Ralph Kaminski

Ralph Kaminski fot. AKPA
pochodzenie
Polska
3,7
Oceń
Głosy
32

Biografia

Ralph Kaminski - wiek i początki kariery

Ralph Kaminski urodził się 8 listopada 1990 roku w miejscowości Jasło. Jego pełne imiona i nazwisko brzmią - Rafał Stanisław Kamiński. Od 2001 roku uczestniczył w zajęciach wokalnych organizowanych przez Dom Kultury w Jaśle. Uczęszczając do gimnazjum zapragnął nauczyć się grać na skrzypcach, z tego też względu zapisał się do szkoły muzycznej, w której ukończył klasę tego instrumentu.  Studiował na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, na kierunku wokalistyka. Wtedy także rozpoczął naukę gry na fortepianie, co przyczyniło się również do komponowania jego pierwszych piosenek.
Może pochwalić się również uczestnictwem w programie rocznego stypendium na Wydziale Popu, organizowanego przez holenderską uczelnię Codarts University for the Arts w Rotterdamie. W 2009 roku Ralph Kaminski wystąpił podczas jednego z odcinków programu “Szansa na Sukces", emitowanego przez Telewizję Polską. Zaśpiewał piosenkę "Objazdowe nieme kino" z repertuaru zespołu Perfect.
Ralph Kaminski w wieku dwudziestu lat skomponował swoją pierwszą piosenkę “The Hill", z którą wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu "Carpathia 2011". W 2012 roku udało mu się dostać do programu stacji TVN - “X Factor", w którym rywalizował m.in. z Dawidem Podsiadło. Niestety Rafał odpadł na drugim etapie show.
W 2013 roku Ralph Kaminski i zespół My Best Band In The World, w składzie: Agnieszka Bigaj, Paweł Izdebski, Piotr Lewańczyk, Magdalena Laskowska, Michał Piotrowski, Katarzyna Sylla oraz Kuba Jakubowski zaczęli wspólnie koncertować. O Ralphie Kaminskim głośno zaczęło być w 2016 roku, za sprawą uczestnictwa w koncercie artystów alternatywnych na 53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Ralph Kaminski - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Na koncie Ralpha Kaminskiego znajdują się cztery albumy: “Morze" z 2016 roku, “Młodość" z 2019 roku, “Kora" z 2021 roku, na której to znalazły się covery największych hitów Kory i zespołu Maanam, oraz płyta wydana w 2022 roku “Bal u Rafała". 
Oprócz solowych utworów Ralpha, gwiazda pochwalić się może także gościnnym wystąpieniem w utworze "Lights", stworzonej przez muzyka Macieja Łukasza Milewskiego (pseudonim MaJLo).
W 2019 roku z Darią Zawiałow, Michałem Kushem i Schafterem wspólnie stworzyli utwór "Czy Ty słyszysz mnie?", który wykorzystany został podczas realizacji projektu dla marki PUMA.
Ralph Kaminski w 2019 roku nagrał piosenkę “Tata". Utwór ten jest swoistym rozprawieniem się piosenkarza z trudną przeszłością, spowodowaną odejściem jego ojca. Ze słów piosenki wywnioskować można, iż Rafał ma ogromny żal do ojca i ciężko jest mu przebaczyć jego postępowanie. 
W 2021 roku Ralph Kaminski został poproszony o stworzenie piosenki, która promować miała film Łukasza Grzegorzka “Moje wspaniałe życie". Dla potrzeb tego projektu przygotował cover piosenki Haliny Żytkowiak - utwór “Pięć minut łez".
O swoim udziale w filmie Ralph mówił - “Zawsze marzyłem, żeby zrobić coś do filmu, więc propozycja nagrania piosenki promującej była idealna. Spodobał mi się pomysł na cover piosenki Haliny Żytkowiak, która dla mojego pokolenia jest zapomnianym przebojem."

Ralph Kaminski: koncerty i dorobek artystyczny

Koncerty Ralpha Kaminskiego przyciągają tłumy fanów. Oprócz uczestnictwa we własnych trasach, stara się również uczestniczyć w jak innych medialnych wydarzeniach, np. wręczanie nagród podczas gali Fryderyków w 2023 roku.
Udział Ralpha w 53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2016 roku sprawił, iż artysta otrzymał wiele nowych i interesujących propozycji, jak choćby w 2017 roku wystąpił podczas festiwalu muzycznego w Gdyni - “Open’er Festival", a w 2018 roku zaproszono go na Orange Warsaw Festival.
Udział w 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2019 roku przyniósł wokaliście cztery nagrody: Złotego Tukana, Tukana Publiczności, Nagrodę Radia Ram oraz Nagrodę Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica.
W 2019 roku został zaproszony na Pol’and’Rock Festival - festiwal organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. 
Album “Młodość" wydany w 2019 roku, znalazł się na 17 miejscu cotygodniowej listy przebojów.
W 2022 roku na gali rozdania Fryderyków, za album “Kora", Ralph Kaminski zwyciężył w dwóch kategoriach: artysta roku i piosenka poetycka. W dorobku gwiazdy znajdują się m.in. Paszport "Polityki" z 2021 roku, czy Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego z 2020 roku. 

Życie prywatne i rodzina Ralph Kaminski

Muzyk urodził się i dorastał w Jaśle. Wychowywała go mama nauczycielka Dorota Kamińska-Kowalik oraz babcia Krystyna Skórska, ponieważ tata Ralpha Kaminskiego odszedł od rodziny kiedy wokalista był dzieckiem. Tatę Ralphowi Kaminskiemu próbował zastępować również ukochany dziadek Janek. Kaminski ma też przyrodniego brata Wiktora, który jest od niego młodszy o siedem lat. 
Ciekawostką z życia Ralpha jest z pewnością fakt, iż jego kuzynem od strony babci jest polski piosenkarz i autor tekstów Michał Szpak
Fani zastanawiają się jakiej orientacji jest Ralph Kaminski i czy ma partnera. Mało jednak wiadomo na temat życia prywatnego Ralpha Kaminskiego. Artysta skupia swoją uwagę na robieniu kariery muzycznej i angażowaniu się w kolejne projekty.

Artyści powiązani