Christina Aguilera

Christina Aguilera fot. materiały prasowe
data urodzenia
18 grudnia 1980
pochodzenie
USA
4,5
Oceń
Głosy
528

Biografia

Christina Aguilera - wiek, wzrost i początki kariery

Christina Aguilera - wzrost: 157 cm | Christina Aguilera to amerykańska piosenkarka, twórczyni tekstów, aktorka i producentka telewizyjna. Urodziła się 18 grudnia 1980 roku w Staten Island, w Nowym Jorku. Jej ojciec jest Ekwadorczykiem, a matka ma holenderskie, walijskie oraz niemieckie pochodzenie. 

Christina Aguilera jest jedną z najpopularniejszych gwiazd popowych swojego pokolenia. Już od najmłodszych lat jej celem było zostanie piosenkarką. W wieku 12 lat została zaproszona na przesłuchanie do MMC (Mickey Mouse Club), prawdziwego obozu szkoleniowego dla ikon nastolatków, którego uczestnikami byli m.in. Britney Spears i Justin Timberlake. Wraz z pozostałymi członkami show Christina Aguilera nakręciła 36 odcinków do MMC, które były emitowane przez Disney Channel do końca 1993 roku. 

Przełomem w karierze piosenkarki było wykonanie utworu Reflection do filmu Disneya Mulan, co zaowocowało podpisaniem kontraktu z RCA Records. W 1999 roku Christina Aguilera wydała swój przebojowy numer Genie in a Bottle, dzięki któremu zyskała mnóstwo fanów, sprzedała miliony płyt oraz zdobyła wiele nagród. Utwór Genie in a Bottle i kolejne hity z albumu - What a Girl Wants i Come on Over Baby - znalazły się na pierwszym miejscu na liście Billboard Hot 100. 

Wraz z takimi gwiazdami jak Justin Timberlake czy Britney Spears, Christina Aguilera stała się jedną z czołowych twarzy grupy nastoletnich gwiazd popu. Piosenkarka nie czuła się jednak z tym komfortowo - nieskazitelnie czysty wizerunek nie był dla niej. Po współpracy z Pink, Mya oraz Lil’Kim przy popularnym utworze Lady Marmalade, w 2002 roku Christina Aguilera wydała swój drugi album pt. Stripped. Jak sugeruje tytuł płyty, super gwiazda popu obrała całkiem nowy wizerunek sceniczny. Album zawierał wiele hitowych utworów, w tym: Beautiful, Make Over czy Dirrty. 

Na początku 2005 roku Christina Aguilera wystąpiła w amerykańskim programie telewizyjnym, którego celem była zbiórka pieniędzy dla ofiar tsunami. W produkcji wzięły również udział inne gwiazdy, m.in. George Clooney, Sheryl Crow, Tim McGraw, Courtney Cox czy Danny Glover. Rok później piosenkarka wydała swój nowy solowy album pt. Back to Basics, który został wsparty takimi utworami jak Ain’t No Other Man i Candyman. Retro-jazzowy album znalazł się na szczycie amerykańskich list przebojów, sprzedając się w 342 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu od premiery. Co więcej, osiągnął świetne wyniki także za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Niemczech Holandii i Irlandii. 

W styczniu 2007 roku piosenkarka została uznana przez Forbes za 19. najbogatszą kobietę w branży rozrywkowej z majątkiem wartym 60 milionów dolarów. Od tego czasu Christina Aguilera zaczęła występować w telewizji i filmach. Pojawiła się m.in. w komedii Get Him to the Greek, a także w filmie fabularnym Burleska, u boku Cher. W 2012 roku gwiazda wydała album Lotus, w 2018 roku płytę pt. Liberation, a 4 lata później nagrany w języku hiszpańskim album Aguilera.

Christina Aguilera - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Do tej pory Christina Aguilera wydała łącznie 9 albumów studyjnych. Każdy z nich cieszył się ogromnym uznaniem na całym świecie. 

Oto najpopularniejsze utwory Christiny Aguilery:

  • Christina Aguilera - Genie In A Bottle,
  • Christina Aguilera - What A Girl Wants,
  • Christina Aguilera - Dirrty,
  • Christina Aguilera - Reflection,
  • Christina Aguilera - Beautiful,
  • Christina Aguilera - Candyman,
  • Christina Aguilera - Twice,
  • Christina Aguilera - Ain’t No Other Man.

Christina Aguilera - głos

Christina Aguilera ma niebywały głos, obejmujący cztery oktawy - od około C3 do C7. Christina Aguilera - koncerty i dorobek artystycznyChristina Aguilera występowała na dużym ekranie i koncertowała po całym świecie (odbyła 6 tras koncertowych). 

Christina Aguilera - 2000-2004 r. 

Debiutancka trasa koncertowa Christiny Aguilery odbyła się w 2000 roku w Ameryce Północnej. Rok później została rozszerzona na Amerykę Południową i Azję. Natomiast w trakcie promocji swojego albumu Stripped, Christina Aguilera koncertowała z Justinem Timberlake’em po Ameryce Północnej podczas The Justified & Stripped Tour. 

W 2004 roku jedna z tras piosenkarki została odwołana z powodu kontuzji strun głosowych Christiny Aguilery. 

Christina Aguilera - 2005-2007 r.

Rok po występie na charytatywnym koncercie na rzecz ofiar tsunami, Christina Aguilera udała się w czwartą trasę koncertową, promującą jej piąty album Back to Basics. W 2007 roku trasa ta stała się najbardziej dochodową, zorganizowaną przez piosenkarkę. 

Christina Aguilera wystąpiła na wielu scenach muzycznych na całym świecie. W 2018 roku miała miejsce jej kolejna trasa koncertowa, która była pierwszym takim wydarzeniem od dekady. 

Christina Aguilera - nagrody

Za swoje artystyczne dokonania, Christina Aguilera zdobyła wiele nagród. Pierwszą z nich była nagroda Grammy dla najlepszego nowego artysty podczas 42. ceremonii rozdania nagród Grammy (2000 r.). Z kolei nagrodę MTV Video Music oraz kolejną nagrodę Grammy przyniosła jej bijąca rekordy piosenka Lady Marmalade, którą wykonała wspólnie z Lil Kim, Myą i Pink. W 2011 roku Christina Aguilera została odznaczona nagrodą MSN Entertainment Awards za najlepszy występ niezawodowego aktora w produkcji Burleska.

Życie prywatne i dzieci

Christina Aguilera - związki

W 2000 roku piosenkarka związana była z portorykańskim tancerzem Jorgem Santosem, z którym rozstała się po roku. Natomiast w 2005 roku Christina Aguilera została żoną producenta muzycznego Jordana Bratmana. 5 lat później małżeństwo gwiazdy się rozpadło. 

W walentynki 2014 roku piosenkarka zaręczyła się z Matthew D. Rutlerem. 

Christina Aguilera - dzieci

Christina Aguilera jest matką dwójki dzieci - 15-letniego Maxa Liron’a Bratman’a oraz 9-letniej Summer Rain Rutler. 

Christina Aguilera - choroba

Po rozstaniu z pierwszym mężem w 2010 roku, Christina Aguilera wpadła w depresję. W tym czasie gwiazda wyznała, że zmiany nastroju oraz najbardziej mroczne momenty, które przeżyła, były inspiracją do tworzenia muzyki. 

Teksty piosenek (433)