Krzysztof Zalewski

Krzysztof Zalewski fot. AKPA
pochodzenie
Polska
pseudonim
Zalef
3,6
Oceń
Głosy
300

Biografia

Krzysztof Zalewski: wzrost i początki kariery

Krzysztof Zalewski urodził się 24 sierpnia 1984 roku w Lublinie. Jego pełne personalia brzmią - Krzysztof Zalewski-Brejdygant. Niegdyś artysta używał również pseudonimu - Zalef. Krzysztof Zalewski ma 153 cm wzrostu.  

Polski piosenkarz ukończył muzyczną szkołę podstawową pierwszego stopnia w Lublinie, w klasie fortepianu i perkusji, gdzie uczęszczał również na zajęcia chóru. Następnie dostał się do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Podczas nauki w liceum, odkrył, iż oprócz gry na instrumentach, lubi także śpiewać. 

W jednym z wywiadów, powiedział - “Natomiast pasję - że darcie się na całe gardło sprawia mi przyjemność - odkryłem na wyjeździe wakacyjnym w czasach liceum." Po zakończeniu nauki w liceum, rozpoczął studia na kierunku - dziennikarstwo, a w międzyczasie pracował także jako stażysta, w dziale muzycznym gazety Wyborczej. 

W 1999 roku, wraz z kolegami, założył zespół “Loch Ness". Grupa prezentowała muzykę heavy metalową, a sam Zalewski grał w zespole na gitarze. Głośno zrobiło się o nim jednak dopiero w 2002 roku, kiedy Zalewski zwyciężył w programie “Idol". Następnie usłyszeć można było o nim, jako o instrumentaliście pracującym dla takich artystów jak: Katarzyna Nosowska, czy Monika Brodka

Od 2013 roku ponownie rozpoczął solową karierę, aktywnie koncertując i wydając coraz to popularniejsze albumy.

Krzysztof Zalewski: najpopularniejsze utwory i dyskografia

W dyskografii Krzysztofa Zalewskiego znajduje się pięć albumów: debiutancki album “Pistolet" z 2004 roku, który pojawił się, po jego wygranej w Idolu, “Zelig" z 2013 roku, “Złoto" z 2016 roku, “Zalewski śpiewa Niemena" z 2018 roku oraz “Zabawa" z 2020 roku. 
Co ciekawe, Zalewski w jednym z udzielonych wywiadów, stwierdził, iż jego debiutancki album “Pistolet" traktuje jako falstart, a debiutem nazywa kolejną płytę z 2013 roku - “Zelig".
Album “Zabawa" z 2020 roku zyskał ogromną popularność, a dwa hity - "Annuszka" i "Wszystko będzie dobrze", znajdujące się na nim, zajęły pierwsze miejsca w Popliście radia RMF FM.
Najpopularniejszymi utworami artysty, są z całą pewnością: “Miłość, Miłość" z albumu “Złoto", “Annuszka" i “Wszystko będzie dobrze" z albumu “Zabawa", czy “Przyjdź w taką noc" z albumu “Zalewski śpiewa Niemena".
Od 2018 roku Krzysztof Zalewski uczestniczy również w projekcie “Męskie Granie", w którym, w 2018, 2019 i 2022 roku, wraz z innymi gwiazdami - Kortez, Dawid Podsiadło, Organek, czy Nosowska, wspólnie nagrali single: “Początek", "Sobie i Wam" oraz "Jest tylko teraz".

Krzysztof Zalewski: koncerty i dorobek artystyczny

W 2002 roku Krzysztof Zalewski uczestniczył w drugiej edycji programu talent show “Idol". Udało mu się zwyciężyć. Główną nagrodą za udział w programie był kontrakt na album muzyczny, podpisany z wytwórnią BMG Poland.
Krzysztof Zalewski, jest właścicielem łącznie siedmiu statuetek, przyznanych mu podczas gali Fryderyków, w 2019 i 2021 roku, w kategoriach: utwór roku, teledysk roku, producent muzyczny roku, album roku pop alternatywny i autor roku. 
W 2020 roku otrzymał także główną nagrodę “Róże Gali", w kategorii muzyka, za album “Zabawa" . Ponadto w 2020 i 2021 roku nominowany był do Europejskich Nagród Muzycznych MTV, w kategorii najlepszy polski wykonawca. 
W 2021 roku wystąpił na Top of the Top Sopot Festivalu. W 2022 roku zorganizował koncert “Zalewski i przyjaciele", na którym zaprosił gości specjalnych. 
Oprócz kariery muzycznej, Krzysztof Zalewski ma na swoim koncie również udział w kilku filmach oraz serialu, między innymi: “Historia Roja", gdzie wcielił się w żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych Mieczysława "Rój" Dziemieszkiewicza w 2016 roku, “Bo we mnie jest seks" i “Piosenki o miłości" oba z 2018 roku i polski komediowo-obyczajowy serial, emitowany przez telewizję TVN, pt. “Mój Agent" z 2023 roku.
W 2021 roku, Krzysztof Zalewski miał także okazję wystąpić jako aktor dubbingowy w dwóch produkcjach: “Kajko i Kokosz" oraz “Co w duszy gra".

Życie prywatne i rodzina Krzysztofa Zalewskiego

Matka Krzysztofa Zalewskiego wychowywała syna samotnie, do ukończenia przez niego trzynastego roku życia. W 1997 roku okazało się, że kobieta choruje i ma guza mózgu. Artysta wówczas poznał swojego ojca - Stanisława Brejdyganta, aktora, reżysera i scenarzystę. 
Krzysztof Zalewski ma starszego o trzynaście lat brata Igora Brejdyganta - polskiego scenarzystę, aktora, pisarza, reżysera i fotografa. 
W latach 1999 - 2004, Krzysztof Zalewski był w związku ze swoją licealną koleżanką - Sarą Jakubczyk.
Krzysztof Zalewski nie ma żony, natomiast od kilku lat, jego narzeczoną jest menadżerka gwiazd Olga Tuszewska, która dba także o wizerunek artysty. Para w 2018 roku powitała na świecie swojego pierwszego syna - Lwa.
Ciekawostką jest fakt, iż internauci często dopatrują się więzi rodzinnych pomiędzy Krzysztofem Zalewskim, a piłkarzem Nicolą Zalewskim. W rzeczywistości tych dwóch gwiazd nie łączą żadne więzy pokrewieństwa. 

Albumy (2)

Teksty piosenek (76)

Artyści powiązani