Prod. Mark Ronson

Kariera Marka Ronsona to nie tylko "Uptown Special" /Robin Marchant /Getty Images

Mark Ronson, który obecnie święci triumfy dzięki czwartemu albumowi solowemu "Uptown Special", w swojej karierze współpracował z wieloma artystami. O pomoc producenta prosili zarówno raperzy, jak i największe gwiazdy pop. Dziś twórca kończy 40 lat.

Niektórym słuchaczom Mark Ronson kojarzy się tylko i wyłącznie ze świetnym singlem "Uptown Funk", inni pamiętają go natomiast ze wspólnego utworu z Amy Winehouse "Valerie". Jednak słuchacze być może nie kojarzą faktu, że często Ronson jest "schowany" za wielkim gwiazdami. Zamiast błyszczeć, woli pracować w studiu nad ich muzyką. Oto kilka przykładów.

Ronson i raperzy

Brytyjczyk swoją cegiełkę dokładał m.in. do albumów Rhymfesta, Nasa, Q-Tipa, Wale’a, Ghstoface Killah, Actiona Bronsona, Lil Wayne’a, ASAP Rocky’ego i kilku innych postaci w środowisku.

Reklama

Najnowszymi przykładami współpracy jest utwór "Everyday" ASAP Rocky’ego, w którym gościnie pojawiają się Rod Stewart i Miguel oraz "Baby Blue" Actiona Bronsona, który mógłby z Popkiem stoczyć bój o to, kto jest bardziej prawdziwym Albańczykiem.

Ronson był również producentem jednego z utworów, który trafił na pośmiertny mixtape najbardziej szalonego rapera w Stanach Zjednoczonych, czyli Ol’ Dirty Bastarda z Wu-Tang Clanu.

Zobacz klip "Baby Blue":

Sprawdź tekst utworu "Baby Blue" w serwisie Tekściory.pl!

Ronson i rodacy

Trudno, aby na talencie producenckim Ronsona nie poznały się gwiazdy z Wielkiej Brytanii. Z jego pomocy korzystali m.in. Robbie Williams, Lily Allen, Adele oraz Paul McCartney.

Osobną historią jest współpraca Ronsona z Amy Winehouse, która bez jego pomocy najprawdopodobniej nie zrobiłby aż tak zawrotnej kariery. Winehouse zgłosiła się do producenta w 2006 roku, czyli trzy lata po debiutanckim albumie "Frank". Ten mimo iż pozytywnie odbierany, nie przebił się do świadomości słuchaczy tak, jakby można było się tego spodziewać.

Wokalistka zaprezentowała koledze z branży dwie wersje demo utworów "You Know I’m Good" oraz "Rehab". Ronson podjął się wyprodukowania nowego materiału wraz z Salaamem Remim. 11 utworów stworzono w 5 miesięcy. Pierwszym singlem promującym album "Back to Black" był niesamowicie popularny "Rehab", który sprawił, że o Amy Winehouse zrobiło się głośno na całym świecie. Reszta to historia.

Zobacz klip "Rehab":

Sprawdź tekst utworu "Rehab" w serwisie Tekściory.pl!

Ronson i Stany

Oprócz raperów do producenta zgłaszały się również amerykańskie gwiazdy popu. Największą z nich niewątpliwie była Christina Aguilera, której Brytyjczyk pomagał przy płycie "Back to Basics" (2006 r.). Jak to często bywa w przypadku amerykańskich wykonawców, nad płytą pracowała armia ludzi (oprócz Ronsona album produkowali min.: DJ Premier, Rich Harrison, Linda Perry i Rob Lewis). Producent stworzył również singel "Hurt". Mimo iż wyniki sprzedażowe pokazały, iż album wypadł gorzej m.in. od debiutu Aguilery i płyty "Stripped", to jednak właśnie "Back to Basic" jako jedyny w karierze wokalistki podbił amerykańską i brytyjską listę przebojów. Był to również ostatni poważny sukces Amerykanki. Potem było już tylko gorzej.

Warto również odnotować, że w Stanach Ronson współpracował z Bruno Marsem (w 2013 roku, czyli chwilę przed "Uptown Funk", stworzyli wspólnie utwór "Gorilla"), Macy Gray i Nikki Costą.

Zobacz klip "Hurt":

Sprawdź tekst utworu "Hurt" w serwisie Tekściory.pl!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy