Scorpions: "Wind of Change" w klubie miliarderów

Słynna ballada "Wind of Change" grupy Scorpions dołączyła do grona klipów, które w serwisie YouTube przebiły barierę miliarda odsłon. Absolutnym liderem w kategorii teledysków jest dziecięcy "Baby Shark Dance" z wynikiem ponad 12,2 mld. Jak sukces skomentował Klaus Meine, wokalista niemieckiej formacji?

Klaus Meine (Scorpions) w 1990 r.
Klaus Meine (Scorpions) w 1990 r.Bernd Muller/RedfernsGetty Images

Ballada "Wind of Change" grupy Scorpions pochodzi z płyty "Crazy World" z 1990 r., która na całym świecie rozeszła się w nakładzie ponad 7 mln egzemplarzy (to zarazem najlepiej sprzedający się singel niemieckiego wykonawcy). Ten utwór stał się hymnem zmian zachodzących w Europie w czasie rozpadu Związku Radzieckiego na początku lat 90.

"To niesamowite, że po tylu latach piosenka wydaje się być wciąż tak aktualna, nie tracąc swojego przekazu, swojego znaczenia o pokojowym świecie. To niesamowity moment, aby osiągnąć tę liczbę i stać się częścią klubu miliarderów. Trochę to trwało, ale jesteśmy. Nadchodzi kolejne pokolenie, które odbiera tę piosenkę i przesłanie, których spojrzenie w spokojną przyszłość jest w dzisiejszych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek" - komentuje sukces Klaus Meine, wokalista i lider niemieckiej formacji.

Tekst piosenki powstał po wizycie muzyków w Związku Radzieckim pod koniec lat 80., a inspiracją były m.in. zmiany zachodzące w bloku wschodnim, koniec zimnej wojny i upadek Muru Berlińskiego.

"To był moment kiedy my wszyscy, cały świat, patrzyliśmy z nadzieją w pokojową przyszłość, w której mieliśmy być ze sobą razem, zamiast być podzielonymi przez wojny i inne różnice" - wspominał Klaus Meine w rozmowie z Loudwire.

W nagraniach płyty "Crazy World" wzięli udział Klaus Meine (wokal), Rudolf Schenker (gitara), Matthias Jabs (gitara), Francis Buchholz (bas) i Herman Rarebell (perkusja).

Przypomnijmy, że wówczas grupa przekazała 70 tys. dolarów zysku ze sprzedaży singla "Wind of Change". Pieniądze za pośrednictwem Michaiła Gorbaczowa (pierwszego prezydenta ZSRR i ostatniego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) miały trafić do dziecięcych szpitali w Związku Radzieckim.

Po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. grupa zmodyfikowała tekst wykonywanej na koncertach ballady.

"Posłuchaj mojego serca / Ono mówi Ukraina, czekając na wiatr zmian" - śpiewa teraz Meine, składając jednoznaczną deklarację wsparcia dla Ukrainy.

"Dorastaliśmy w cieniu Muru Berlińskiego przez te wszystkie lata, a jego upadek był wspaniałym momentem, który zmienił cały świat. W przeszłości mieliśmy wiele wspaniałych, emocjonalnych chwil, które dzieliliśmy z naszymi fanami w Rosji, ale teraz chodzi o panujący tam reżim i o to, że wielu ludzi w Rosji nie zna prawdy. Takie są fakty, to ogromnie smutne, gdy się patrzy, co się dzieję i gdy tak wielu ludzi umiera. To łamie nam serca" - podkreśla frontman ekipy z Hanoweru.

Przypomnijmy, że formacja z Hanoweru w 2022 r. wypuściła album "Rock Believer". W tym roku Niemcy (wspierani przez polskiego basistę Paweł Mąciwoda i pochodzącego ze Szwecji perkusistę Mikkeya Dee) zagrają w Polsce na dwóch koncertach: 26 maja w Atlas Arenie w Łodzi i 22 czerwca w Ergo Arenie (Gdańsk/Sopot).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas