Reklama

X Factor

To koniec. Po 17 latach "X Factor" znika z telewizji

Po 15. sezonach i 17 latach z telewizji znika program Simona Cowella - "X Factor". Brytyjska stacja ITV potwierdziła plotki, że to koniec popularnego formatu wymyślonego przez znanego łowcę talentów.

Po 15. sezonach i 17 latach z telewizji znika program Simona Cowella - "X Factor". Brytyjska stacja ITV potwierdziła plotki, że to koniec popularnego formatu wymyślonego przez znanego łowcę talentów.
Simon Cowell był pomysłodawcą "X Factora". Program doczekał się edycji na całym świecie /Mark Davis /Getty Images

"X Factor" w brytyjskiej telewizji wystartował w 2004 roku i stał się jednym z najpopularniejszych talent shows na świecie w pierwszej dekadzie XXI wieku. Na Wyspach zastąpił "Pop Idola". Łącznie wyemitowano aż 445 odcinków show.

Z biegiem lat jednak oglądalność programu spadała, a desperackie ruchy produkcji (próba odmłodzenia jury i przyciągnięcia młodszej widowni) nie sprawiły, że trend się odwrócił. Dlatego też show po 17 latach został usunięty z ramówki ITV.

Największymi gwiazdami, który wyłoniono w ramach "X Factora" był niewątpliwie boysband One Direction. To dzięki Simonowi Cowellowi świat poznał Harryego Stylesa, Zayna Malika, Nialla Horana, Louisa Tomlinsona i Liama Payne'a.

Reklama

Wśród innych gwiazd, które wybiły się dzięki programowi można wymienić m.in.: Leonę Lewis, grupę Little Mix, Alexandrę Burke i Jamesa Arthura. Część talentów po programie trafiła pod opiekę wytwórni Cowella - Syco Entertainment.

Wśród jurorów, którzy przetoczyli się przez 17 lat programu znaleźli się m.in.: Nicole Scherzinger, Sharon Osbourne, Louis Walsh, Cheryl, Mel B, Tulisa, Rita Ora, Robbie Williams i Louis Tomlison.

"X Factor" w Polsce i na świecie

Format doczekał się globalnej popularności i osobnych programów m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz Polsce.  W USA wyemitowano trzy sezony programu, oprócz Cowella uczestników oceniały m.in. Britney Spears i Demi Lovato. Program zapoczątkował karierę formacji Fifth Harmony.

W Polsce talent show doczekał się cztery sezonów. Zadebiutował w TVN-ie w 2011 roku, a z anteny zniknął w 2014 roku. Wśród gwiazd, które zaczynały karierę w polskim "X Factorze" byli: Gienek Loska, Michał Szpak, Ada Szulc, Dawid Podsiadło, Ewelina Lisowska, Grzegorz Hyży i Maja Hyży, Wojciech Ezzat, Daria Zawiałow oraz Marta Bijan.

W polskim jury zasiadali: Kuba Wojewódzki, Tatiana Okupnik, Ewa Farna, Czesław Mozil i Maja Sablewska. Show prowadzili Jarosław Kuźniar i Patrycja Kazadi.

Co dalej z Simonem Cowellem?

Łowca talentów i twórca telewizyjnych formatów Simon Cowell raczej nie rozpacza po zakończeniu produkcji "X Factora". Dla ITV przygotowuje nowy program pt. "Walk The Line", który będzie muzycznym quizem. Ponadto nadal jest producentem i jurorem amerykańskiego "Mam talent".