Robbie Williams

Robbie Williams fot. East News
data urodzenia
13 lutego 1974
pochodzenie
Wielka Brytania
3,3
Oceń
Głosy
243

Biografia

Robbie Williams - początki kariery

Robbie Williams, a dokładniej Robert Peter Maximilian Williams to angielski piosenkarz, muzyk, autor tekstów piosenek i multiinstrumentalista. Artysta przyszedł na świat 13 lutego 1974 roku w szpitalu North Staffordshire Maternity w Newcastle-under-Lyme. Jest synem Teresy Jeanette i Petera Williamsa. Jego matka prowadziła kwiaciarnię w Tunstall, a ojciec był komikiem oraz właścicielem pubu “Czerwony Lew" w Burslem i licencjobiorcą w klubie piłkarskim Port Vale.

Robbie ma starszą siostrę Sally - córkę jego matki z pierwszego małżeństwa. Ojciec artysty opuścił rodzinę w maju 1977 roku, kiedy chłopiec miał trzy lata, utrzymywał jednak z nim stały kontakt. Aktor dorastał w domu przy Victoria Park Road w małej miejscowości Stoke-on-Trent w hrabstwie Staffordshire. Od najmłodszych lat obserwował występy kabaretowe ojca, który na scenie kontrolował zachowanie publiczności i chętnie opowiadał dowcipy. Ukończył naukę w szkole podstawowej Mill Hu Primary w Tunstall. W tym okresie młody aktor zmagał się z dysleksją i był prześladowany przez rówieśników z powodu swojej tuszy.

W wieku 3 lat wygrał konkurs talentów organizowany w Pontinental Hotel w Hiszpanii, na którym wykonał przebój “Summer Nights". Jako dziecko występował jako model na pokazach mody dziecięcej i ślubnej. Jako młody chłopak wykazywał umiejętności parodiowania innych.

W okresie szkolnym zagrał w kilku spektaklach wystawianych przez Theatre Royal w Hankley. Największym sukcesem w tym okresie było wcielenie się w rolę Artfula Dodgera w produkcji “Oliver!" - muzycznej adaptacji powieści Charlesa Dickensa Oliver Twist wyprodukowanej przez North Staffordshire Amateur Operatic Society.

Robbie Williams: najpopularniejsze utwory i dyskografia

W “Take That" jako wokalista wykonywał głównie popowe ballady. Karierę solową natomiast rozpoczynał od rockowego singla “Old Before I Die", który inspirowany brzmieniem zespołu Oasis. Na krążku “I’ve Been Expecting You" znalazły się utwory inspirowane twórczością artystów, takich jak: Blondie, Queen, Squeeze, The Beatles czy Jimi Hendrix. Na płycie “Swing When You’re Winning" zwrócił się w kierunku swingu i jazzu, do których powrócił także przy okazji albumu “Swings Both Ways".

Do swych idoli muzycznych Robbie Williams zalicza: Franka Sinatrę, Deana Martina i Sammy’ego Davisa. Artysta ceni także duet komików Morecambe i Wise, ich występy miały wpływ na jego zachowanie sceniczne.

We wczesnych latach swojej solowej kariery tworzył piosenki w duecie z Guyem Chambersem, a od 2002 roku samodzielnie pisze i komponuje swoje piosenki. Pierwszym autorskim utworem Williamsa był “Nan’s Song". Nad krążkiem “Intensive Care" pracował razem z Stephenem Duffym. Na wydanym w 2000 roku albumie “Sing When You’re Robbie Williamsa, jak: “Supreme", “Rock DJ" czy “Kids". Album “Rudebox" zawierał utwory w stylu tanecznym, a na płycie “Take the Crown" umieścił piosenki zachowane w stylu synth popowym i electro-funkowym, a także ballady. 

Elementy swingu możemy także znaleźć na albumie “The Heavy Entertainment Show", ale są tam też piosenki zachowane w stylu muzyki pop lat 80. i 90. oraz zawierające brzmienia rockowe i soulowe.

W czasie występów w “Take That" razem z resztą zespołu kreowali wizerunek atrakcyjny dla społeczności gejowskiej, nosili wtedy skórzane kurtki, obcisłe koszulki i szorty. Z czasem Robbie William porzucili “gejowski" styl ubierania się na rzecz bardziej przystępnego dla młodych fanek. Do jednych z najbardziej popularnych piosenek Robbie Williams’a należą: “Feel", “Angels", “Candy" czy “She’s the One".

Robbie Williams: koncerty i dorobek artystyczny

Muzyk uznawany jest za najpopularniejszego piosenkarza w Europie, nazywany często przez prasę “brytyjskim księciem muzyki pop". W 1999 znalazł się w gronie 20 najważniejszych muzyków mijającego tysiąclecia na podstawie badań zorganizowanych przez HMV. 

W 2002 roku Robbie Williams został uznany za “największego muzyka wszech czasów" w plebiscycie przeprowadzonym przez brytyjską stację telewizyjną VH1. W 2004 roku został uznany za jednego z najczęściej słuchanych artystów w brytyjskich rozgłośniach radiowych. W 2005 roku określono go najlepiej sprzedającym się artystą XXI w. w Wielkiej Brytanii, z wynikiem 6,6 mln sprzedanych albumów.

Britney Spears w jednym z wywiadów w 2010 roku powiedziała, że jej marzeniem jest nagranie piosenki z Williamsem.

W 1999 został okrzyknięty "najwspanialszym mężczyzną świata" w plebiscycie magazynu "Cosmopolitan", a w 2003 zajął trzecie miejsce w zestawieniu najseksowniejszych gwiazd muzyki na świecie stworzonym przez stację VH1. Wielokrotnie umieszczano też piosenkarza w gronie 10 najseksowniejszych mężczyzn na świecie. W 2005 roku w londyńskim Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds odsłonięto jego podobiznę.

Życie prywatne i dzieci Robbie Williams’a

Muzyk spotykał się z Rachel Gilson,później był związany z Jacqueline Hamilton-Smith. Następnie związał się z Nicole Appleton, po rozstaniu z nią spotykał się między innymi z Tanią Strecker, Robin Reynolds i modelką Rachel Hunter. Później plotkowano o jego romansach z piosenkarkami: Melanie C, Geri Halliwell i Lisą Lovbrand, modelką Naomi Campbell, publicystką Victorią Schweizer, aktorkami: Nicole Kidman, Anną Friel, Valerie Cruz i Marshą Thomson i celebrytką Tarą Palmer-Tomkinson.

W 2007 roku Robbie Williams związał się z aktorką Aydą Field,7 sierpnia 2010 roku wzięli ślub. Mają czworo dzieci: córkę Theodorę Rose (ur. 18 września 2012) i syna Charltona Valentine (ur. 27 października 2014) oraz córkę Colette Josephine (ur. 7 września 2018) i syna Beau Benedicta Enthovena (ur. 14 lutego 2020), które urodziła im surogatka.Robbie Williams w 2023 roku ujawnił na Instagramie, że zmaga się z chorobą psychiczną zwaną dysmorfofobią. Zaburzenie to objawia się posiadaniem zniekształconego obrazu własnego ciała, co może powodować szereg negatywnych emocji i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Teksty piosenek (318)

Artyści powiązani