Britney Spears

Britney Spears
data urodzenia
2 grudnia 1981
pochodzenie
USA
4,1
Oceń
Głosy
1405

Biografia

Britney Spears - wiek, wzrost i początki kariery

Britney Spears, a właściwie Britney Jean Spears, urodziła się 2 grudnia 1981 roku w McComb, stanie Missisipi. Piosenkarka w 2022 roku skończyła 41 lat i ma 163 cm wzrostu.
W 1984 roku Britney, mając trzy lata, rozpoczęła naukę tańca. Jeszcze w tym samym roku wybrana została na solistkę w jednym z występów szkoły. Jej talent znalazł odzwierciedlenie w wielu wygranych konkursach i zawodach. Oprócz treningów tańca, uprawiała również gimnastykę artystyczną oraz uczęszczała na zajęcia ze śpiewu.  

Jeszcze przed pójściem do szkoły podstawowej, zadebiutowała swoim pierwszym występem wokalnym, śpiewając piosenkę "What Child Is This?". Niedługo później rozpoczęły się jej pierwsze występy telewizyjne.  W 1989 roku wspólnie ze swoją matką udała się na casting do dziecięcego programu “Klub Przyjaciół Myszki Miki". Nie udało jej się wygrać tam roli, natomiast reżyser, który realizował program, powiedział o niej znajomej agentce. Agentka Nancy Carson była zachwycona głosem i tańcem młodej gwiazdy, po czym zaproponowała jej trzyletnią współpracę. 

Dzięki kontraktowi Britney kilkakrotnie razy wystąpiła w reklamach telewizyjnych, dostała się do programu talent show (Spears odpadła z niego po tygodniu), jak i otrzymała rolę dublerki w musicalu “Ruthless!".Równocześnie uczęszczała na zajęcia do Profesjonalnej Zawodowej Szkoły Sztuki Filmowej w Nowym Jorku.Britney Spears w wieku jedenastu lat, dołączyła w końcu do “Klubu Przyjaciół Myszki Miki", gdzie występowała wśród przyszłych gwiazd, takich jak: piosenkarka Christina Aguilera, piosenkarz Justin Timberlake, czy aktor Ryan Gosling.

Aby skupić się na nauce w prywatnej, katolickiej szkole Parklane Academy w McComb, zrezygnowała z uczestnictwa w programach telewizyjnych, jednak po kilku kolejnych miesiącach odeszła ze szkoły, aby rozwijać swoją karierę muzyczną. 

Mając piętnaście lat podpisała swój pierwszy poważny kontrakt z wytwórnią muzyczną i rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą płytą. 

Britney Spears - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Britney ma na swoim koncie łącznie dziewięć albumów studyjnych: “...Baby One More Time" z 1999 roku, “Oops!... I Did It Again" z 2000 roku, “Britney" z 2001 roku, “In the Zone" z 2003 roku, “Blackout" z 2007 roku, “Circus" z 2008 roku, “Femme Fatale" z 2011 roku, “Britney Jean" z 2013 roku oraz “Glory" z 2016 roku. 
Utwór “...Baby One More Time", z płyty o tym samym tytule, stał się w 1998 roku hitem muzycznym. Już w pierwszy dzień, sprzedał się w nakładzie 500 000 sztuk, debiutując na pierwszych miejscach list przebojów, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i Europie, Australii, czy Japonii. 

Album “Oops!... I Did It Again" osiągnął rekordową sprzedaż, dzięki czemu nadany został mu status diamentowej płyty w USA. Płytę promowały: piosenka o tym samym tytule, co album oraz utwór "Lucky", który znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów w Stanach i Europie. 

Utwór "Me Against the Music" z albumu “In the Zone" z 2003 roku, który wykonywała wspólnie z Madonną, kolejny raz pozwolił jej znaleźć się na szczytach list przebojów. Płytę promował także kawałek “Toxic", który został czwartym najlepiej sprzedającym się singlem dekady.

Britney Spears: koncerty i dorobek artystyczny

Britney Spears w swojej karierze do 2023 roku odbyła dziewięć tras koncertowych, zarówno po Stanach Zjednoczonych, jak i po Europie, Azji, czy Oceanii.
W 2005 roku za utwór “Toxic" otrzymała swoją pierwszą Grammy Awards. Ponadto Britney jest także właścicielką: dziewięciu Billboard Awards, trzech American Music Awards, sześciu Teen Choice Awards, trzech Nickelodeon Kids' Choice Awards, pięciu People's Choice Awards, trzech MTV TRL Awards, sześciu MTV Video Music Awards, dwóch Hollywood Reporter, dwóch Emmy Awards.

Życie prywatne i rodzina Britney Spears

Britney Spears jest córką nauczycielki Lynne Irene Bridges oraz budowniczego Jamesa Parnella Spearsa. Ponadto piosenkarka ma także dwójkę rodzeństwa: młodszą siostrę aktorkę, piosenkarkę i celebrytkę w jednym - Jamie Lynn, oraz starszego brata, amerykańskiego producenta - Bryana Spearsa. 

Britney Spears ma za sobą dwa nieudane małżeństwa, pierwszy ślub odbył się w 2004 roku. Piosenkarka wyszła wtedy za swojego przyjaciela z dzieciństwa Jasona Allana Alexandra. Małżeństwo tych dwojga zakończyło się w ekspresowym tempie 55 godzin.

Jeszcze w tym samym roku po raz drugi stanęła na ślubnym kobiercu. Tym razem jej mężem został tancerz, Kevin Federline. Para ma wspólnie dwóch synów - Seann’a urodzonego w 2005 roku i Jaydena, urodzonego w 2006 roku. Małżeństwo Kevina i Britney zakończyło się rozwodem w 2007 roku. 

W 2007 roku doznała też kryzysu psychicznego, w wyniku czego Britney Spears objęta została kuratelą, a jej opiekunem został jej ojciec. W 2008 roku piosenkarka została ubezwłasnowolniona. 
W 2021 roku, po premierze filmu opowiadającego o losach Britney, wyszło na jaw, iż piosenkarka od 2014 roku walczy o zniesienie nałożonej na nią kurateli, w związku z chorobą alkoholową jej ojca. 

Podczas przebywania pod opieką ojca, Britney Spears zmuszona była występować nawet wtedy, kiedy nie miała na to sił i ochoty, ponadto nie wolno jej było zachodzić w ciążę, ani wychodzić za mąż, nie miała też prawa do dysponowania swoim majątkiem. Pod koniec 2021 roku udało jej się uwolnić spod kurateli ojca.

Mężem Britney Spears od 2022 roku jest irańczyk Sam Asghari, którego poznała na planie teledysku jednej ze swoich piosenek. W tym samym roku Britney Spears była w ciąży, jednak na miesiąc przed ślubem poinformowała, iż nie udało jej się utrzymać błogosławionego stanu. Ślub Britney Spears i Sama Asghari odbył się w czerwcu 2022 roku w Los Angeles. 
Britney Spears mieszka w Hidden Hills w stanie Kalifornia.

Teksty piosenek (306)