Reklama

Piotr Gliński nie pojawił się na rozdaniu Paszportów Polityki, bo nie dostał zaproszenia? "Co roku zaproszenie leci"

17 stycznia poznaliśmy laureatów 30. edycji plebiscytu Paszporty Polityki. Na gali nie pojawił się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, bo rzekomo nie otrzymał zaproszenia. Tygodnik "Polityka" ma jednak podbite przez ministerstwo potwierdzenie odebrania go.

17 stycznia poznaliśmy laureatów 30. edycji plebiscytu Paszporty Polityki. Na gali nie pojawił się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, bo rzekomo nie otrzymał zaproszenia. Tygodnik "Polityka" ma jednak podbite przez ministerstwo potwierdzenie odebrania go.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński nie pojawił się na gali wręczenia Paszportów Polityki /Piętka Mieszka / Baranowski /AKPA

Paszporty Polityki to nagroda przyznawana przez tygodnik "Polityka" od 1993 r. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik.

Nagrody są wręczane każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa. Od 2002 r. przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Od roku 2020 redakcja "Polityki" przyznaje także nagrodę specjalną Kultura Zdalna.

Reklama

Paszporty przyznawane są na ogół młodym twórcom między 30. a 40. rokiem życia, ale wśród laureatów zdarzali się też dojrzali artyści - 50- i 60-latkowie oraz nastolatkowie.

Paszporty Polityki: Piotr Gliński nie pojawił się na rozdaniu nagród, bo nie dostał zaproszenia?

W relacjach z tegorocznej gali rozdania nagród Paszporty Polityki zwrócono uwagę na brak obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Odpowiedzią na to, miał być list, jaki dyrekot Centrum Informacyjnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Anna Pawłowska-Pojawa wysłała do tygodnika "Polityka". Twierdzi ona, że Piotr Gliński nie został zaproszony na wydarzenie.

"Aby ktoś mógł wziąć udział w wydarzeniu, które co do zasady nie jest wydarzeniem otwartym, powinien wcześniej otrzymać zaproszenie do udziału w nim. Tak zazwyczaj wygląda na galach i tego typu podobnych wydarzeniach. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że zaproszenie na galę wręczenia Paszportów POLITYKI do ministra kultury nie dotarło. Co pozwala sądzić, że go też i nie wysłano. Trudno zatem oczekiwać, aby minister uczestniczył w wydarzeniu, na które nie został zaproszony" - pisze Pawłowska-Pojawa.

List został opublikowany na łamach tygodnika razem z odpowiedzą redakcji, która zapewnia, że zaproszenie nie tylko zostało dostarczone do ministerstwa osobiście, ale też podbito ministerialną pieczątką potwierdzenie odbioru.

"[...] Piotr Gliński już ósmy raz z rzędu zignorował rozdanie ważnej nagrody kulturalnej honorującej młodych polskich twórców" - czytamy w odpowiedzi.

"Kiedy wicepremier objął stanowisko, zaproszenie otrzymał, po czym od razu na pierwszej konferencji prasowej w nowym roku zarzucał redakcji, że nic nie przysłała. Po ośmiu latach dyrektorka Centrum Informacyjnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrzuty o brak zaproszenia przysyła do redakcji tygodnika Polityka w oficjalnej korespondencji. Tymczasem co roku zaproszenie leci, i to z potwierdzeniem odbioru. Kto je przed ministrem ukrywa? Oto prawdziwe pytanie" - komentuje sprawę dziennikarz Bartek Chaciński.

Paszporty Polityki 2023 - kto otrzymał nagrodę w kategorii Muzyka Popularna?

W tym roku nominacje w kategorii Muzyka Popularna otrzymali wokalista Mrozu, producent 1988 (Przemysław Jankowiak) i raper Szczyl.

Nagrodę otrzymał 1988 za "otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami, za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu".

1988 to producent muzyczny, kompozytor i artysta wizualny związany z Gdynią. Znany jest z duetu Syny, współpracy z Włodim i solowej działalności (to on odpowiada za brzmienie płyty "Sadza" Brodki). W 2020 r. był nominowany do Paszportu Polityki.

Laureatami nagrody specjalnej - tytułu Kreatora Kultury - zostali pisarka Dorota Masłowska, malarz Wilhelm Sasnal oraz muzyk Ryszard Poznakowski, przez lata związany z grupą Trubadurzy.

W styczniu 2022 roku nagrodę w kategorii Muzyka Popularna otrzymał Ralph Kaminski (posłuchaj!) za za osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Za piosenki tworzone od początku do końca po autorsku, ale też za wyjątkowy dar przekuwania znanego już repertuaru we własną kreację artystyczną.

Poprzednimi laureatami "Paszportów Polityki" w kategorii muzyka popularna są: Siksa (2021), Król (2020), Dawid Podsiadło (2019), Hańba! (2018), Wacław Zimpel (2017), Kuba Ziołek (2016), Pablopavo (2015), Marcin Masecki (2014), Tres.B (2013), Julia Marcell i Maciej Szajkowski (2012), Macio Moretti (2010), L.U.C. (2009), Maria Peszek (2008), Krzysztof "Grabaż" Grabowski (2007), Fisz i Emade (2006), Skalpel (2005), Leszek Możdżer (2004), Andrzej Smolik (2003), Anna Maria Jopek (2002), Agnieszka Chylińska (2001), Ryszard "Tymon" Tymański (2000), Myslovitz (1999), Kazik (1998), Kayah (1997), Grzegorz Ciechowski (1996), Wojciech Waglewski (1995), Edyta Bartosiewicz (1994) i Katarzyna Nosowska (1993).

W 2022 r. Katarzyna Nosowska otrzymała tytuł Kreatora Kultury, nagrodę specjalną "Polityki" - za wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paszporty Polityki | Piotr Gliński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy