Ten utwór jest synonimem Bożego Narodzenia. Historia jego powstania jest niezwykła
Od dekad artyści i twórcy próbują stworzyć świąteczny utwór, który dorównałby "White Christmas" Binga Crosby’ego. Piosenka ta stała się niemal synonimem świąt Bożego Narodzenia. Od momentu premiery sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy, tym samym wciąż jest najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki.
Muzyka świąteczna ma szczególny urok. Nie słuchamy jej przez pozostałe miesiące roku, dlatego powraca co roku z nową, świeżą energią — najczęściej już w okolicy końca listopada. Ale gdy słyszymy głos Crosby'ego śpiewającego "I’m dreaming of a white Christmas" - w przeciwieństwie do wielu innych świątecznych piosenek — nie reagujemy znudzeniem i nie przewracamy oczami. Ten świąteczny standard broni się swoim pięknem, lekką melancholią i urokiem.
Jeden świąteczny utwór Bożego Narodzenia nie czyni
Wielu artystów próbowało powtózyć sukces Crosby’ego: The Carpenters z utworem "Merry Christmas Darling", The Beach Boys z "Little Saint Nick", Elton John z "Step Into Christmas" i Ella Fitzgerald z "Let It Snow, Let It Snow, Let It Snow".
Nie zapominajmy też oczywiście o "Last Christmas" (Aj gew ju ma ha) zespołu Wham!, "All I Want For Christmas Is You" Mariah Carey, czy o rodzimym "Jest taki dzień" Czerwonych Gitar.
A jednak żaden z tych utworów nie osiągnął poziomu popularności "White Christmas" - przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.
Fascynująca historia powstania "White Christmas"
Oryginalna wersja "White Christmas" została nagrana przez Binga Crosby’ego w maju 1942 roku. Tak w maju - bo mało kto wie, że wiele piosenek świątecznych nagrywa się wiosną i latem. Jednak ta pierwotna wersja nie jest tą, którą znamy dzisiaj. W 1947 roku Crosby nagrał niemal identyczną wersję, ponieważ oryginalna taśma zużyła się z powodu ciągłego odtwarzania.
Autorem piosenki jest Irving Berlin, żydowski kompozytor urodzony w Białorusi jako Israel Berlin. Jako dziecko przeniósł się z rodziną do Nowego Jorku. Berlin, któy napisał też tekst "God Bless America", był samoukiem. Nie potrafił czytać ani zapisywać nut, a melodie komponował tylko na czarnych klawiszach pianina. Gdy pracował nad "White Christmas" po prostu nucił melodię i dyktował tekst swojemu sekretarzowi.
Po raz pierwszy "White Christmas" zaprezentowano publicznie 24 grudnia 1941 roku podczas radiowego programu Binga Crosby’ego. Było to zaledwie kilka tygodni po ataku na Pearl Harbor. Piosenka zyskała szczególne znaczenie dla amerykańskich żołnierzy przebywających na froncie, przypominając im o czekających na nich rodzinnych domach.
"White Christmas" niejedną ma twarz
Przez lata wielu artystów podjęło się wykonania "White Christmas". Na liście wykonawców znaleźli się tak różni artyści jak Bob Marley, Stiff Little Fingers, Willie Nelson, Bob Dylan, U2, Elvis Presley czy Gwen Stefani. Sam Irving Berlin nie był zachwycony wersją Elvisa Presleya i próbował… sądownie zapobiec jej rozpowszechnianiu.
Najnowszą wersją "White Christmas" jest wersja K-popowego idola V z grupy BTS, którą nagrał… w duecie z Crosbym. To znaczy z jego oryginalnym nagraniem. Tym samym "White Christmas" z domieszką koreańskiego popu znów trafiło na listy przebojów. Za rok prawdopodobnie też tam zawita.