Reklama

Reklama

Muzyczne powroty 2015

Niektóre z nich dość zaskakujące, inne długo i niecierpliwie wyczekiwane. Przypominamy wielkie muzyczne powroty 2015 roku.

Tomasz Kowalski

Tomasz Kowalski to zwycięzca czwartej edycji "Must Be The Music", który w czerwcu 2014 roku uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego jest sparaliżowany od pasa w dół.

Dzięki żmudnej rehabilitacji wokaliście udało się wrócić na scenę - pod koniec kwietnia mógł stanąć na deskach Teatru Śląskiego (pojawił się w specjalnym egzoszkielecie), a w maju wystąpił na żywo w pierwszym półfinale dziewiątej edycji "Must Be The Music".

"Tym występem chcę podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli mi podnieść się po wypadku, wszystkim którzy mnie wspierali w tej trudnej chwili" - mówił Tomasz Kowalski.

Reklama

W listopadzie do sieci trafił debiutancki teledysk wokalisty - "Na końcu drogi" - który zapowiada jego solową płytę.

Sprawdź tekst utworu "Na końcu drogi" w serwisie Tekściory.pl!

Jeden z najgłośniejszych powrotów tego roku dotyczył Adele, która po czterech latach wydała nowy, trzeci album. Wydawnictwo "25" ukazało się 20 listopada. Singlem zwiastującym płytę był utwór "Hello" (do piosenki powstał teledysk w reżyserii Xaviera Dolana), który podbił serca słuchaczy bijąc rekordy wyświetleń w serwisie Youtube i sprzedaży cyfrowej.

To jednak nie jedyne rekordy dotyczące albumu. Adele zaliczyła najlepsze otwarcie, sprzedając w Stanach Zjednoczonych ponad 3 miliony egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia. Jest też pierwszym wykonawcą w historii, który sprzedał ponad mln sztuk swojej płyty w drugim tygodniu od premiery.

Płyta "25" dołączyła również do wąskiej grupy zaledwie 11 albumów wydanych po 2005 roku, które w USA przekroczyły poziom 5 mln sprzedanych egzemplarzy.

Zdzisława Sośnicka

Na długie oczekiwanie skazała swoich fanów Zdzisława Sośnicka. 18 września ukazała się płyta "Tańcz, choćby płonął świat" - pierwszy album polskiej wokalistki z premierowymi piosenkami od 17 lat.

Płyta 70-letniej Zdzisławy Sośnickiej powstała z inspiracji prezentem od przyjaciela - Romualda Lipki (Budka Suflera) w postaci piosenki "Tańcz, choćby płonął świat". To ten utwór rozpoczął etap pracy nad głosem oraz repertuarem i to on dał tytuł całej płycie.

Teksty dla piosenkarki napisali: Jacek Cygan, Bogdan Olewicz, Paweł Mossakowski, Luiza Staniec i Artur Andrus. Płytę promowały single: "Tańcz, choćby płonął świat" oraz "Chodźmy stąd".

Sprawdź tekst utworu "Tańcz, choćby płonął świat" w serwisie Tekściory.pl!

"Love 2 Love" to pierwsza trasa koncertowa Edyty Górniak od 16 lat. W ten sposób wokalistka świętuje 25-lecie obecności na scenie.

Edyta Górniak wystąpiła w takich miastach jak Wrocław, Poznań, Łódź czy Kielce. Zakończenie trasy odbędzie się w Warszawie.  

Polska wokalistka na trasę zaprosiła gości specjalnych: Mietka Szcześniaka (wykonują przebój "Dumka na dwa serca" z filmu "Ogniem i mieczem") i Glacę znanego z grup Sweet Noise i My Riot. W duecie z niepokornym wokalistą Edyta śpiewała "Nie było" z repertuaru Sweet Noise.

Hilary Duff

Fani 27-letniej Hilary Duff czekali na jej nowy album osiem lat. Amerykańska wokalistka wydała swoją piątą płytę "Breathe In. Breathe Out" 16 czerwca.

Do współpracy przy albumie Duff zaprosiła m.in. Tove Lo, Eda Sheerana, Matthew Koma (Zedd, Alesso, Tiesto, One Republic) i Bloodshy (Britney Spears, Madonna, Jennifer Lopez, Katy Perry).

Pierwszym singlem zwiastującym to wydawnictwo był utwór "Chasing The Sun", który napisali m.in. Colbie Caillat, Jason Reeves oraz znany ze współpracy z Beyonce, Fergie i Alicią Keys Toby Gad, który również piosenkę wyprodukował.

D’Angelo

Na nową płytę D’Angelo "Black Messiah" jego fani czekali 15 lat (światowa premiera miała miejsce 15 grudnia 2014 roku, w Polsce album ukazał się miesiąc później).

"Black Messiah" zawiera 12 utworów. Oprócz grupy The Vanguard, D'Angelo w nagraniach towarzyszyli również Pino Palladino, James Gadson i Questlove z The Roots. Wszystkie teksty napisał D'Angelo, w części z nich wsparli go dodatkowo Q-Tip oraz Kendra Foster. Album nagrano, zmiksowano i wyprodukowano metodą analogową. Płytę promowała na nowo nagrana, studyjna wersja znanego już z repertuaru D'Angelo utworu "Really Love".

Płyta D’Angelo znalazła się w naszym podsumowaniu najlepszych płyt 2015 roku.

Polscy fani mogli sprawdzić koncertową formę D’Angelo podczas tegorocznej edycji festiwalu Open’er w Gdyni.

Faith No More

Po 18-letniej przerwie z nowym albumem studyjnym powrócił zespół Faith No More. Płyta "Sol Invictus" ukazała się 18 maja.

"Myślę, że nasz nowy materiał w pełni odzwierciedla drogę, jaką przeszliśmy od nagrania naszego ostatniego albumu do obecnego momentu. Utwory są bardzo mocne, niektóre zawierają dużo 'przestrzeni'. Wszystko co robimy, sposób naszej gry, zawsze będzie brzmieć jak Faith No More. Po prostu czujemy się z tym dobrze" - mówił Bill Gould, basista i założyciel zespołu, który podjął się także produkcji "Sol Invictus".

W ramach promocji albumu zespół przyjechał również do Polski, gdzie zagrał koncert w krakowskiej Tauron Arenie.

Giorgio Moroder

Włoski producent Giorgio Moroder przypomniał o sobie, wydając swoją pierwszą od ponad 30 lat płytę "Deja Vu".

Album ukazał się 12 czerwca, a pojawili się na nim tacy goście jak m.in. Sia, Charli XCX, Mikky Ekko, Matthew Koma, Kelis, Marlene oraz Foxes. W projekcie wzięła udział również Kylie Minogue, która nagrała z Moroderem utwór "Right Here, Right Now".

Oprócz wymienionych wokalistek na longplayu słychać także Britney Spears, która wykonała utwór Suzanne Vegi "Tom’s Diner".

Płytę promował m.in. utwór "Deja Vu", do którego powstał także teledysk:

Dr Dre

7 sierpnia do sprzedaży trafił pierwszy od 16 lat album Dr Dre.

Płyta "Compton" ukazała się na tydzień przed premierą filmu "Straight Outta Compton" o losach grupy N.W.A., którą współtworzył Dre. Milioner, producent i twórca tekstów podkreślał zresztą, że album inspirowany jest właśnie tym obrazem.

Na płycie gościnnie pojawili się: Kendrick Lamar, Eminem, Xzbit, Jon Connor, The Game, Snoop Dogg i wielu innych.

Przeczytaj naszą recenzję albumu "Compton"!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL