Kayah

Kayah fot. MWMedia
data urodzenia
5 listopada 1967
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Katarzyna Szczot
3,2
Oceń
Głosy
227

Biografia

Kayah - wiek, wzrost i początki kariery

Pochodząca w Warszawy Kayah urodziła się 5 listopada 1967 roku, w 2023 roku Kayah skończyła 56 lat. Jej pełne imiona i nazwisko to: Katarzyna Magda Rooijens. Artystka ma 175 cm wzrostu. Zasłynęła w Polsce jako wokalistka, kompozytorka, producentka muzyczna, ale i autorka tekstów, czy prezenterka radiowa.

Kayah będąc dzieckiem marzyła, iż w przyszłości zostanie archeologiem. W szkole sportowej uczestniczyła w zajęciach judo. W 1985 roku zdobyła wykształcenie muzyczne, kończąc klasę fortepianu i uzyskując dyplom u prof. Anny Narkiewicz.

Kayah w jednym z wywiadów wypowiedziała się także, na temat czasów, kiedy uczęszczała do liceum - “"Tak się złożyło, że tuż przed maturą weszłam do studia, nagrywałam swoją pierwszą płytą i niestety matura już mnie ominęła. Później jeszcze raz dokonałam próby podejścia, próbowałam się uczyć wieczorowo, ale jakoś sytuacja ławkowa mnie nie nęci. Może nie powinnam się przyznawać do takich rzeczy. Mój syn zawsze na pytanie: Uczysz się? Jesteś gotowy do szkoły? Zawsze odpowiada: "Daj spokój, Albert Einstein, Steve Jobs rzucili szkołę". Więc ja też rzuciłam szkołę".Ciekawostką dla fanów Kayah, z pewnościę będzie fakt, iż przed uzyskaniem sławy, piosenkarka była sprzedawczynią włoskich krawatów w jednym z warszawskich sklepików, przy ulicy Puławskiej.  

Kayah swoją karierę rozwijać zaczęła w 1984 roku, kiedy to rozpoczęła się jej współpraca z polskim muzykiem Konstantym Joriadisem oraz zespołami: Rasstar i Zgoda. W 1986 roku wspólnie z polskim zespołem rockowym Tilt nagrała piosenkę "Mówię ci, że...".

Jednak prawdziwy rozgłos zyskała dzięki swojemu udziałowi na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1988 roku, gdzie Kayah wykonała piosenkę pt. “Córeczko". 

W 1991 roku robiąc sobie przerwę od muzyki wyjechała do Wiednia, gdzie pracowała jako modelka.

 

Kayah - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Utwór “Fleciki", który znalazł się na jej pierwszym autorskim albumie “Kamień" z 1995 roku, stał się przebojem roku, a sama płyta pozwoliła Kayah wrócić na ścieżkę rozwoju wstrzymanej kariery. 

W 1997 roku wydała album “Zebra", który osiągnął tak ogromny sukces, iż nadano mu status podwójnie platynowej płyty. Album zawierał takie popularne hity jak: "Na językach" i "Supermenka".

W 1999 roku Kayah współpracowała z bośniackim kompozytorem Goranem Bregoviciem, z którym wspólnie wydała album “Kayah i Bregović". Płyta zawierała kolejne przeboje: "Śpij kochanie, śpij" i "Prawy do lewego", które przyniosły Kayah coraz większą sławę. Album osiągając status diamentowej płyty, uważany jest za jeden z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii.

We wrześniu 1999 roku Kayah i Goran wystąpili wspólnie podczas koncertu, zorganizowanego na Służewcu w Warszawie. Na koncert przybyło 50 000 widzów. 

Kolejnym wydanym albumem była płyta “JakaJaKayah", wydana w 2000 roku, na której znalazły się, między innymi utwory: "Jaka ja Kayah", “KIedy mówisz", czy “Za blisko".
Album “Stereo typ" z 2003 roku, na którym znalazła się piosenka "Testosteron", dotarł na pierwsze miejsce listy bestsellerów płytowych w Polsce, sprzedając się w ilości 50 000 sztuk i uzyskując status złotej płyty.

Również w 2005 roku współtworzyła duet z Krzysztofem Kiljańskim. Owocem współpracy była piosenka “Prócz Ciebie, nic".
Popularność utrzymuje nadal, dzięki takim hitom jak: "Za późno" z 2011 roku, "Po co" z 2017 roku, czy "Ramię w ramię" z 2020 roku, w którym zaśpiewała wspólnie z młodą gwiazdą Viki Gabor.

Na swoim koncie ma łącznie trzynaście wydanych albumów studyjnych. 

Kayah: koncerty i dorobek artystyczny

Kayah to artystka, która zasłynęła nie tylko ilością wydanych płyt oraz popularnymi hitami, ale i swoim zaangażowaniem w działalność charytatywną. 

W 2005 roku wspólnie z innymi polskimi artystami, nagrała utwór pt. “Pokonamy fale", który powstał z myślą o ofiarach tragedii trzęsienia ziemi na Ocenie Indyjskim, a następnie wystąpiła również na koncercie charytatywnym zorganizowanym w tym samym celu.Ponadto występowała w wielu ogólnopolskich akcjach i kampaniach, takich jak: “Pij mleko! Będziesz wielki" z 2003 roku, "A wystarczy naprawdę niewiele - wystarczy chcieć" z 2008 roku, czy "Podaruj wigilię" z 2018 roku.

Za swoją działalność artystyczną została wielokrotnie doceniona nagrodami: “Fryderykiem" w 1995, 1997 i 1999 roku, “Superjedynką" na XXXVII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2000 roku, “Złotą Superjedynką" na XLVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009 roku, czy “Różą Gali" w 2017 roku. 

W 2013 roku, Kayah została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydent RP Bronisława Komorowskiego. 

Życie prywatne i dzieci Kayah

Kayah pochodzi z rodziny o żydowskich korzeniach ze strony ojca. Głównie wychowywana była przez matkę. Nie wiadomo dokładnie kim jest ojciec Kayah, natomiast wiadomo, iż kiedy przyszła gwiazda miała 11 lat, ojciec wyjechał za granicę, gdzie założył nową rodzinę, porzucając artystkę oraz jej matkę. Z drugiego związku ojca piosenkarka ma dwie przyrodnie siostry. 

Ciekawostką z życia Kayah jest fakt, iż jej babcia była kuzynką polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Marii Dąbrowskiej - polskiej powieściopisarki, eseistki i dramatopisarki. 

Pierwszym mężem Kayah był producent programów telewizyjnych - Rinke Rooyensa, z którym wzięła ślub w 1998 roku. Para była małżeństwem przez dwanaście lat. Mają wspólnie syna - Rocha Rooyensa. Kayah nie ma więcej dzieci, Roch jest jedynym synem piosenkarki. 

Od 2005 do 2009 roku partnerem Kayah był polski muzyk Sebastian Karpiel-Bułecka. Od 2017 roku jest związana z byłym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych - Jarosławem Grzywińskim.
Wiadomo także, iż Kayah choruje i zmaga się z chorobą Hashimoto, chorobą kojarzoną głównie z tarczycą jednak wpływającą na cały organizm i życie.

Artyści powiązani