Mela Koteluk i Kwadrofonik z płytą "Astronomia poety. Baczyński" na rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Zobacz teledysk "Astronomia"

Do sieci właśnie trafił tytułowy teledysk "Astronomia" będący pierwszą zapowiedzią wspólnej płyty Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik.

Mela Koteluk nagrała płytę z grupą Kwadrofonik
Mela Koteluk nagrała płytę z grupą KwadrofonikLeszek Kotarba East News

Album "Astronomia poety. Baczyński" do sprzedaży trafi 24 lipca z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Teledysk "Astronomia" w reżyserii Jacka Tokarskiego zrealizowano w Muzeum Rzeźby w Królikarni, Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie.

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało kolejne specjalne wydarzenie muzyczne - album "Astronomia poety. Baczyński" z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.

Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji.

W dniu premiery płyty (24 lipca) w Sali pod Liberatorem (Muzeum Powstania Warszawskiego) odbędzie się koncert promujący wydawnictwo.

"Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane" - mówią twórcy albumu.

Mela Koteluk kończy 35 lat

W pewnym momencie życia myślała o porzuceniu kariery. Na szczęście nie zrobiła tego i dzięki temu na polskich listach przebojów królowały takie piosenki jak "Melodia ulotna", "Spadochron", "Tragikomedia" i "Żurawie origiami". Mela Koteluk kończy 3 lipca 35 lat.

Ostatni dotychczas wydany przez Koteluk album – "Migawka" – swoją premierę miał w listopadzie 2018 roku. Leszek Kotarba East News
Wokalistka doceniana jest nie tylko przez publiczność, ale i przez krytyków. W 2012 roku przyznano jej nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego. W trakcie kariery Koteluk otrzymała też trzy Fryderyki (w tym w kategorii artysta roku w 2013), a sześciokrotnie była do tego wyróżnienia nominowana. Łukasz KalinowskiEast News
W listopadzie 2014 r. ukazała się druga płyta Meli Koteluk - "Migracje". Wyprodukowane przez Marka Dziedzica wydawnictwo już tydzień po premierze zyskało status Złotej Płyty. Promowały ją single "Żurawie origami" i "Tragikomedia". Dominik ZachariaszEast News
Mela Koteluk podbijała listy przebojów nie tylko solowo, ale i w projekcie Męskie Granie Orkiestra, do którego trafiła w 2015 roku. "Armaty" powstały we współpracy z Tomaszem Organkiem, Krzysztofem Zalewskim, Fiszem, Andrzejem Smolikiem, Foxem i Kubą Galińskim.Jacek TrublajewiczReporter
Wiosną 2012 roku Mela wydała debiutancki album zatytułowany "Spadochron". Płytę promował tytułowy utwór oraz piosenki: "Dlaczego drzewa nic nie mówią" i "Melodia ulotna". Andrzej IwańczukReporter
Pochodząca z Sulechowa Mela Koteluk (a właściwie Malwina Koteluk) to wokalistka i autorka tekstów, poruszająca się w klimatach alternatywnego popu. "Naprawdę ma na imię Malwina. W szkole miała różne przezwiska w końcu stanęło na Meli. Ludzie często przekręcają moje nazwisko. Byłam już Magriną Kosteluk, Melą Kotulak, Kelą Moteluk…" – mówiła magazynowi "MaleMen". Bartosz KrupaEast News
W 2004 roku Koteluk zdecydowała się wyjechać do Wielkiej Brytanii, gdzie pracowała jako kelnerka. - Mieszkając w Londynie, nie miałam żadnych ambicji muzycznych. Nie zajmowałam się muzyką i właściwie zażegnałam całą swoją działalność muzyczną, która wtedy polegała na śpiewaniu piosenek z kręgu poetyckiego - wspominała Koteluk w rozmowie z Interią. - Wyjechałam z Polski, ponieważ nie widziałam tutaj swojej przyszłości muzycznej. Chciałam się od tego oderwać na jakiś czas. Dopiero po trzech latach przyszła taka tęsknota za muzyką i postanowiłam, że wracam do Warszawy w celu poszukania swojego zespołu. I to się udało - opowiadała.VIPHOTOEast News
Pierwsze kroki stawiała miedzy innymi w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej", Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa "Czy to jest kochanie", Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej czy programie rozrywkowym TVN "Droga do gwiazd". Doświadczenie sceniczne zawdzięcza także m.in. występom z Gabą Kulką i grupą Scorpions.KAROL SEREWISEast News

Mela Koteluk to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, laureatka Fryderyków w kategoriach Debiut roku, Artystka roku i Album roku - pop alternatywny. Popularność zyskała m.in. za sprawą świetnie przyjętego albumu "Spadochron", który ukazał się w 2012 r. Drugi album "Migracje", wydany w 2014 r., ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnej platynowej płyty i powtarzając sukces debiutu.

Jesienią 2018 r. ukazała się trzecia płyta wokalistki - "Migawka", która została wyróżniona Fryderykiem 2019 w kategorii Album roku - pop alternatywny. Mela współpracowała m.in. z Czesławem Mozilem, Hanią Rani, Smolikiem, Danielem Bloomem czy Fiszem.

Kwadrofonik - laureat Paszportu "Polityki"; dzięki niekonwencjonalnemu instrumentarium jest jedynym tego typu kwartetem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Zespół tworzą pianiści Emilia Sitarz i Bartek Wąsik oraz perkusiści Magdalena Kordylasińska-Pękala i Piotr Maślanka (od 2020 r.).

Kwadrofonik ma na koncie liczne nagrody, w tym Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, nagrodę Europejskiej Unii Radiowej, zwycięstwo w konkursie Folkowy Fonogram Roku za debiutancki album "Folklove" oraz "Requiem ludowe" z udziałem Adama Struga. Występowali w większości krajów europejskich, w Azji i obu Amerykach, m.in. w słynnym Carnegie Hall czy w Filharmonii Berlińskiej. Grali podczas festiwali folkowych i muzyki współczesnej, a także na scenach filharmonicznych oraz offowych. Współpracowali m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Janem Komasą czy Arturem Rojkiem.

"Astronomia poety. Baczyński" to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało takie albumy, jak "Fogg - pieśniarz Warszawy" zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, "Jestem przestrzeń" Moniki Borzym, "Historie" Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy "Placówka ’44" w wykonaniu zespołu Voo Voo i ich gości.


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas