Tom Jones
- data urodzenia
- 7 czerwca 1940
- pochodzenie
- Wielka Brytania
- imię i nazwisko
- Thomas John Woodward
Biografia
Nikt nie zaprzeczy, że od początku kariery słynnego Walijczyka jego niezawodnym znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim niesamowity głos, którego publiczność na całym świecie ma okazję słuchać już od ponad 30 lat.
Tom Jones urodził się w Pontypridd, w Południowej Walii, w 1940 roku. Od najmłodszych lat śpiewał w chórze kościelnym i szkolnym, a w domu często dawał występy na spotkaniach rodzinnych. Dość wcześnie rzucił szkołę i wieczorami śpiewał w pubach. W roku 1963 jego zespół Tommy Scott and the Senators dawał już regularne koncerty. Wtedy pojawił się Gordon Mills, który stał się menedżerem Toma i zabrał go do Londynu. Rok później wokalista podpisał kontrakt z wytwórnią Decca, a jego drugi singiel - "It's Not Unusual" - stał się międzynarodowym przebojem.
W 1965 roku Tom grał jako support Rolling Stonesów i koncertował wraz z The Spencer Davis Group. Potem posypały się kolejne hity: "What's New Pussycat", "Help Yourself", "Never Fall In Love Again", "Without Love", "Delilah" i "Green Green Grass of Home". Wielką popularnością cieszyły się również niezwykle dynamiczne występy Toma na koncertach dawanych niemal na całym świecie. W roku 1969 podpisano największy w historii kontrakt telewizyjny - dotyczył on brytyjsko-amerykańskiej produkcji "This Is Tom Jones", programu, który stał się przebojem po obu stronach Atlantyku. Do roku 1971 Tom sprzedał ponad 30 milionów płyt.
W 1987 roku artysta powrócił na brytyjskie listy przebojów piosenką "A Boy From Nowhere" z musicalu "Matador", zaś dzięki współpracy z Prince'm przy okazji projektu "Kiss" można go było znów oglądać w MTV w Europie i w Stanach. W 1991 Tom nagrał entuzjastycznie przyjęty przez krytykę album "Carrying A Torch" wyprodukowany przez Vana Morrisona. W tym samym roku wystąpił też na dwóch koncertach charytatywnych w Wielkiej Brytanii: The Simple Truth i na koncercie z okazji 30-lecia Amnesty International.
Kolejnym kamieniem milowym w karierze piosenkarza był album "The Lead And How To Swing It" (1994). Trzy lata później Tom nagrał dla potrzeb nagrodzonego Oskarem filmu "Goło i wesoło" klasyk Randy'ego Newmana "You Can Leave Your Hat On", zaś rok później Tom i Robbie Williams wykonali słynną składankę przebojów ze ścieżki dźwiękowej do tego filmu w czasie ceremonii rozdania Brit Awards.
Wydana w 1999 roku płyta "Reload" ugruntowała pozycję Toma jako artysty świetnie sprawdzającego się w kombinacjach z tym, co najlepsze we współczesnej muzyce. Album, na którym słychać między innymi the Cardigans, Stereophonics, The Divine Comedy, Vana Morrisona i Robbie Williamsa, sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy.
Na początku roku 2000 Tom Jones dostał od prezydenta USA Billa Clintona propozycję występu na obchodach Millenium w Waszyngtonie. W tym samym roku wyruszył też na światowe tournée, a trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii okrzyknięta została najlepszą w jego karierze.
Jesienią 2002 roku ukazał się kolejny album wokalisty, zatytułowany tym razem "Mr. Jones". Krążek promował singel "Tom Jones International". Tym razem wokalista połączył siły z Wyclef Jeanem, byłym muzykiem grupy The Fugees. Efekty ich współpracy to interesująca mieszanka soulu, hip hopu i niepowtarzalnego głosu wokalisty.
W styczniu 2003 roku Tom Jones otrzymał nagrodę Brit Award, brytyjskiego przemysłu fonograficznego, za całokształt osiągnięć. Dołączył tym samym do szeregu takich sław, jak Sting, U2, David Bowie czy Eurythmics.
(Źródło: RMF FM)