Anna German z tablicą w San Remo. "To ona przebiła żelazną kurtynę"

W San Remo we włoskiej Ligurii odsłonięta zostanie w sobotę tablica pamiątkowa poświęcona piosenkarce Annie German (1936-1982). 55 lat temu jako pierwsza i jedyna polska artystka zaśpiewała podczas 17. edycji organizowanego w tym mieście festiwalu piosenki.

Anna German w 1970 r.
Anna German w 1970 r.Aleksander JałosińskiAgencja FORUM

Festiwal piosenki w San Remo to nadal największe medialne, kulturalne wydarzenie roku we Włoszech.  Tablica poświęcona pamięci Anny German (posłuchaj!) zostanie odsłonięta przy kościele pod wezwaniem Czarnej Madonny z Częstochowy (Madonna Nera di Częstochowa).

W 1967 roku artystka podczas festiwalu włoskiej piosenki wykonała z Fredem Bongusto piosenkę zatytułowaną: "Gi". Wtedy regulamin imprezy przewidywał udział w konkursie także zagranicznych piosenkarzy. W tym samym roku, gdy German wracała z koncertu we Włoszech, została poważnie ranna w wypadku samochodowym; do zdrowia wracała trzy lata.

1967Gi XVII Festival di Sanremo.avi

Inicjatorką realizacji tablicy jest Aleksandra Zapotoczny, prezes działającego w Rzymie Stowarzyszenia "Totus Tuus - promocja Słowa św. Jana Pawła II", akredytowana na festiwalu.

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 roku w ZSRR, na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Jej matka Irma secundo voto Berner z domu Martens była Rosjanką z rodziny holenderskich imigrantów. Ojciec - Eugeniusz Hörmann - był łodzianinem o niemieckim rodowodzie. Gdy Anna miała zaledwie rok, jej ojciec został aresztowany i rozstrzelany przez NKWD za rzekome szpiegostwa. Rodzina trafiła wówczas na zesłanie do Kirgistanu. Dopiero po wojnie, w 1946 roku, udało im się zamieszkać w Polsce - głównie dzięki ojczymowi Anny, oficerowi Wojska Polskiego.
Karierę wokalną rozpoczęła w Rzeszowie, ale na dobre zadebiutowała we Wrocławiu. Pierwszy sukces przyszedł szybko - w 1963 r. zdobyła drugą nagrodę na festiwalu w Sopocie za utwór "Tak mi z tym źle". W 1964 r. podbiła Opole, a potem znów Sopot - tym razem z wielkim przebojem "Tańczące Eurydyki". W 1965 roku wygrała opolski festiwal z kolejną piosenką - "Zakwitnę różą".

To wówczas na German zwrócili uwagę Włosi i Francuzi - pierwsi zaproponowali jej trzyletni kontrakt płytowy, dzięki czemu jako pierwsza i jedyna Polka wystąpiła na festiwalu w San Remo (1967 r.) i jako pierwsza cudzoziemka na Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Francuzi z kolei zaprosili na prestiżowy występ na scenie paryskiej Olimpii.
German cieszyła się szczególnie wielkim uznaniem na terenie ZSRR. W Urgenczu jej imieniem nazwano główną ulicę, a w Moskwie ma swoją gwiazdę w Alei Sławy. Z kolei odkrytą przez Rosjan asteroidę na cześć piosenkarki nazwano... 2519 Annagerman. Już w 1987 r. imię Anny German otrzymał amfiteatr w Zielonej Górze, a kolejne wyróżnienia posypały się w ostatnich latach - gwiazda w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, ulica jej imienia w Rzeszowie, tablica pamiątkowa na domu, w którym mieszkała we Wrocławiu.
Ze szczytu zepchnął ją poważny wypadek samochodowy, do którego doszło w 1967 r., gdy wracała autostradą z koncertu we Włoszech. Obrażenia okazały się na tyle poważne, że nie było mowy o szybkim powrocie do śpiewania. Aż trzy lata zdeterminowana Anna German wracała do zdrowia poprzez trudną i bolesną rekonwalescencję.

W tym czasie napisała książkę biograficzną "Wróć do Sorrento?", w której wspominała swoją karierę oraz pracę artystyczną we Włoszech. W 1968 r. otrzymała Nagrodę Komitetu ds. Radia i TV za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej piosenki popularyzowanej w radiu i telewizji.
+5

"Gdy przemierzałam ulice miasta czy korytarze Teatru Ariston zawsze brakowało mi śladu po naszej polskiej artystce. A to przecież Anna German przybliżyła Polsce włoskie festiwale, poczynając od Neapolu, a skończywszy na tym w San Remo oraz włoską muzykę" - wyjaśniła Aleksandra Zapotoczny.

Anna German i jej związki z Włochami

Przypomniała, że repertuar piosenkarki był bogaty we włoskie melodie.

W komunikacie przekazanym PAP zauważa się, że postać Anny German zostanie przez Polonię we Włoszech uczczona po raz pierwszy, a miejsce na tablicę jest też wyjątkowe. Obraz Czarnej Madonny przywiózł do San Remo w 1914 roku litewski kanonik i to z jego inicjatywy cały kościół zbudowano na wzór klasztoru w Częstochowie. Kiedyś mieścił się tam także Hotel Polonia.

Wróć do Sorrento - Anna German

Turyści odwiedzający teraz San Remo znajdą tam nowe niezwykłe polonicum.

Na jego znaczenie zwróciła uwagę ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, która weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy.

"Odsłonięcie w San Remo tablicy pamiątkowej Anny German to wydarzenie szczególne. Osobiście jestem wielką miłośniczką jej twórczości. Jej piosenki towarzyszą mi podczas całego życia, a muzyka jest w nim obecna właściwie bez przerwy także z racji tego, iż moja mama także była piosenkarką"- podkreśliła ambasador Anders.

Dodała następnie: "Moją wizytą w San Remo, mieście piosenki składam niejako ukłon tym dwóm znakomitym artystkom: Annie German i mojej mamie Renacie Bogdańskiej, która przemierzając Italię wraz z moim ojcem generałem Władysławem Andersem, do swojego repertuaru dodawała także włoskie piosenki".

"Anna German": Wielki talent i tragiczne wydarzeniaInteria.tv

Polska ambasador przypomniała: "Obie artystki pochodziły ze Wschodu. Rodzinne korzenie German biorą początek w Uzbekistanie, a moja mama dzieciństwo spędziła we Lwowie, co warto podkreślić, zwłaszcza dzisiaj, kiedy znajdujemy się w tym trudnym czasie wojny za wschodnią granicą Polski. Los niejako połączył dzisiaj te dwie artystki i jest to dla mnie ogromnie wzruszające".

Anna German przebiła żelazną kurtynę

Projekt tablicy zrealizowany został we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem Wspólnota Polska i rzymskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Ifimedia, a sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German w Warszawie i Ambasady RP w Rzymie.

"Anna German. Tajemnica Białego Anioła"Interia.tv

Wydarzenie uświetni występ chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego z Krakowa pod dyrekcją Mateusza Prendoty. W wydarzeniu udział wezmą także między innymi biskup diecezji Ventimiglia-San Remo Antonio Suetta i Aldona Michalak - szefowa Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German i przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich. Liga jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu, odbywającego się od 2014 roku.

Aldona Michalak powiedziała PAP: "Pomysł ufundowania tablicy pamiątkowej poświęconej Annie German - wspaniałej artystce, która jako pierwsza i jedyna dotychczas Polka wystąpiła na legendarnym festiwalu piosenki w San Remo, uważam za genialny".

"To Anna German przebiła 'żelazną kurtynę' i rozsławiała Polskę we Włoszech. Pokochała Polskę, która była dla niej i dla jej rodziny prawdziwą ojczyzną" - dodała.

+3
PAP/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}