Reklama

Reklama

Irena Santor o Zbigniewie Wodeckim: "To guru estradowców" [WYWIAD]

W ramach festiwalu Wodecki Twist Irena Santor opowiedziała o pracy na estradzie oraz o tym, jaki Wodecki był prywatnie. Z artystką rozmawiała Magda Miśka-Jackowska.

W ramach festiwalu Wodecki Twist Irena Santor opowiedziała o pracy na estradzie oraz o tym, jaki Wodecki był prywatnie. Z artystką rozmawiała Magda Miśka-Jackowska.
Irena Santor pojawi się na festiwalu Wodecki Twist /Justyna Rojek/DDTVN /East News

Irena Santor swoją karierę zaczęła w 1951 roku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze". Później przez sześć dekad występowała na scenie jako solistka. Ma na swoim koncie niekończącą się liczbę niezapomnianych przebojów, wśród nich m.in. "Już nie ma dzikich plaż" (posłuchaj!), "Wiem, że to miłość", "Powrócisz tu" czy "Walc Embarras" (posłuchaj!). Nagrała kilkadziesiąt płyt, jest laureatką wielu nagród na festiwalach w Sopocie i w Opolu.

Reklama

Pierwsza dama polskiej piosenki pojawi się na scenie podczas 5. edycji Wodecki Twist Festiwal, który jest efektem inspiracji twórczością Zbigniewa Wodeckiego i jej interdyscyplinarnością.

5. edycja przyniesie dwóm przyjaciółkom muzyka, a zarazem ważnym dla niego artystkom, specjalne wyróżnienia. Alicja Majewska Irena Santor zostały laureatkami "Nagrody W". Wyróżnienia zostaną wręczone 11 czerwca podczas galowego koncertu w ICE Kraków Congress Centre, który oglądać będzie można na żywo w telewizji Polsat. Co oznacza litera "W"? "W jak wybitność. W jak wszechstronność. W jak wytrwałość" - opisują nagrodę organizatorzy. 

"Umiał być z widzem za pan brat, tak jakby się ze wszystkimi spotykał u siebie na kawie. To wielka sztuka umieć zawładnąć publicznością. On to umiał i robił taktownie (...) On miał, nawet jak na muzyka, specjalną wrażliwość na dźwięk" - mówiła o muzyku Santor. 

Cały wywiad możecie zobaczyć tutaj:

Wodecki Twist Festiwal 2022 - program

Inauguracja wydarzenia odbyła się w piątek, 10 czerwca, o godzinie 12. "W jubileuszowym roku, dokładnie tak, jak w ubiegłych latach, ważna jest dla nas różnorodność muzyczna i pokoleniowa. Przygotowujemy szereg koncertów i lokujemy je na najpiękniejszych scenach Krakowa. Nie mam wątpliwości, że będzie można usłyszeć niepowtarzalne i charakterystyczne chyba tylko dla nas połączenie niebanalnych głosów, stylów i czasów" - mówi dyrektor artystyczna festiwalu Kasia Wodecka-Stubbs.

Wieczorem 11 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się "Gala Przyjaciół". Udział w tym wydarzeniu wezmą między innymi: Alicja MajewskaAnia RusowiczRalph KaminskiKrzysztof ZalewskiAndrzej LampertJoanna KuligMaciej MusiałowskiNatalia Szroeder Maciej Maleńczuk oraz Sound'n'Grace i orkiestra pod batutą Tomka Szymusia. Gospodarzami wieczoru będą Magdalena Miśka-Jackowska i Krzysztof Ibisz.

"Gala będzie wielka, ale ma też pozostać... prosta. Czyli możliwa do zanucenia i podchwycenia przez publiczność, nie tylko tę zgromadzoną w ICE Kraków, ale też przed ekranami telewizorów. Repertuar obejmie polskie piosenki z lat 70. i 80. To jeden z najbardziej fascynujących okresów naszej rozrywki!" - podkreśla Kasia Wodecka-Stubbs.

Koncert będzie transmitowany od 20:00 na antenie telewizji Polsat oraz na stronie Interii.

Na finał, 12 czerwca (niedziela), zaplanowano Wyspę Muzyki na plenerowej scenie nad Wisłą. Pod hasłem ELECTRO siły połączą m.in. Kayah, Baasch, Novika, Agim, Kev Fox Rysy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL