Reklama

Koncert "Save Ukraine" w TVP: Wielkie gwiazdy wspierają Ukrainę [RELACJA]

Wielkie gwiazdy biorą udział podczas niedzielnego telewizyjnego maratonu charytatywnego "Save Ukraine - #StopWar". Celem akcji jest zbiórka funduszy na pomoc poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie, a także dotarcie do milionów ludzi na całym świecie, by przekazać informacje o tym, jak nasz wschodni sąsiad walczy z napaścią Rosji.

Wielkie gwiazdy biorą udział podczas niedzielnego telewizyjnego maratonu charytatywnego "Save Ukraine - #StopWar". Celem akcji jest zbiórka funduszy na pomoc poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie, a także dotarcie do milionów ludzi na całym świecie, by przekazać informacje o tym, jak nasz wschodni sąsiad walczy z napaścią Rosji.
Ida Nowakowska i Donald Arleth prowadzili koncert "Save Ukraine - #StopWar" /TVP

Celem "Save Ukraine - #Stop War" jest dotarcie do milionów ludzi na całym świecie, aby pomóc Ukraińcom przeżyć wojnę i ją wygrać. Charytatywny telewizyjny maraton koncertowy rozpoczął się o godz. 17:30 (godzina 18.30 czasu kijowskiego). To transmisja nadawana w języku angielskim przez TVP, która później zostanie retransmitowana w innych 20 krajach Europy i świata znajdujących się w odmiennych strefach czasowych.

Koncert można również obejrzeć na ekranach w specjalnie utworzonych strefach na głównych placach miast Europy - m.in. na warszawskim Placu Defilad, na Rynku Starego Miasta w Pradze, pod Bramą Brandenburską w Berlinie, na Trafalgar Square w Londynie czy na pl. Katedralnym w Mediolanie - a także na platformach streamingowych i w mediach społecznościowych.

Reklama

Koncert prowadzą popularna prezenterka TVP Ida Nowakowska, Donald Arleth (prowadzący TVP World), Timur Mirosznyczenko (komik, aktor i prezenter, współprowadził Eurowizję 2017 i Eurowizję Junior 2009 w Kijowie) i nie kryjąca łez Masza Efrosinina (dziennikarka i prezenterka, współprowadziła Eurowizję 2005 w Kijowie). Część piosenkarzy, którzy wystąpią podczas maratonu, nagrało specjalnie na tę okazję nowe utwory.

"Nie ma dnia bez łez" - mówiła Masza Efrosinina.

Występ w studiu TVP rozpoczęła polsko-ukraińska grupa Taraka z piosenką "Podaj rękę Ukrainie". Przypomnijmy, że w walkach pod Kijowem zginął Dmitrij, 28-letni wiolonczelista tej formacji.

Sprawdź tekst piosenki "Podaj rękę Ukrainie" w serwisie Tekściory.pl!

Podczas koncertu emitowane były wystąpienia polityków. Głos zabrali m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz m.in. premierzy Kanady, Niderlandów, Austrii, Czech i Hiszpanii. W centrum wydarzeń znajduje się warszawskie studio Telewizji Polskiej. To właśnie stąd prowadzący łączyli się z artystami, sportowcami, liderami opinii i wolontariuszami z całej Europy, którzy manifestują swoje wsparcie dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.

"Wojna spadła na nas znienacka. Ukraińcy walczą dzielnie. Minął miesiąc, a my dalej walczymy w wojnie, której sobie nie życzyliśmy" - mówił Zełenski.

Następnie zaprezentowano występ Stinga ze studia, gdzie razem z wiolonczelistą przypomniał piosenkę "Russians".

Sprawdź tekst "Russians" w serwisie Tekściory.pl!

"Wszyscy możemy ocalić Ukrainę" - apelowali znani ukraińscy sportowcy z braćmi Kliczko na czele (Witalij Kliczko jest merem Kijowa).

O zamknięcie nieba nad Ukrainą prosił Swiatosław Wakaczruk, lider popularnej grupy Okean Elzy, która wykonała utwór "Obiymy".

Sprawdź tekst piosenki "Obiymy" w serwisie Tekściory.pl!

Brytyjska formacja Bastille wykonała swój przebój "Pompei", przypominając o występie w Kijowie w 2017 r.

Podobne doświadczenia mają Amerykanie z Imagine Dragons. Z kolei występujący na stadionie Wembley w Londynie chór zaprezentował utwór "One Day" z repertuaru Matisyahu.

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska podziękowała za pomoc dla swojego kraju i swoich obywateli. "Ukraina wygra tę wojnę. Dziękuję za to, że jesteście częścią tego zwycięstwa" - powiedziała żona prezydenta.

Pamiętany z wielkiego przeboju "Maybe" łotewski zespół Brainstorm wykonał w ukraińskim języku utwór "Moja pisnya".

Ze studia TVP zaśpiewała ukraińska wokalistka Julia Belej (w latach 2010-2014 występowała w popularnej grupie Mirami od przeboju "Sexualna") utwór "Ja pidu v daleki hory".

Dwie gwiazdy ukraińskiej sceny Tina Karol i Julija Sanina z grupy The Hardkiss połączyły siły w piosence "Vilna".

Laureat Eurowizji 2017 w Kijowie Salvador Sobral podkreślił, jak ważny dla niego jest ten kraj. "Ta wojna musi skończyć się natychmiast" - mówi. W duecie z gitarzystą Andre Santosem zaprezentowali wspomniany już wcześniej utwór "Obiymy" Okean Elzy.

Litewska grupa LT United reprezentowała z sukcesem swój kraj podczas Eurowizji 2006 (szóste miejsce) - ze sceny wykonała z nieco zmienionym tekstem swój przebój "We Are the Winners", jako "You Are the Winners, Ukraine".

Liderzy holenderskiej formacji Within Temptation zaprezentowali akustyczną wersję piosenki "Whole Worlds Is Watching".

Z kolei ukraiński zespół Odyn v Kanoe w przejmującym utworze "U mene nemaye domu" zwrócił uwagę na problem uchodźców wojennych. Ponad 3 mln osób opuściło Ukrainę, a kolejne ok. 9-11 mln musiało porzucić swoje domy.

Jednym z wielu muzycznych symboli wojny w Ukrainie stała się 9-letnia Amelia Anisowicz, która w studiu TVP zaśpiewała ukraińską wersję "Mam tę moc" z "Krainy lodu". Jej występ ze schronu w Kijowie w wiralowy sposób obiegł cały świat. Dziewczynka razem ze swoim starszym bratem i babcią uciekła przed wojną do Polski.

Sprawdź tekst ukraińskiej wersji "Mam tę moc" w serwisie Tekściory.pl!

Gruzińska wokalistka Nino Katamadze wykonała piosenkę "Kuchashi Erthke", choć wówczas transmisja jej występu została przerwana przez TVP1 (koncert prowadzony w języku angielskim był dalej pokazywany przez TVP World).

Wiele gwiazd ukraińskiej sceny - m.in. Jamala (laureatka Eurowizji), Alyona Alyona, GO_A, The Hardkiss, Antytila - nagrało filmiki z apelami do świata. Na koniec wydarzenia powtórzono apel Wołodymyra Zełenskiego.

Koncert "Save Ukraine - #StopWar" w TVP

W koncercie wzięli udział muzycy, artyści, działacze społeczni, liderzy opinii, aktorzy, sportowcy oraz wolontariusze z całego świata. Wśród zaproszonych gości są światowej sławy zespoły i artyści, tacy jak: Imagine Dragons, Fatboy Slim, Craig David, zwycięzca Eurowizji Salvador Sobral (Portugalia) i inni. W koncercie wezmą udział także ukraińscy artyści: Dakha Brakha, Ruslana, THE HARDKISS, Jamala (laureatka Eurowizji), Go_A, MONATIK, Alyona Alyona i inni.

Koncertowi towarzyszy zbiórka funduszy na rzecz poszkodowanych wojną i polepszenia sytuacji związanej z kryzysem humanitarnym w Ukrainie. Fundusze zebrane przed, podczas i po wydarzeniu trafią na oficjalne konta NBU Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy i zostaną przeznaczone na zaspokojenie potrzeb żywnościowych, zakwaterowanie dla osób, które opuściły swoje domy z powodu działań wojennych, zaspokojenie potrzeb związanych z zapewnieniem odzieży, zaopatrzeniem w leki, udzielaniem jednorazowej pomocy finansowej i innej pomocy związanej z priorytetowymi potrzebami życiowymi.

Maraton koncertowy "Save Ukraine - #StopWar" był realizowany przez media ukraińskie: 1+1 media, zespół Atlas Festival i przy wsparciu narodowego operatora telefonii komórkowej Kyivstar, Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy. Inicjatorami pomysłu projektu są Atlas Festival i Kyivstar.

Symbolem telewizyjnego maratonu koncertowego, wokół którego zbudowana jest cała komunikacja wizualna wydarzenia, jest słonecznik stworzony przez ukraińskiego malarza Daniela Skripnika.

Jamala zabiega o wsparcie dla Ukrainy

Przypomnijmy, że Jamala była jedną z pierwszych gwiazd, która relacjonowała, co dzieje się w ostrzeliwanym przez Rosjan Kijowie.

Wokalistka w schronie w stolicy Ukrainy po rozpoczęciu wojny spędziła kilka dni. Następnie zdecydowała się uciekać z kraju. Gwiazda dotarła do Turcji, gdzie mieszka jej siostra, wcześniej przekraczając granie Rumunii i Bułgarii.

"To była moja decyzja o opuszczeniu schronu i udaniu się na granicę. Muszę być tak pomocna, jak to tylko możliwe. Odkąd przybyłam do Stambułu, udzieliłam około 30 wywiadów różnym międzynarodowym mediom. Co minutę bez wytchnienia myślę o tym, jak sprawić, by cały świat zrozumiał: to nie jest tylko wojna w Ukrainie. Nie. To bez wątpienia najbardziej rażąca zbrodnia XXI wieku" - podkreślała Jamala.

Od tego czasu aktywnie zabiega o wsparcie dla swojej ojczyzny, przypominając piosenkę "1944", z którą wygrała Eurowizję.

Jamala i jej piosenka "1944"

Jamala reprezentująca Ukrainę w 2016 roku wygrała konkurs Eurowizji. Do Sztokholmu przyjechała z piosenką "1944". Utwór porusza między innymi kwestię deportacji ludności pochodzenia tatarskiego z Krymu w głąb Azji, nawiązuje także do ówczesnej sytuacji na Ukrainie (w roku 2014 Krym został zaanektowany przez Rosję).

"Chciałam zaśpiewać piosenkę o mojej prababci Nazalkhan i tysiącach Tatarów krymskich, którzy nigdy nie otrzymali szansy powrotu na Krym. Ten rok zmienił ich życie na zawsze" - mówiła w rozmowie z AFP jeszcze przed Eurowizją.

- Jestem ogromną patriotką, zawsze byłam już od wczesnej młodości! Życiowym celem mojego taty był zawsze powrót na Krym - opowiadała w rozmowie z Interią w 2016 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koncert TVP | wojna Ukraina-Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy