1986 roku oraz “Koncert 15-lecia" w 1993 roku.

Do albumów kompilacyjnych formacji zalicza się:“Muzyka Młodej Generacji" (1979);“Instrumental Hits" (1985);“The Best Of" (1985);“15 lat" (1990);“'79-'81" (1992);“The Singles" (1993);“Gold" (1998);“Złota kolekcja: Słodkiego miłego życia" (2000);“Gwiazdy polskiej muzyki lat 80." (2007);“The Best - Nie ma zysku" (2008);“Tylko polskie piosenki: Nasze rendez-vous" (2011);“Kolory muzyki" (2013);“Bursztynowa kolekcja: The very best of Kombi" (2015).

Niewątpliwie najbardziej znanymi utworami Kombi są: “Słodkiego miłego życia", “Nasze Randez Vouz" czy “Black and White". Oczywiście zespół wydał wiele piosenek i trudno je wszystkie wymienić.

KOMBI: koncerty i dorobek artystyczny

Po 2003 roku zespół podzielił się na dwa odłamy. Jednym z nich jest grupa Kombii, którą tworzy Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk, tylko częściowo nawiązująca do twórczości grupy Kombi, muzyka zespołu jest z pogranicza pop-rocka i synth popu. Podobieństwo  nazw powoduje, że internauci często szukają różnicy między zespołami Kombi, a Kombii, odpowiedzi na pytanie czy zespół Kombi się rozpadł?, a także czy Grzegorz Skawiński nie gra z Kombi?

Drugi odłam, czyli zespół Kombi Łosowski prowadzony jest przez Sławomira Łosowskiego, który wykonuje muzykę elektroniczną z dominującą rolą analogowych instrumentów klawiszowych. Zespół ten w latach od 2014 do 2022 funkcjonował jako Kombi (bez dopisku “Łosowski"), lecz na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaprzestał działalności pod tą nazwą. 

Spór o nazwę Kombi zakończył się tak, że każdemu z muzyków przysługują prawa podmiotowe do nazwy Kombi, a nazwa ta w swym oryginalnym brzmieniu jest zarezerwowana wyłącznie dla zespołu w pełnym, trzyosobowym składzie i nikt nie ma prawa jednostronnie jej sobie przywłaszczać.

Życie prywatne i dzieci członków zespołu KOMBI

Grzegorz Skawiński - wieloletni wokalista Kombi, mieszka w Gdańsku. Ma dwoje rodzeństwa, starszą siostrę przyrodnią Barbarę i o siedem lat starszego brata Zbigniewa. Jego matka była urzędniczką, a ojciec urodził się w Grodnie.

Sławomir Łosowski był żonaty z Łucją Łosowską (zm. 18 sierpnia 2015 r.), z którą ma dwójkę dzieci - perkusistę Tomasza Łosowskiego i flecistkę Joannę Łosowską-Stojek. W 1989 roku, napisał córce kilka piosenek na potrzeby programu Dyskoteka Pana Jacka. Ze swoim synem Tomaszem, koncertuje z przerwami od roku 1991. Od 2004 roku panowie grają razem w zespole “Kombi Łosowski". Po śmierci swojej pierwszej żony Łucji muzyk ożenił się po raz drugi.

Waldemar Tkaczyk jest żonaty i mieszka w Sopocie. Syn muzyka - Adam od 2009 roku występuje z nim w zespole Kombii. Córka artysty Anna, gra na perkusji i również rozpoczyna karierę muzyczną, a młodszy syn Robert jest przedsiębiorcą.