To ona zdobyła nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego. Kim jest Daria ze Śląska?

Poznaliśmy nazwisko tegorocznego laureata przyznawanej w Toruniu Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Tym razem statuetka powędruje do Darii ze Śląska za jej debiutancki album "Daria ze Śląska tu była".

Daria ze Śląska zdobyła Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego
Daria ze Śląska zdobyła Nagrodę im. Grzegorza CiechowskiegoAKPA

Daria ze Śląska (a właściwie Daria Ryczek-Zając), wywołała spore poruszenie na scenie alternatywnej za sprawą utworów "Falstart albo faul" oraz "Dziewczyna z tatuażem". Wcześniej wokalistka współtworzyła duet The Party Is Over, który pojawił się w dziesiątej edycji "Must Be The Music" w Polsacie. Z projektem L.U znalazła się w gronie finalistów konkursu Skoda Auto Muzyka.

L.U: Zespół powstał wczorajINTERIA.PL

Pod koniec kwietnia wypuściła debiutancki album "Daria ze Śląska tu była". Wokalistce pomagali Agata Trafalska (współautorka tekstów Korteza i Kaśki Sochackiej), Olek Świerkot (Kortez, Kaśka Sochacka), Paweł Krawczyk (Hey), Bartek Tyciński (Mitch&Mitch), Hubert Zemler, Pat Stawiński, Kuba Staruszkiewicz i Kamil Pater (zespół Natalii Przybysz), Tomek Kasiukiewicz (Artur Rojek, Mela Koteluk), Kuba Dąbrowski i Żenia Shadziul (Dr Misio).

W skład zespołu Darii wchodzą: Michał "Dimon" Jastrzębski (Lao Che), Tomek Kasiukiewicz (m.in. Artur Rojek, Mela Koteluk) oraz Eugeniusz "Żenia" Shadziul (Dr Misio).

Daria ze Śląska z nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

- A mi zdecydowanie łatwiej jest pisać o tym, co bliskie. To nigdy nie miały być protest songi, zaangażowana muzyka. Moją intencją nie było nigdy ratowanie świata. Chciałam po prostu pisać o tym, co mi się przydarzyło. Dla niektórych osób te piosenki stają się ważne. Są przyczynkiem do zmian w życiu. Jeśli istnieje jakaś miara sukcesu piosenki, to właśnie jest to - opowiadała Daria ze Śląska w rozmowie z Interią.

To właśnie dzięki płycie "Daria ze Śląska tu była" wokalistka została laureatką Narody im. Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. O jej przyznaniu zadecydowała kapituła w składzie: syn wokalisty Republiki Bruno Ciechowski, Rafał Bryndal, Kayah, Mela Koteluk, dziennikarze Agnieszka Szydłowska, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski oraz Zbigniew Derkowski (Dyrektor Wydziału Kultury Torunia).

"Za powściągliwość i adekwatność stosowanych środków wyrazu, za zmysł obserwacji przekuty w intrygujący storytelling, za szczerość i poruszającą prawdę graniczącą z ekshibicjonizmem, za piękno melancholii i dowód, że tylko smutek może być głęboki" - czytamy w uzasadnieniu.

W poprzednich latach nagrodę zdobywali m.in. Mery Spolsky, Kasia Lins, Ralph Kaminski, Tęskno, Hańba!, The Dumplings, Błażej Król, Tomasz Organek, Misia Furtak, Mela Koteluk, Julia Marcell, Pustki, Lao Che, Piotr Rogucki i Paulina Bisztyga.




Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas