Anna German

Anna German
data urodzenia
14 lutego 1936
data śmierci
26 sierpnia 1982
pochodzenie
Polska
4,5
Oceń
Głosy
169

Biografia

Anna German - wiek wzrost, początki kariery

Jedyna polska wokalistka, która zaśpiewała na festiwalu w San Remo. Podziwiana za anielski głos i urodę w Polsce, Włoszech, ZSRR, Australii i Stanach Zjednoczonych. Po koszmarnym wypadku, który cudem przeżyła powróciła na scenę z nowymi utworami i albumem “Człowieczy los". 

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 w Urgenczu - mieście w południowo- wschodnim Uzbekistanie. W 1937 roku jej ojca aresztowało NKWD, a matka przez kilka lat bezskutecznie próbowała go odnaleźć.

W 1942 roku kobieta ponownie wyszła za mąż. Tym razem za Polaka - Hermana Bernera. Dzięki temu mogła uzyskać polskie dokumenty i zamieszkać z córką w Polsce. Początkowo zamieszkali w Rudzie Śląskiej, ale w 1949 roku przeprowadzili się do Wrocławia.

W 1955 piosenkarka ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Wrocławski. Ukończyła je z wyróżnieniem, z tytułem magistra geologii w 1962 roku. 

Chociaż o karierze muzycznej marzyła od dawna postanowiła, że rozpocznie ją dopiero po studiach. Ponieważ w dzieciństwie zaznała biedy i głodu, chciała mieć zawód, który pozwoli jej na znalezienie pracy gdyby nic nie wyszło z jej marzeń o zostaniu piosenkarką. Jeszcze podczas studiów udało jej się zdobyć uprawnienia estradowe, które okazały się być pomocne podczas przygotowań do debiutu scenicznego. 

Anna German - najpopularniejsze utwory i dyskografia

 

W 1963 roku Anna German wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, na którym zdobyła II nagrodę za utwór “Tak mi z tym źle". Rok później wygrała II nagrodę na Festiwalu w Opolu oraz dwie nagrody na Festiwalu w Sopocie za piosenkę “Tańczące Eurydyki", który jest jednym z jej największych przebojów.

W 1966 roku podpisała swój pierwszy kontrakt z włoską firmą fonograficzną “Company Discografica Italiana". W tym samym roku ukazał się też jej debiutancki album zatytułowany “Tańczące Eurydyki". Na płycie, oprócz tytułowej piosenki, znajdują się takie utwory jak: “Wróć do Sorrento", “Zakwitnę różą", “Bal u Posejdona" i “Jesteś moją miłością". Anna German rozpoczęła również serię koncertów, których ukoronowaniem był występ na XVII Festiwalu w San Remo oraz na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Ani wcześniej, ani później nie udało się to już żadnej polskiej piosenkarce. 

Kolejna płyta wokalistki “Recital piosenek" (1967) przyniosła jej jeszcze większą popularność. Niestety, wszystkie plany artystki przerwał wypadek samochodowy, któremu uległa we Włoszech. Mało kto wierzył, że Anna German jeszcze wróci do muzyki i na scenę.

Po trzech latach długiej i żmudnej rehabilitacji artystka powróciła z nową płytą. Album “Człowieczy los" Anny German jest jej podziękowaniem dla rodziny i wielbicieli za miłość i wsparcie, które jej okazali w najtrudniejszym momencie jej życia. 

Kolejne krążki wokalistki to: “Wiatr mieszka w dzikich topolach“, “To chyba maj" i ostatni w jej karierze - “Anna German". Największe przeboje wokalistki zostały również wydane w formie składanek przez kilka różnych firm fonograficznych. 

Na płycie “Wiatr mieszka w dzikich topolach" znajduje się utwór “A my dla siebie", do którego tekst napisał Wojciech Młynarski.

Jedną z najbardziej znanych i lubianych piosenek artystki jest utwór “Griechischer Wein", którego polski tytuł brzmi “Greckie wino". Anna German wydała go na pocztówce dźwiękowej w 1975 roku. 

Anna German - koncerty i dorobek artystyczny

Anna German zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i Sopocie. Podczas festiwalu w San Remo wokalistka otrzymała od publiczności włoskiego Oscara Della Simpatia (Oscara Sympatii).

W 1979 roku na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu zdobyła Złoty Pierścień za piosenkę "O czym Bałtyk opowiada" i Złoty Kord - honorową nagrodę tygodnika “Żołnierz Polski". 

Została również odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Wokalistka koncertowała m.in. w Polsce, Włoszech, ZSRR, Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Azji Środkowej. 

Anna German - życie prywatne

 

Anna German i Zbigniew Tucholski poznali się we Wrocławiu w 1960 roku, kiedy piosenkarka była jeszcze studentką. Szybko się w sobie zakochali, a mężczyzna oświadczył się już na jednym z pierwszych obiadów, na które został zaproszony do domu rodzinnego wokalistki. Ona jednak odmówiła, argumentując to tym, że powinni się lepiej poznać. 

Przez długi czas pozostawali “parą na odległość". Kariera Anny German zaczęła przyspieszać i artystka coraz więcej podróżowała, a Tucholski był inżynierem i pracował w Warszawie.

Kiedy jednak wydarzył się wypadek Zbigniew od razu udał się do Włoch. Stan wokalistki był krytyczny. Miala liczne obrażenia i lekarze nie dawali jej żadnych szans. To, że przeżyła i po długiej rehabilitacji odzyskała sprawność, określili jako cud. 

Po tym wydarzeniu związek German i Tucholskiego tylko się umocnił. Mężczyzna oświadczył się kolejny raz i tym razem piosenkarka je przyjęła. Pobrali się prawie 12 lat od momentu pierwszego spotkania. W 1975 roku urodził się ich syn - Zbigniew Junior.

Niestety, szczęście rodzinne trwało tylko 7 lat. W 1979 roku stan zdrowia Anny German zaczął się pogarszać. Piosenkarka skarżyła się na uciążliwe bóle. Po serii szczegółowych badań okazało się, że cierpi ona na rzadki i złośliwy nowotwór, który był przyczyną śmierci. Anna German zmarła nocy z 25 na 26 sierpnia 1982 roku. Miała 46 lat. 

W 2012 roku powstał serial o życiu piosenkarki- “Anna German. Tajemnica białego anioła". W rolę wokalistki wcieliła się aktorka Joanna Moro. Produkcja cieszyła się w Polsce ogromną popularnością, zarówno wśród osób pamiętających wokalistkę, jak i wśród młodszej części widowni, której serial przybliżył postać wspaniałej piosenkarki jaką była Anna German. Film dokumentalny “Anna German- prawdziwe życie" również zebrał pozytywne opinie.

Teksty piosenek (90)