Michał Bajor

Michał Bajor fot. MWMedia
data urodzenia
13 czerwca 1957
pochodzenie
Polska
3,3
Oceń
Głosy
689

Biografia

Michał Bajor urodził się 13 czerwca 1957 roku w Głuchołazach. Jest polskim aktorem, piosenkarzem i kompozytorem. Artysta jest synem aktora Ryszarda Bajora (zm. 2017) i jego żony Marii (zm. 2022), ma młodszego brata Piotra Bajora, który również jest aktorem. Od młodych lat artysta jest związany ze środowiskiem scenicznym Opola. Chodził na lekcje tańca oraz gry na fortepianie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące nr II w Opolu. 

Jako aktor zadebiutował na scenie rolą wilka w “Czerwonym Kapturku". W 1970 roku, mając 13 lat zadebiutował jako piosenkarz na eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1973 roku artysta zwyciężył na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze wykonaniem piosenki “Siemionowna", potem został zaproszony do udziału w 13. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1975-76 koncertował z orkiestrami Stefana Rachonia i Henryka Debicha. 

Michał Bajor został zauważony przez debiutującą Agnieszkę Holland i siedemnastoletni artysta zagrał w filmie “Wieczór u Abdona" u boku Beaty Tyszkiewicz.  Po szkoły średniej gwiazdor dostaje się na studia w warszawskiej PWST. Jeszcze na studiach, w 1979 roku, występuje w znakomitej sztuce P. Schaffera “Equus" w warszawskim Teatrze Ateneum. Spektakl i kreacja stworzona przez Michała Bajora stały się sporym sukcesem. 

Michał Bajor: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Aktor nieraz stawał przed kamerą, współpracując z najlepszymi polskimi reżyserami: Kieślowskim, Sass, Bajonem, Żebrowskim, Falkiem czy Koprowiczem. Aktora można było zobaczyć w nominowanym do Oscara filmie “Hanussen" Istvana Sabo, w którym Michał wystąpił u boku Klausa-Marii Brandauera (1988). 

W 1987 roku artysta nagrał swą pierwszą płytę - “Michał Bajor Live", zamieścił na niej takie przeboje jak “Ogrzej mnie" czy “Walc na tysiąc pas". Ten ostatni hit ze słowami i muzyką Jacquesa Brela jest jednym z najważniejszych utworów w repertuarze artysty. W 1989 roku na rynku pojawiła się w sklepach następna kaseta - “Michał Bajor Nowe Piosenki". Potem przyszła kolej na kolędy (1991) i utwory dla dzieci (1992) oraz kasetę “Michał Bajor 6 lat później"(1992). 

Artysta zaczął stawać się rozpoznawalny dla szerszej publiczności. Michał Bajor stworzył swój własny styl, którym do dziś zachwyca jego fanów i wielbicieli na całym świecie. Rezultatem poszukiwań zagranicznych ścieżek jest wydana w 1994 roku płyta i kaseta angielskojęzyczna “Kings & Queens".

W 1993 roku Michał Bajor nagrał dwanaście nowych piosenek i wydał nową płytę. Rozpoczął również przygotowania do premiery spektaklu Bajor w Buffo w reżyserii Janusza Józefowicza. Spektakl ten staje się wkrótce kolejnym ogromnym sukcesem artysty. 

Artysta nie odsuwa muzyki ani na moment na dalszy plan. W 1995 roku pojawia się na rynku płyta CD oraz dwie kasety artysty. W dużej mierze piosenki, które można na nich znaleźć, to rezultat współpracy artysty z Piotrem Rubikiem i Andrzejem Ozgą, której owoce w postaci takich utworów Michała Bajora jak “Nie chcę więcej", "Nasza niebezpieczna miłość" czy "Na granicy łez", wpisują się na stałe do historii polskiej piosenki. 

W 1998 roku  na rynku ukazał się album “Uczucia", na którym możemy znaleźć między innymi piosenkę Michała Bajora “Moja miłość największa". Z tej płyty popularnością cieszy się również utwór Michała Bajora - “Taka miłość w sam raz" często szukana na karaoke przez fanów. W 2019 roku ukazał się album “Kolor Cafe. Przeboje Włoskie i Francuskie", na którym znajdziemy między innymi piosenkę Michała Bajora “Z dali". 

Michał Bajor: koncerty i dorobek artystyczny

W 1997 roku muzyk wygrywa telewizyjny plebiscyt na najlepszego rozmówcę programu "Godzina szczerości". Po trzyletniej przerwie artysta wydał cztery krążki, które są antologią jego twórczości. W  2000 roku ukazuje się nowy srebrny krążek "Kocham jutro".  Jeszcze tego samego roku Michał Bajor  wciela się w rolę Cezara Nerona w filmie Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis?". 

Artysta jest członkiem akademii Fonograficznej ZPAV. Na scenie muzycznej współpracował z kompozytorami, takimi jak: Włodzimierz Korcz, Janusz Strobel, Jarosław Kukulski, Jerzy Satanowski, Paweł Stankiewicz czy Piotr Rubik. Śpiewa teksty m.in. Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty i Jonasza Kofty. 

Życie prywatne Michała Bajora

 

Artysta nie ma żony i dzieci. Po latach wyznał, co za tym stoi.  Od kilku miesięcy Michał Bajor promuje płytę "No, a ja?". Z tego też względu pojawił się w 2023 roku w "Dzień Dobry TVN". Artysta nie ukrywał, że żałuje, że nie zdecydował się na założenie rodziny. “Jestem z natury samotnikiem, natomiast takie sobie wybrałem życie. Często żałuję, oczywiście, że tak... że nie usłyszę "dziadku". Ale z drugiej strony, coś za coś" - powiedział w rozmowie z prowadzącymi "DDTVN". 

Aby usłyszeć utwory muzyka, między innymi piosenki  Michała Bajor - “No, a ja?" warto udać się koncerty. W 2024 roku gwiazdor ma wystąpić między innymi na scenach w Świebodzinie, Wolbromiu czy Krakowie. 

Internauci często z tego powodu wyszukują w internecie hasła: “Michał Bajor z partnerem". Artysta w 2011 roku, w wywiadzie z “Rewią" przyznał, że gdyby mógł cofnąć czas inaczej mogłoby wyglądać jego życie: “Ogólnie rzecz biorąc, to jest egoistyczne życie. I gdybym miał jeszcze raz się urodzić i wybrać, to jednak chciałbym to zmienić i mieć swój dom z rodziną".