Andrzej Nowak nie żyje. Znamy datę pogrzebu

Andrzej Nowak - gitarzysta, kompozytor i producent oraz założyciel TSA - zmarł 4 stycznia w wieku 62 lat. Poznaliśmy teraz datę jego ostatniej drogi. Pogrzeb odbędzie się 28 stycznia 2022 roku.

Andrzej Nowak (TSA) miał 62 lata
Andrzej Nowak (TSA) miał 62 lataPiotr DziurmanReporter

O śmierci Andrzeja Nowaka poinformowano na jego oficjalnym profilu na Facebooku.

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji" - brzmiał wpis.

Był kolekcjonerem motocykli i militariów, hodował psy rasy amerykański pitbulterier.

Andrzej Nowak (1959 - 2022)

Andrzej Nowak, gitarzysta i założyciel TSA, zmarł 4 stycznia 2022 roku w wieku 62 lat

Andrzej Nowak i Izabela TrojanowskaPiętka MieszkoAKPA
Andrzej NowakAKPA
Andrzej NowakPiętka MieszkoAKPA
Andrzej NowakPrończykAKPA
Andrzej Nowak w towarzystwie Agaty DudyMieczysław WłodarskiReporter
Andrzej Nowak Adam Staśkiewicz East News
Andrzej NowakSławomir BiernasEast News
Andrzej NowakJacek DomińskiReporter

W latach 80. współpracował z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, współtworzył legendarną sesję nagraniową "I Ching" (1982/1983) z udziałem m.in. muzyków grup Perfect (Zbigniew Hołdys, Andrzej Nowicki, Piotr Szkudelski, Andrzej Urny), TSA (także Janusz Niekrasz), Osjan (Wojciech Waglewski), Porter Band (Wojciech Morawski), Breakout (Tadeusz Trzciński), Krzak (Jerzy Kawalec) i Maanam (Paweł Markowski).

Poza TSA Andrzej Nowak stał na czele własnego zespołu Złe Psy, który powołał do życia w 1999 r. Formacja wydała trzy płyty - "Forever" (2002), "Polska (urodziłem się w Polsce)" (2012) i "Duma" (2017).

27 listopada 2021 r. grupa wystąpiła na andrzejkowym koncercie w klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach.

Żona muzyka, Justyna, poinformowała właśnie, że Andrzej Nowak zostanie pochowany 28 stycznia 2022 roku o godzinie 11 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Według oświadczenia trafią przygotowania do stworzenia transmisji na żywo z pogrzebu. Pogrzeb artysty będzie miał charakter państwowy.

Kim był Andrzej Nowak?

Grupa TSA powróciła na scenę w 2021 r. podczas Jarocin Festiwal, gdzie dała specjalny koncert 40 lat po debiucie na tej imprezie. Zespół zameldował się z najsłynniejszymi muzykami - na scenie wystąpili wokalista Marek Piekarczyk oraz gitarzyści Andrzej Nowak i Stefan Machel. Towarzyszyli im basista Paweł Mąciwoda i perkusista Zbigniew Kraszewski.

Jarocin Festiwal 2021: Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia

Jarocin Festiwal wrócił po roku przerwy. Tysiące ludzi przyjechało, aby bawić się na kultowej polskiej imprezie. Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia wydarzenia.

Pod sceną festiwalu pojawiły się dawno niewidziane tłumy. Według oficjalny informacji do Jarocina przyjechało kilka tysięcy osób.Piotr DziurmanReporter
Pierwszego dnia tegorocznego festiwalu w Jarocinie na scenie pojawili się m.in.: Pull The Wire, Muchy, Decapitated, Strachy na Lachy, Luxtorpeda i Dezerter. Piotr DziurmanReporter
W kolejnych dniach w Jarocinie wystąpią: Hey, Edyta Bartosiewicz, Sorry Boys, Armia, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Happypsad i TSA.Piotr DziurmanReporter
Tłumy na koncercie w Jarocinie. Piotr DziurmanReporter
Strach na Lachy zagrały w Jarocinie po raz pierwszy od siedmiu lat. Piotr DziurmanReporter
Luxtorpeda.Piotr DziurmanReporter
Robert Friedrich z Luxtorpedy.Piotr DziurmanReporter
Luxtorpeda.Piotr DziurmanReporter
Przypomnijmy, że rok temu Jarocin Festiwal ze względu na pandemię nie odbył się. W tym roku dołożono wszelkich starań, aby impreza mogła wystartować. Piotr DziurmanReporter
Jarocin Festiwal.Piotr DziurmanReporter

Występujący obecnie w zespole Scorpions Paweł Mąciwoda był członkiem TSA w latach 1998-1999, nagrał z grupą dwie płyty koncertowe: "Live '98" i "TSA w Trójce akustycznie".

Z kolei Kraszewski w TSA występował w latach 1984-89 (anglojęzyczna płyta "Heavy Metal World" i "Rock'n'Roll"). W późniejszym czasie pojawił się w składzie O.N.A. i u boku Agnieszki Chylińskiej na początku jej kariery solowej (album "Winna" z 2004 r.).

W tym samym składzie TSA pojawił się jeszcze 4 września 2021 r. w Summer Arenie w Gliwicach.

TSA - legenda polskiego heavy metalu

Zespół zaliczany jest do wielkiej trójcy polskiego heavy metalu - razem z grupami Kat i Turbo. Wszystkie trzy formacje łączą też wielokrotne zmiany składu, rozłamy i konflikty personalne.

TSA (skrót od Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) powstało w 1979 r. w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zadebiutowali w 1981 r. singlem "Mass media/Wpadka", a pierwszy album studyjny pod tytułem "TSA" ukazał się w 1983 r.

Przypomnijmy, że zespół przechodził burzliwe koleje losu. Błyskawiczny sukces (płyty "Live", "TSA" i "Heavy Metal World" sprzedały się w wielotysięcznym nakładzie) zbiegł się w czasie z pierwszymi konfliktami - pod koniec 1983 r. z zespołu odeszli Nowak i perkusista Marek Kapłon. Ostatecznie skład posypał się całkiem pod koniec lat 80. po odejściu Piekarczyka.

Kolejne lata to już okres ostrego konfliktu spowodowanego powstaniem nowej grupy Machela, basisty Janusza Niekrasza i perkusisty Zbigniewa Kraszewskiego, którzy zaprosili gitarzystę Piotra Łukaszewskiego i wokalistę Janusza "Johnny'ego" Pyzowskiego. To mocno zdenerwowało Marka Piekarczyka i Andrzeja Nowaka, którzy do swojej wersji TSA (decyzją sądu pod nazwą TSA '99) zwerbowali gitarzystę Pawła Stompóra, basistę Andrzeja Walczaka i perkusistę Dariusza Biłyka.

Poza tym liderzy oskarżyli Stefana Machela o bezprawne posługiwanie się nazwą TSA. Ten ostatni rozpoczął nagrania płyty "TSA - Evolution", która ostatecznie jednak nigdy się nie ukazała. Po kilkunastu koncertach w USA (TSA Piekarczyka i Nowaka) i Polsce (TSA-Evolution) obie formacje zakończyły działalność.

"Moja opinia jest taka, beze mnie nie ma TSA" - mówił na początku lat 90. Marek Piekarczyk ("Non Stop"). Stefan Machel przyznawał, że nie może być pracy, jeśli w grupie jest jakiś konflikt, a między nim, Piekarczykiem i Nowakiem miało być "na noże".

Wzajemna niechęć trwała lata, przerywana nieudanymi podejściami do reaktywacji i kolejnymi pozwami. Dzięki żmudnej pracy Fan Clubu "Alien" udało się doprowadzić do powrotu najsłynniejszego składu: w sierpniu 2000 roku oficjalne porozumienie o dalszej działalności TSA podpisali Piekarczyk, Niekrasz, Machel i Kapłon, a miesiąc później podpis złożył Andrzej Nowak.

Po reaktywacji grupa TSA wydała do tej pory jeden studyjny album - "Proceder" (2004). Od tego czasu regularnie pojawiały się pytania o dalsze nagrania legendy metalu, sporadycznie podsycane wypowiedziami samych muzyków.

- TSA jest w lepszej kondycji niż na początku, nie ma ramoli na scenie, tylko ludzie, którzy lepiej grają. Gramy znakomite koncerty, coraz lepsze. Zespół to pięciu muzyków, którzy są równoprawni, mają jednakowy głos. Wszyscy mają osobne życia, różne hobby, ale na scenie się dogadujemy bardzo - podkreślał Piekarczyk w rozmowie z Interią pod koniec 2009 r.

Jesienią 2017 r. wokalista próbował poprzez media "zmobilizować" pozostałych muzyków TSA.

"Chyba będzie cienko, jak nie wejdziemy do studia. Moi koledzy twierdzą, że nie mamy żadnych piosenek, a ja mam tymczasem gotowe utwory, które czekają na nagranie. Zobaczymy. Nie będę znęcał się nad tym tematem, bo to jest raczej delikatna sprawa. Pracuję ciężko solowo, bo śpiewam około 20 koncertów miesięcznie, ale zawsze znajdę czas na granie i nagrywanie z TSA. Na każdy koncert TSA przyjadę zawsze i zaśpiewam, bo to moja miłość. W tym, co się kryje pod tą nazwą, jest wielka część mnie - włożyłem w TSA wiele pracy, serca i talentu, i nie pozwolę tego zmarnować nikomu" - mówił w wywiadzie z PAP Life.

Ostatecznie Piekarczyk odszedł w 2018 r. - za mikrofonem zastąpił go Damian Michalski, znany z piątej edycji "The Voice of Poland" (ciekawostka - trenerem w show TVP był wówczas właśnie Marek Piekarczyk) i grupy Opiłki, w której gra również Marek Kapłon.

W połowie 2019 r. doszło do kolejnego rozłamu - z zespołem rozstali się gitarzyści Andrzej Nowak i Stefan Machel.

"Informujemy, że nasze wielokrotne propozycje wspólnego powrotu do aktywnej, muzycznej działalności zespołu TSA, nie znalazły zrozumienia i akceptacji Stefana Machela i Andrzeja Nowaka. W związku z tym, zdecydowaliśmy się na kontynuowanie działalności w nowym składzie personalnym" - takie oświadczenie pojawiło się na nowym facebookowym profilu TSA sygnowanym nazwiskami Janusza Niekrasza, Marka Kapłona i Damiana Michalskiego.

Po kolejnych miesiącach skład "nowego" TSA uzupełnili gitarzyści Piotr Lekki (1One) i Maciej Wester (Bonhart).

Przed wybuchem pandemii zespół rozpoczął prace w studiu nad premierowym materiałem. Na pierwszych koncertach fani usłyszeli m.in. nowe utwory "Żarłacz", "Jak jest" i "Niezwyciężony".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas