Fryderyki 2025: oto najlepsze muzyczne albumy tego roku! Nie zabrakło wzruszeń
5 kwietnia to dzień rozdania Fryderyków - najważniejszych polskich nagród muzycznych. Co wydarzyło się podczas gali w Krakowie?

Galę rozpoczęła Edyta Bartosiewicz, przy akompaniamencie orkiestry wykonując swój wielki przebój "Sen". Następnie publiczność i widzów przywitała prowadząca Gabi Drzewiecka. Przypomniano też poprzednie edycje i rekordzistkę w obszarze zdobywania Fryderyków, czyli Katarzynę Nosowską, która ma na koncie aż 34 nagrody.
Później Krzysztof Zalewski podniósł temperaturę w krakowskiej Tauron Arenie utworami z najnowszej płyty - usłyszeliśmy piosenki "Zgłowy" i "Nastolatek".
Pierwszą nagrodę przyznano w kategorii Album Roku Pop Alternatywny. Statuetkę wręczyli Paulina Przybysz i Piotr Zioła. Nominowanymi byli Daria ze Śląska ("Na południu bez zmian"), Karaś/Rogucki ("Atlas Iskier"), Nosowska/Król ("Kasia i Błażej"), Tomasz Makowiecki ("Bailando") i Wiktor Waligóra ("Czekam na świt"). Fryderyk powędrował do Darii ze Śląska.
Kolejna kategoria to Album Roku Muzyka Alternatywna. Wśród nominowanych znaleźli się Błoto ("Grzybnia"), Bogdan Kondracki ("Cudze rady psują mi życie"), Brodka ("Wawa"), Coals ("Sanatorium"), Skalpel ("Recut") i "Zamilska "United Kingdom of Anxiety"). Nagrodę zdobyła Brodka.
Po tym na scenie pojawił się Sobel, który przypomniał utwór "Niech boli" ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Kleks i wynalazek Filipa Golarza".

W kategorii Album Roku Muzyka Korzeni nominowani byli Kapela Ze Wsi Warszawa ft. Bassałyky ("Sploty"), Łukasz Ojdana ("Wędrujący ptak"), Marcin Wyrostek i Orkiestra Filharmonii Śląskiej ("Tradycja"), Sw@da x Niczos ("Indawoods"), Zazula ("Pieśni Ludu") i ZPiT Ziemia Bydgoska ("Nie ma ziemi nad Kujawy"). Fryderyk trafił w ręce Kapeli Ze Wsi Warszawa.
O miano Albumu Roku Muzyka Ilustracyjna walczyli Andrzej "Webber" Mikosz ("1989 Musical"), Baasch ("Lipstick on The Glass"), Łukasz Targosz ("Diabeł"), Mariusz Obijalski ("A statek płynie"), Miro Kępiński / Kępiński Kowalonek ("Prosta Sprawa"). Nagrodę odebrał pierwszy z wymienionych.
Natalia Szroeder i Mela Koteluk zaprezentowały przed publicznością "Zwierzęta nocy".
Kategoria Album Roku Metal obejmowała zespoły: Behemoth ("30 Years of Blasphemy"), Blindead 23 ("Vanishing"), Dom Zły ("Ku pogrzebaniu serc"), Grzegorz Kupczyk ("Grzegorz Kupczyk") i TSA Dream Team ("TSA Dream Team Live 2021"). Fryderyk powędrował do Behemotha.
W kategorii Album Roku Rock & Blues nominowani byli Agnieszka Chylińska ("30 lat Agnieszki Chylińskiej. Kiedyś do Ciebie wrócę"), Cool Kids Of Death ("Origami"), Myslowitz ("Wieczorami chłopcy wychodzą na ulice. 25 lat Miłości w Czasie Popkultury"), Tides from nebula ("Instant Rewards") i Krzysztof Zalewski ("ZGŁOWY"), a wygrał ostatni z wymienionych.
W przerwie Bracia Kacperczyk przypomnieli swój singel "Mamony milion", a następnie przyszedł czas na kategorię Album Roku Hip Hop, w której walczyli: Bisz/Kosa ("Lata"), Ćpaj Stajl ("Białe szaleństwo"), O.S.T.R. ("XX"), Otsochodzi ("Tthe Grind") i Sobel ("W związku z muzyką"). Nagrodę odebrał do O.S.T.R.

Wśród nominowanych do kategorii Album Roku Pop znalazły się: Anna Rusowicz ("Dziewczyna słońca"), Kaśka Sochacka ("Ta druga"), Margaret ("Siniaki i cekiny"), Sara James ("Playhouse") i Natalia Szroeder ("REM"). Statuetka trafiła do Kaśki Sochackiej.
Złoty Fryderyk powędrował pośmiertnie do Wojciecha Trzcińskiego, ojca tych muzycznych nagród oraz autora wielu przebojów, współpracującego m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Zdzisławą Sośnicką, Anną Jantar, Krzysztofem Krawczykiem czy Izabelą Trojanowską. Statuetkę odebrały wnuczęta muzyka. "Zawsze, kiedy się spotykaliśmy, siedziałem razem z nim przy fortepianie, chodził ze mną na mecze i zawsze był zainteresowany tym, co się u mnie dzieje. Jestem wdzięczny, że mogłem mieć takiego wspaniałego dziadka jak on" - mówił wnuk kompozytora, wzruszając zebraną na gali publiczność (posłuchaj więcej o wspomnieniach bliskich). Po tym na scenie pojawiła się Krystyna Prońko z utworem "Psalm stojących w kolejce", który skomponował właśnie Wojciech Trzciński.

Drugą część gali otworzyła Kaśka Sochacka z utworem "Szum". Kolejna kategoria to Fonograficzny Debiut Roku, a nominowanymi byli: Ania Szlagowska, Dominika Płonka, Hubert., Przebiśniegi i Wiktor Waligóra, a nagroda powędrowała do tego ostatniego.
Następnie sceną zawładnęli Kubi Producent, Bambi, Fukaj i Stickxr z utworem "Woda księżycowa". Było to wprowadzenie do kategorii Teledysk Roku, w której wygrał Andrzej Dragan (Quebonafide "Futurama 3"), pokonując Darię Zawiałow i Mateusza Dziekońskiego (Daria Zawiałow "Ballada o Niej"), Daryę Zahorskayą (Kubi Producent feat. bambi, Fukaj, stickxr "Woda księżycowa"), Michała Sierakowskiego (Zalewski "ZGŁOWY") i Monikę Brodkę (Brodka "Spotkanie z Warszawą").
Później kategoria Singel Roku Pop Alternatywny, a w niej nominowani: Brodka ("Spotkanie z Warszawą"), Daria Ze Śląska ft. Małpa ("Skacz ze mną na bombę"), Kasia Lins ("Trucizna"), Mela Koteluk ("Himalaje"), Zalewski ("ZGŁOWY"). Zwycięzcą okazał się Krzysztof Zalewski.
Mata pojawił się w dość nietypowym występie, jako robot, przypominając swój utwór "Lloret de Mar". Kto okazał się najlepszy w kategorii Singel Roku Hip Hop? Nominowani byli Kubi Producent feat. bambi, Fukaj, stickxr ("Woda księżycowa"), Mata ("Lloret de Mar"), O.S.T.R. ("Tango Porcjarza"), Quebonafide ("Futurama 3") i Sobel ("Mama powtarzała"). Statuetka powędrowała do Quebonafide.
W kategorii Singel Roku Pop walczyli Daria Zawiałow ("Ballada o niej (Live'92)"), Kaśka Sochacka ("Szum"), Męskie Granie Orkiestra ("Wolne Duchy"), Natalia Szroeder ("Sama na planecie") i Wiktor Dyduła ("Tam słońce, gdzie my"). Nagrodzona została Kaśka Sochacka.

Widzowie mogli usłyszeć również Sarę James, która zaprezentowała swój przebój "Tiny Heart". Drugi Złoty Fryderyk trafił w ręce Beaty Kozidrak. "Myślę, że nie ma ani jednej osoby, która nie ma jakiegoś wspomnienia z chociaż jednym z jej utworów" - mówiła wręczająca nagrodę Katarzyna Nosowska. "To artystka, która z kopniaka traktuje bramę, która zamyka zagrodę dla kobiet dojrzałych i pokazuje, że nie musimy starzeć się na marginesie, tylko możemy robić to na parkiecie" - dodała.
Zobaczyliśmy również nagranie, na którym Beata Kozidrak dziękuje za nagrodę, dodając, że bardzo chciała odebrać ją na gali, jednak lekarze nie wyrazili na to zgody, biorąc pod uwagę jej bezpieczny powrót do zdrowia.
Ostatnia kategoria to Artysta Roku, a statuetkę otrzymał Krzysztof Zalewski. Galę zakończył Wiktor Waligóra z piosenką "Zagrajmy".

Fryderyki 2025: Pełny spis laureatów
Album Roku Pop Alternatywny:
Daria ze Śląska - "Na południu bez zmian"
Karaś/Rogucki - "Atlas Iskier"
Nosowska/Król - "Kasia i Błażej"
Tomasz Makowiecki - "Bailando"
Wiktor Waligóra - "Czekam na świt"
Album Muzyka Alternatywna:
Błoto - "Grzybnia"
Bogdan Kondracki - "Cudze rady psują mi życie"
Brodka - "Wawa"
Coals - "Sanatorium"
Skalpel - "Recut"
Zamilska - "United Kingdom of Anxiety"
Album Roku Muzyka Korzeni:
Kapela Ze Wsi Warszawa ft. Bassałyky - "Sploty"
Łukasz Ojdana - "Wędrujący ptak"
Marcin Wyrostek i Orkiestra Filharmonii Śląskiej - "Tradycja"
Sw@da x Niczos - "Indawoods"
Zazula - "Pieśni Ludu"
ZPiT Ziemia Bydgoska - "Nie ma ziemi nad Kujawy"
Albumu Roku Muzyka Ilustracyjna:
Andrzej "Webber" Mikosz - "1989 Musical"
Baasch - "Lipstick on The Glass"
Łukasz Targosz - "Diabeł"
Mariusz Obijalski - "A statek płynie"
Miro Kępiński / Kępiński Kowalonek - "Prosta Sprawa"
Album Roku Metal:
Behemoth - "30 Years of Blasphemy"
Blindead 23 - "Vanishing"
Dom Zły - "Ku pogrzebaniu serc"
Grzegorz Kupczyk - "Grzegorz Kupczyk"
TSA Dream Team - "TSA Dream Team Live 2021"
Album Roku Rock & Blues:
Agnieszka Chylińska - "30 lat Agnieszki Chylińskiej. Kiedyś do Ciebie wrócę"
Cool Kids Of Death - "Origami"
Myslowitz - "Wieczorami chłopcy wychodzą na ulice. 25 lat Miłości w Czasie Popkultury"
Tides from nebula - "Instant Rewards"
Krzysztof Zalewski - "ZGŁOWY"
Album Roku Hip Hop:
Bisz/Kosa - "Lata"
Ćpaj Stajl - "Białe szaleństwo"
O.S.T.R. - "XX"
Otsochodzi - "Tthe Grind"
Sobel - "W związku z muzyką"
Album Roku Pop:
Anna Rusowicz - "Dziewczyna słońca"
Kaśka Sochacka - "Ta druga"
Margaret - "Siniaki i cekiny"
Sara James - "Playhouse"
Natalia Szroeder - "REM"
Fonograficzny Debiut Roku:
Ania Szlagowska
Dominika Płonka
Hubert.
Przebiśniegi
Wiktor Waligóra
Teledysk Roku:
Quebonafide - "Futurama 3" (reż. Andrzej Dragan)
Daria Zawiałow - "Ballada o Niej" (rez. Daria Zawiałow, Mateusz Dziekoński)
Kubi Producent feat. bambi, Fukaj, stickxr - "Woda księżycowa" (reż. Darya Zahorskaya)
Zalewski - "ZGŁOWY" (reż. Michał Sierakowski)
Brodka - "Spotkanie z Warszawą" (reż. Monika Brodka)
Singel Roku Pop Alternatywny:
Brodka - "Spotkanie z Warszawą"
Daria Ze Śląska ft. Małpa - "Skacz ze mną na bombę"
Kasia Lins - "Trucizna"
Mela Koteluk - "Himalaje"
Zalewski - "ZGŁOWY"
Singel Roku Hip Hop:
Kubi Producent feat. bambi, Fukaj, stickxr - "Woda księżycowa"
Mata - "Lloret de Mar"
O.S.T.R. - "Tango Porcjarza"
Quebonafide - "Futurama 3"
Sobel - "Mama powtarzała"
Singel Roku Pop:
Daria Zawiałow "Ballada o niej (Live'92)"
Kaśka Sochacka "Szum"
Męskie Granie Orkiestra "Wolne Duchy"
Natalia Szroeder "Sama na planecie"
Wiktor Dyduła "Tam słońce, gdzie my"
Artysta Roku: Krzysztof Zalewski