Sprzedała ponad 200 mln płyt. Kto otrzyma majątek Tiny Turner?

Tina Turner przez ponad pół wieku pracy na scenie zarobiła fortunę, sprzedając ponad 200 mln płyt. Ostatnia trasa koncertowa artystki z 2008 roku przyniosła jej ponad 130 mln dolarów. Szwajcarskie media, które oszacowały majątek Turner na ok. 250 mln euro, próbują ustalić, kto - poza mężem gwiazdy - zostanie jej spadkobiercą.

Tina Turner i Erwin Bach w 2019 r.
Tina Turner i Erwin Bach w 2019 r.Bruce Glikas/FilmMagicGetty Images

Miliony po zmarłej artystce na pewno odziedziczy mąż Erwin Bach, z którym była związana przez blisko 40 lat. "Ale nie tylko on. Możliwe, że w gronie spadkobierców znajdą się też inne osoby " - zastrzega portal 20min.ch.

Mając na koncie ponad 200 milionów sprzedanych płyt, Tina Turner (posłuchaj!) jest uważana za jedną z odnoszących największe sukcesy piosenkarek wszech czasów. Trafiła także do Księgi Rekordów Guinnessa - żadna inna solistka nie sprzedała w swojej karierze więcej biletów na koncerty, niż Turner - podkreśla 20min.ch.

Artystka urodziła się w Tennessee na południu Stanów Zjednoczonych. Od czasu związania się Erwinem Bachem w 1986 roku mieszkała w Europie. Bach pracował wówczas w branży muzycznej - był producentem muzycznym i szefem szwajcarskiego oddziału wytwórni płytowej EMI, brał udział w produkcji albumów Davida Bowiego, Queen, Pink Floyd i Paula McCartneya.

Para mieszkała krótko w Niemczech (skąd pochodzi Bach), a w 1994 roku przeniosła się na stałe do Szwajcarii - do Küsnacht nad Jeziorem Zuryskim. W 2013 r. zrezygnowała z amerykańskiego obywatelstwa.

"Erwin Bach był osobą mającą duży wpływ na Turner i jej karierę, wspierał ją jako mąż, menedżer i powiernik, a nawet uratował jej życie" - podkreśla 20min. Bach był do końca u boku Turner - także wtedy, kiedy "zdiagnozowano u niej nowotwór w 2016 roku i gdy doznała udaru mózgu w 2013 roku. Dzięki oddaniu nerki uratował życie Tiny Turner".

Turner długo czekała na sukces, odniosła go dopiero wraz z piątą solową płytą - "Private Dancer". Album ten odniósł gigantyczny sukces: sprzedał się w ok. 20 mln egzemplarzy na całym świecie, przynosząc artystce 23 mln dolarów tylko z USA. Towarzysząca płycie trasa koncertowa w 1985 roku przyniosła dodatkowe 7 mln dolarów. Będącej na fali piosenkarki nie można już było zatrzymać - dodaje 20min.ch. W ciągu kilku lat zgromadziła majątek w wysokości ok. 50 mln dolarów.

Po 50 latach obecności w show-biznesie Tina Turner wyruszyła w swoją ostatnią trasę koncertową w 2008 roku. "To pożegnanie ze sceną przyniosło jej na konto bankowe kolejne 130 milionów dolarów" - podaje szwajcarski serwis.

W październiku 2022 roku Turner sprzedała prawa do swojej muzyki, pseudonimu scenicznego i wizerunku wydawnictwu Bertelsmann Music Group (BMG) - szacuje się, że przyniosło to artystce nawet 150 mln dolarów. W 2022 roku szwajcarski magazyn biznesowy "Bilanz" oszacował jej majątek na około 250 mln franków szwajcarskich (ok. 257 mln euro).

Nie wiadomo oficjalnie, jak zostanie rozdysponowany majątek gwiazdy-multimilionerki. Na pewno trafi on do wdowca - 67-letniego obecnie Bacha.

Biologiczne dzieci Turner, synowie Ronald i Craig, już nie żyją. Gwiazda miała także dwóch adoptowanych synów (dzieci pierwszego męża gwiazdy, Ike'a Turnera, z jego wcześniejszego związku): Michaela i Ike'a Juniora. "Można założyć, że ta dwójka została uwzględniona w testamencie Turner" - pisze 20min. Podobnie jak dwoje wnucząt Tiny Turner, strzegących swojej prywatności.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas