Mazurek Dąbrowskiego do poprawki? Gliński żąda zmian!

Minister kultury, Piotr Gliński cały czas jest przekonany o słuszności pomysłu zamiany zwrotek w "Mazurku Dąbrowskiego". Według Glińskiego w obecnym układzie hymnu Polski brakuje logiki.

Piotr Gliński jest Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Piotr Gliński jest Ministrem Kultury i Dziedzictwa NarodowegoArtur BarbarowskiEast News

Projekt ustawy o symbolach państwowych pierwotnie przedstawiono w październiku 2021 roku, ale wywołał on sporo kontrowersji. Projekt ma zostać napisany od nowa, natomiast według "Rzeczpospolitej" propozycja zamiany zwrotek w "Mazurku Dąbrowskiego" nie zostanie z niego usunięta.


Według Glińskiego druga i trzecia zwrotka hymnu powinny być zamienione, by przywrócić utworowi logikę.

"Powrót do pierwotnego układu zwrotek jest zabiegiem mającym na celu przywrócenie logiki utworu" - tłumaczył minister kultury "Rzeczpospolitej". "Wybicki w swej pieśni ukazał drogę, jaką Legiony mają do przejścia, czyli drogę morską z Półwyspu Apenińskiego na Bałkany, wejście do Galicji, a potem przeprawienie się przez Wisłę i Wartę w celu wyzwolenia Ojczyzny" - wyjaśnił.

W aktualnej wersji hymnu, najpierw śpiewamy zwrotkę: "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę", a następnie "Jak Czarniecki do Poznania". Zmianę mieli zaproponować przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Opozycja jednogłośnie skrytykowała ten pomysł. "Więcej będzie z tego zamieszania niż pożytku, chyba że jako pożytek zdefiniujemy chęć zapisania się w historii Piotra Glińskiego" - uznała Iwona Śledzińska-Katarasińska z KO.

Projekt ustawy o symbolach państwowych oprócz zamiany kolejności zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", zakładał także chociażby nowy wizerunek godła czy uznanie karmazynu za oficjalny odcień polskiej czerwieni.

Polskie gwiazdy na zdjęciach z dzieciństwa. Dasz radę je rozpoznać?

12 września na rynku w Rybniku odbędzie się specjalny koncert "Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci". Na scenie piosenki dla dzieci i własne przeboje wykonają m.in. Michał Szpak, Sławomir, Dawid Kwiatkowski, Roksana Węgiel, Viki Gabor, Cleo, Enej, Grubson, Natalia Nykiel, Kasia Mosek, Grott Orkiestra, Antek Smykiewicz i Sound'n'Grace. Jak wyglądali, jak byli dziećmi?

Natalia Nykielmateriały prasowe
Michał Szpakmateriały prasowe
Natalia Nykielmateriały prasowe
Dawid Kwiatkowskimateriały prasowe
Antek Smykiewiczmateriały prasowe
Jakub "Czaplay" Czaplejewicz (Enej) - puzonmateriały prasowe
Damian "Pink" Pińkowski (Enej) - saksofonmateriały prasowe
Piotr "Lolek" Sołoducha (Enej) - wokal, akordeonmateriały prasowe
Piotr "Pancur" Pankowski (Enej) - gitaramateriały prasowe
Paweł "Bolek" Sołoducha (Enej) - perkusjonaliamateriały prasowe
Mirosław "Mynio" Ortyński (Enej) - bas, wokalmateriały prasowe
Łukasz "Długi" Przyborowski (Enej) - trąbkamateriały prasowe
Kornel Kondrak (Enej) - perkusjamateriały prasowe
Grubsonmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas