Madonna

Madonna
data urodzenia
16 sierpnia 1958
pochodzenie
USA
imię i nazwisko
Madonna Louise Ciccone
3,9
Oceń
Głosy
1020

Biografia

Madonna - wiek, wzrost i początki kariery

Pełne imię i nazwisko artystki to Madonna Louise Ciccone. Madonna jest amerykańską piosenkarką popową, autorką tekstów, kompozytorką, tancerką, producentką muzyczną i filmową, aktorką, reżyserką, pisarką i filantropką. Ze względu na liczne sukcesy w dziedzinie muzyki nazywana jest “królową popu", zalicza się ją do najpopularniejszych muzyków w historii.

Madonna debiutowała jako solowa piosenkarka w 1983 roku, wydając swój pierwszy album “Madonna". Bardzo szybko osiągnęła międzynarodową popularność oraz stała się jedną z największych gwiazd w historii muzyki.

Artystka pochodzi z Bay City w stanie Michigan, gdzie przyszła na świat 16 sierpnia 1958 roku. Rodzicami Madonny są Silvio Anthony Ciccone i Madonna Louise (z domu Fortin). Dziadkowie Madonny ze strony ojca byli włoskimi emigrantami, a jej matka była pochodzenia francusko-kanadyjskiego. 

Wokalistka była trzecim z szóstki dzieci. Rodzeństwem Madonny są dwaj starsi bracia Anthony i Martin oraz młodsze siostry Paula i Melanie i młodszy brat Christopher. 1 grudnia 1963, gdy przyszła piosenkarka miała pięć lat, zmarła jej matka, przyczyną śmierci był rak sutka. To wydarzenie wywarło wielki wpływ na Madonnę, która niejednokrotnie wspominała publicznie matkę. W jednym ze swoich wywiadów przyznała: Zaczęłam rozumieć, co straciłam już na zawsze. Obraz matki, z jednej strony spokojny, ale z drugiej - groteskowy, prześladuje mnie do dziś. W 1966 roku ojciec artystki Silvio Ciccone poślubił jedną z opiekunek dzieci, Joan Gustafson. Para miała dwójkę dzieci: córkę Jennifer i syna Mario.

Najpopularniejsze utwory i dyskografia Madonny

Albumy wydane przez artystkę to “Madonna" (1983), “Like a Virgin" (1984), “True Blue" (1986), “Like a Prayer" (1989), “Erotica" (1992), “Bedtime Stories" (1994), “Ray of Light" (1998), “Music" (2000), “American Life" (2003), “Confessions on a Dance Floor" (2005), “Hard Candy" (2008), “MDNA" (2012), “Rebel Heart" (2015), “Madame X" (2019). 

Do najbardziej znanych piosenek Madonny zaliczyć można: “Like A Virgin", “Like A Prayer", “Frozen", “La Isla Bonita", “The Power Of Good-bye" czy “True Blue". Oczywiście to tylko niektóre utwory, które podbijały listy przebojów, artystka ma ich w swoim dorobku bardzo dużo. 

Koncerty i dorobek artystyczny Madonny

Madonna jest kobietą z największą ilością sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. W 2022 roku obliczono, że sprzedała ponad 400 milionów egzemplarzy swoich nagrań. Jeśli chodzi o koncerty jest najbardziej dochodową solistką.
Piosenkarka jest laureatką prawie 300 nagród, w tym aż dwudziestu MTV Video Music Awards oraz siedmiu Grammy. Ponadto jest członkinią Rock and Roll Hall of Fame.Artystka wydała 14 albumów studyjnych oraz odbyła 11 tras koncertowych.

Odkąd Madonna zaczęła karierę muzyczną jest także aktorką filmową i teatralną. Otrzymała dwie statuetki Złotego Globu, a dwie z jej piosenek filmowych zdobyły Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscary. W 2002 roku artystka postanowiła porzucić karierę aktorską, a zadebiutować w innych dziedzinach związanych z filmografią. Gwiazda zajęła się reżyserią i produkcją filmów, a także pisaniem scenariuszy.
W latach 2003-2008 Madonna wydała serię książek dla dzieci. Jest ambasadorką i właścicielką różnych przedsięwzięć, jak marki odzieżowej “Material Girl", linii kosmetyków “MDNA Skin" czy sieci siłowni “Hard Candy". Oprócz tego piosenkarka jest założycielką fundacji “Raising Malawi" oraz “Ray of Light".

Życie prywatne i dzieci Madonny

Artystka ma za sobą wiele związków. Spotykała się m.in. z Princem, później była żoną Seana Penna, z którym rozwiodła się w 1989 roku. W 2015 roku Madonna zaprzeczyła temu, że była bita przez Penna, nazywając doniesienia o tym: oburzającymi, złośliwymi, lekkomyślnymi i fałszywymi.

W latach 1987-1988, w czasie gdy była jeszcze mężatką, Madonna spotykała się z Johnem F. Kennedym Jr., synem prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego. Była też partnerką aktora, reżysera i scenarzysty Warrena Beatty, aktora i modela Tony’ego Warda, piosenkarza Michaela Jacksona, rapera Vanilla Ice, aktora Johna Enosa, ochroniarza Jamesa  Albrighta, koszykarza Dennisa Rodmana i rapera Tupaka.

Oprócz tego artystka związana była z Carlosem Leonem i scenarzystą Andrew Birdem.W latach 2000-2008 mężem Madonny był Guy Ritchie. Później spotykała się z brazylijskim modelem Jesusem Luzem i tancerzem Ahlamalikiem Williamsem. Madonna jest obecnie z 29-letnim trenerem swoich dzieci - Pooperem.

Madonna ma sześcioro dzieci, dwoje z nich biologicznych i czworo adoptowanych Malawijczyków. 

Pierwsza biologiczna córka gwiazdy to Lourdes Maria Ciccone Leon, która przyszła na świat 14 października 1996 roku w Los Angeles. Ojcem dziewczynki jest Carlos Leon. Do ślubu z Guyem Ritchie wokalistka wychowywała córkę samotnie, pozostając jednak w dobrych relacjach z jej ojcem.

Drugim dzieckiem biologicznym Madonny jest syn Rocco John Ritchie, który przyszedł na świat 11 sierpnia 2000 roku w Los Angeles. Chłopiec urodził się jako wcześniak na trzy tygodnie przed terminem. Ojcem Rocco jest Guy Ritchie, para sprawuje pieczę naprzemienną, a syn mieszka z ojcem w Anglii.

Pierwszym z adoptowanych dzieci artystki jest David Banda Mwale Ciccone Ritchie, który urodził się 24 września 2005 roku w Malawi. Kolejnym przysposobionym dzieckiem jest Chifundo "Mercy" James Ciccone, która urodziła się 22 stycznia 2006 roku. W 2017 roku potwierdzono adopcję czteroletnich bliźniaków Stelli i Esther.

Albumy (89)

Teksty piosenek (334)

Artyści powiązani