Kortez

Kortez
data urodzenia
24 czerwca 1989
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Łukasz Federkiewicz
4,7
Oceń
Głosy
12

Biografia

Kortez: wiek i początki kariery

Kortez naprawdę nazywa się Łukasz Federkiewicz, przyszedł na świat 24 czerwca 1989 roku w Krośnie. Jest polskim muzykiem, kompozytorem, wokalistą, gitarzystą i pianistą. Wychowywał się na Podkarpaciu, w Iwoniczu, ojciec grywał na gitarze, a matka była malarką amatorką.

Muzyk słuchał dużo muzyki klasycznej, a już w gimnazjum zaczął pisać miniatury fortepianowe. Kiedyś miał pretensje do rodziców, że nie udało mu się wcześniej zacząć edukacji muzycznej - gry na puzonie i pianinie, której uczył się w szkole muzycznej w Krośnie. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" przyznał: “Moich rodziców nie było stać na to, żeby mi kupić bilet miesięczny, albo wozić mnie jako siedmiolatka do szkoły muzycznej. Ojciec nie miał samochodu, mama nie pracowała. Rodzice i tak bardzo mi pomogli."

Zainspirowany Clarencem Greenwoodem (Citizen Cope), w 2013 roku zaczął uczyć się gry na gitarze. Ukończył też studia wyższe na kierunku “Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej" na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Na jesień 2013 roku wydawca Paweł Jóźwicki dostrzegł go, gdy Kortez brał udział w eliminacji do programu "Must Be The Music. Tylko muzyka" w Rzeszowie. Do udziału w przesłuchaniu namówiła go siostra, jednak muzyk nie przeszedł eliminacji.

Kortez: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Na początku roku 2015 Kortez wydał pierwszą epkę "Jazzboy Session", utwory zostały jeszcze w styczniu tego roku zaprezentowane dziennikarzom, właśnie wtedy w radiowej “Trójce" można było usłyszeć piosenkę “Zostań" (debiutancki singiel Korteza). Prośbę z utworu można odczytać jako fragment rozmowy między kochankami. Jednak w wywiadach muzyk powiedział, że tekst uderzył go, gdy którejś niedzieli wieczorem wybierał się do pracy w Warszawie. Wtedy kilkuletni synek przebudził się i powiedział: "Tato, zostań".Oprócz tej piosenki na epce usłyszeć można też utwory "Joe" i "Co myślisz?".

25 września 2015 roku Kortez wydał debiutancki album studyjny “Bumerang". Przyniósł mu on cztery nominacje do Fryderyków oraz nagrodę muzyczną radiowej Trójki - Mateusza.

W 2016 zadebiutował na festiwalu w Opolu w koncertach: Debiuty ("Od dawna już wiem"), Superjedynki ("Dla mamy") oraz Scena alternatywna.

Swój drugi album muzyk wydał 3 listopada 2017, nosił on tytuł “Mój dom", natomiast 16 stycznia 2018 roku - minialbum “Dobry moment", który był uzupełnieniem drugiej płyty artysty. Za utwór "Dobry moment" Kortez został wyróżniony Fryderykiem w kategorii “Utwór roku".

W roku 2018 wraz z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim nagrał singel "Początek". Był to utwór promujący dziewiątą trasę Męskiego Grania, który został nagrodzony Fryderykiem 2019 w kategorii “Utwór roku" i “Teledysk roku".
We wrześniu 2018 roku ukazał się trzeci album wokalisty “Mini dom", który promował utwór “Stare drzewa". Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu “Kamerdyner", która  została wyróżniona Fryderykiem 2019 w kategorii “Muzyka ilustracyjna".

Drugi dwupłytowy  album koncertowy artysty “Sold Out 2019/2020" ukazał się 24 czerwca 2020 roku nakładem Jazzboy Records.
Do najpopularniejszych piosenek Korteza można zaliczyć: "Hej wy", "Wracaj do domu", "We dwoje", "Wyjdź ze mną na deszcz", "Doskonały dzień" czy "Od dawna już wiem". 

Kortez: koncerty i dorobek artystyczny

Pierwszy raz mogliśmy oglądać go na żywo na Opole Songwriters Festival, jesienią 2014 roku. W jednym z wywiadów mówił o tym: “Nikt mnie nie znał. Jeszcze nie wyszła pierwsza epka "Zostań". Kafejka, w której grałem, zapełniła się jednak straszną ilością ludzi. Nie miałem gotowych tekstów, cały koncert śpiewałem w anglo-pidgin, wymyślałem słowa trochę w angielskim, trochę, bo ja wiem, w jakimś fińskim. Głupio mi było, bo sam nie kumałem tego mieszanego języka, a metr przede mną siedzieli ludzie. Przerażające."

Na koncie artysty jest aż pięć nagród “Fryderyka". Pierwsza z nich dostał za “Fonograficzny debiut roku" w 2016 roku, drugi w kategorii “Utwór roku" za piosenkę "Dobry moment" w 2018 roku. Kolejne trzy dostał w 2019 roku kolejno za: “Album roku muzyka ilustracyjna “    “Kamerdyner"- muzyka z filmu, “Utwór roku" - “Początek" oraz w kategorii “Teledysk roku" za ten sam utwór.

Muzyk ma w planach trasę koncertowa “Naucz Mnie Tańczyć Tour", która ma mieć miejsce na przełomie 2023 i 2024 roku w największych miastach całego kraju.

Kortez: życie prywatne i dzieci

Żona muzyka wzbudzała duże zainteresowanie mediów i internautów. Kortez poznał swoją drugą połówkę na jej 18-urodzinach. Wspólnie mają syna, Jonathana, który przyszedł na świat w 2012 roku. Po narodzinach dziecka wokalista porzucił pracę nauczyciela rytmiki w przedszkolu i podejmował się różnych prac fizycznych. Para rozwiodła się w 2017 roku.

Kortez w wywiadzie z magazynem “Viva!" mówił : “Bardzo kocham swojego dzieciaka. Przy nim uczę się, jak być ojcem, ale też jak być mężczyzną i kumplem." Okładka płyty “Mój Dom", wyraźnie pokazuje, jak dużym uczuciem ojciec darzy swojego syna. Jemu też zadedykował utwór “Joe".

Albumy (1)