Kombi na stulecie niepodległości: Zobacz teledysk "Jaki jest wolności smak"

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę specjalny teledysk do piosenki "Jaki jest wolności smak" przygotowała dowodzona przez klawiszowca Sławomira Łosowskiego grupa Kombi.

Biało-czerwona drużyna Kombi
Biało-czerwona drużyna KombiAKPA

Piosenka "Jaki jest wolności smak" pierwotnie ukazała się w 2014 r.

"Utwór ma uniwersalne przesłanie wolności, a jego twórcy, duet Łosowski - Dutkiewicz, ten sam, który stworzył 'Słodkiego miłego życia', nie ukrywa, że inspiracją były wydarzenia na Ukrainie i 25-lecie polskiej wolności" - czytaliśmy wówczas.

Sławomir Łosowski to grający na klawiszach lider i założyciel grupy Kombi. Z kolei Marek Dutkiewicz to jeden z najpopularniejszych autorów tekstów piosenek, współtwórca takich przebojów, jak m.in. "Szklana pogoda" Lombardu, "Jolka, Jolka pamiętasz" i "Za ostatni grosz" Budki Suflera, "Chodź, pomaluj mój świat" Dwa Plus Jeden, "Aleją gwiazd" Zdzisławy Sośnickiej, "Cicho" Ewy Farnej, "Dmuchawce, latawce, wiatr" Urszuli i właśnie "Słodkiego, miłego życia" Kombi.

Teraz zespół przygotował wideoklip oparty na historii Polski lat 1918 - 2018.

"Tekst Marka Dutkiewicza mówi o tym, że smaku wolności z reguły nie znają nawet ci, którzy podejmują o nią walkę. Bez względu na to walka o wolność jest sprawą honoru, bo nie da się żyć na kolanach. Razem z syntezatorami i samplami Łosowskiego oraz sekcją rytmiczną, warstwę instrumentalną tworzą gitary elektryczne, a także orkiestrowe kotły timpani i dzwony. Dla uzyskania dźwięków prawdziwych dzwonów Łosowski zagrał na zabytkowym carillonie z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku" - czytamy.

Teledysk Filipa Ignatowicza przedstawia w formie animacji rysunkowej najważniejsze wydarzenia stulecia Polski od odzyskania niepodległości w 1918 roku.

"Od zawsze mam poczucie wdzięczności dla poprzednich pokoleń rodaków za dzisiejszą Polskę. Zarówno dla tych, którzy w walce oddali swoje życie za nią, jak i tych, którzy skazani na poniewierkę i życie w nędzy, nosili w sercu marzenie o wolnej Ojczyźnie. Czuję się zobowiązany do pamięci o nich. Dlatego dzisiaj, w niepodległej Polsce, gdy w pełni korzystam z wolności i nikt mi nie mówi, jak mam żyć i co mam grać, wyrażam muzyką swoją radość z niepodległości" - mówi Sławek Łosowski.

Przypomnijmy, że pod szyldem Kombi u boku lidera występują jego syn Tomasz Łosowski (perkusja, także TTR2), wokalista Zbigniew Fil (śpiewa w programie "Jak to melodia?"; laureat drugiej edycji "Drogi do gwiazd", jako instrumentalista współpracował z m.in. Budką Suflera, Pilichowski Band i Kukla Band) oraz basista Karol Kozłowski.

W 2003 roku Łosowski nie wziął udział w reaktywacji Kombi pod nazwą Kombii (w składzie występowali wówczas muzycy Kombi: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i zmarły w 2013 roku perkusista Jan Pluta).

Skawiński i Tkaczyk niedawno świętowali 40-lecie swojej współpracy. U ich boku pod szyldem Kombii występują obecnie perkusista Adam Tkaczyk (syn Waldemara) i grający na klawiszach Wojciech Horny.

Do starej nazwy Kombi zespół Sławomira Łosowskiego powrócił jesienią 2014 r. Kilka miesięcy wcześniej grupa stała się kwartetem po dołączeniu Karola Kozłowskiego.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas