Sebastian Riedel zabrał głos po dołączeniu do grupy Dżem. Co dalej z Cree?
Oprac.: Michał Boroń
Po ogłoszeniu go nowym wokalistą legendarnej grupy Dżem, Sebastian Riedel wystosował swoje oświadczenie. Poznaliśmy też informacje na temat przyszłości jego macierzystej formacji Cree.
Do 6 kwietnia wokalistą grupy Dżem (posłuchaj!) pozostaje Maciej Balcar. Informacja o ich rozstaniu wywołała ogromne zaskoczenie, bo Balcar śpiewał w śląskiej formacji dłużej niż legendarny wokalista Rysiek Riedel, zmarły w 1994 r.
Zespół ogłosił, że po tej dacie będzie kontynuował działalność z nowym wokalistą. Podczas koncertu z okazji jubileuszu 45-lecia grupy (6 kwietnia tradycyjnie w Spodku w Katowicach) dojdzie do symbolicznej zmiany warty - po raz ostatni w roli wokalisty Dżemu zaśpiewa Maciej Balcar, a po raz pierwszy Sebastian Riedel.
"Mega, tak ma być" - napisał Piotr Kupicha, lider grupy Feel, który z Riedlem wielokrotnie występował na scenie. "Teraz wiem, czemu nie zadzwoniliście" - dodał Sławek Uniatowski. "Super, powodzenia" - skomentował słynny śląski gitarzysta Leszek Winder, lider grupy Krzak, gościnnie wspierający Dżem i jego muzyków od lat 80. (płyta "Cegła").
Sebastian Riedel następcą Macieja Balcara w grupie Dżem. "Wyznaczam sobie nowe wyzwanie"
"Drodzy. 6 kwietnia br. rozpoczynam współpracę z zespołem Dżem, grupą od zawsze i z wiadomych powodów mi bliską. Od tego dnia będę dzielił swoje artystyczne życie pomiędzy macierzystą formację Cree oraz Dżem, jednocześnie nie rezygnując z autorskich projektów. Przez trzydzieści lat nieprzerwanej działalności muzycznej byłem blisko twórczości zespołu Dżem, choć jako priorytet stawiałem zawsze własne działania artystyczne. Po nagraniu blisko dziesięciu autorskich płyt i zrealizowaniu wielu muzycznych marzeń wyznaczam sobie nowe wyzwanie. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia na koncertach" - napisał w oświadczeniu nowy wokalista grupy Dżem.
Syn Ryśka Riedla od 1993 r. stoi na czele własnej formacji Cree, z którą nagrał osiem płyt. W 2021 r. wydał pod własnym nazwiskiem album z Piotr Steczek Kwartet. Znalazł się tam utwór "Głos ma dobro, nie zło", którego współautorem tekstu jest Rysiek Riedel.
Z wpisu na profilu grupy Cree dowiadujemy się, że od marca do września zespół zawiesza koncertową działalność.
"Z przyczyn osobistych jednego z członków zespołu oraz wzmożoną pracą w studio nad nowym albumem, a także przygotowaniem jesiennej trasy koncertowej promującej długo wyczekiwane premierowe wydawnictwo, zespół Cree czasowo zawiesza działalność koncertową" - czytamy w oświadczeniu.
Przypomnijmy, że dyskografię Cree zamyka album "Heartbreaker" z 2015 r.
Dżem - najdłużej działający polski zespół rockowy
Zobacz również:
Początki działającego do dziś zespołu sięgają 1973 r. W obecnym składzie z założycieli pozostali jedynie bracia Adam (gitara) i Beno (bas) Otrębowie. Od 1979 r. towarzyszy im gitarzysta Jerzy Styczyński. U ich boku występowali ostatnio Maciej Balcar (wokal), Zbigniew Szczerbiński (perkusja) i następca klawiszowca Pawła Bergera (tragicznie zmarłego w wypadku busa w 2005 r.) - Janusz Borzucki.
Z muzyków, którzy przewinęli się przez Dżem nie żyją już Ryszard Riedel (wokalista zmarł w 1994 r. w wieku zaledwie 37 lat), perkusista Michał "Gier" Giercuszkiewicz, perkusista Leszek Faliński i jego brat Tadeusz Faliński (bas), gitarzysta Andrzej Urny i perkusista Aleksander Wojtasiak.
Dotychczasowy studyjny dorobek najdłużej koncertującej obecnie polskiej formacji rockowej zamyka album "Muza" z 2010 r., który pokrył się platyną.