Zdzisława Sośnicka

Zdzisława Sośnicka
data urodzenia
29 sierpnia 1945
pochodzenie
Polska
4,1
Oceń
Głosy
20

Biografia

Zdzisława Sośnicka - wiek i początki kariery

Zdzisława Barbara Sośnicka-Bajer to polska piosenkarka, kompozytorka i dyrygentka. Śpiewaczka jest obdarzona głosem o skali 2,5 oktaw. 

Zdzisława Sośnicka - pochodzenie

Sośnicka urodziła się 29 sierpnia 1945 roku w Kaliszu. Jej rodzice nie byli zawodowo związani z branżą muzyczną. Jednak muzyka stanowiła nieodzowny element ich życia. Ojciec Roman był wojskowym oraz solistą chóru, a mama Kazimiera marzyła, by grać na fortepianie. W wieku 7 lat Sośnicka została zapisana do Szkoły Muzycznej. 

Piosenkarka ukończyła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Jej muzyczny debiut miał miejsce w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W tym samym okresie Sośnicka wystąpiła na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i została jego finalistką. Rok później zdobyła pierwszą nagrodę Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. 

Za wykonanie piosenki Dom zajęła 3. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Jej pierwsza płyta sprzedała się imponującej ilości - 750 tysięcy egzemplarzy. 

Zdzisława Sośnicka współpracowała m.in. z takimi artystami jak Zbigniew Wodecki, Jacek Cygan, Artur Andrus, Bogdan Olewicz czy Andrzej Mogielnicki. 

W latach 80. Zdzisławę Sośnicką można było oglądać w filmowej adaptacji książki Jana Brzechwy - Akademia Pana Kleksa. W tym czasie artystka cieszyła się tak dużym uznaniem jak Maryla Rodowicz czy Urszula Sipińska.

Zdzisława Sośnicka - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Zdzisława Sośnicka wydała 10 płyt studyjnych oraz wylansowała wiele wspaniałych przebojów. 

Najpopularniejsze utwory:

  • Zdzisława Sośnicka - Aleja gwiazd,
  • Zdzisława Sośnicka - Pożegnanie z bajką,
  • Zdzisława Sośnicka - Julia i ja,
  • Zdzisława Sośnicka - Żegnaj, lato, na rok,
  • Zdzisława Sośnicka - Nie czekaj mnie w Argentynie,
  • Zdzisława Sośnicka - Dom, który mam,
  • Zdzisława Sośnicka - Cygańska letnia noc,
  • Zdzisława Sośnicka - Raz na jakiś czas,
  • Zdzisława Sośnicka - Taki dzień się zdarza raz,
  • Zdzisława Sośnicka - Kochać znaczy żyć.

Utwór Z tobą chcę oglądać świat to jeden z najbardziej znanych duetów artystki - nagrała go ze Zbigniewem Wodeckim. Zdzisława Sośnicka - koncerty i dorobek artystyczny Zdzisława Sośnicka występowała nie tylko na polskiej, ale również zagranicznej scenie. Piosenkarka wzięła udział w kilku festiwalach za granicą. Były to m.in. MIDEM w Cannes czy Festival Mundial de Onda Nueba w Caracas. 

Sośnicka zdobyła wiele cenionych nagród. W 1979 roku artystkę odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi, a także nagrodą Zasłużony Działacz Kultury. Po zaśpiewaniu utworu Żegnaj lato na rok Sośnicka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Premier na 17. KFPP w Opolu. Otrzymała także I nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii, II nagrodę na Word Popular Song Festiwal w Tokio oraz II nagrodę na Coupe d’ Europe Musicale W Gmunden w Austrii.

Zdzisława Sośnicka - życie prywatne i rodzina

Zdzisława Sośnicka - obecnie

Artystka mieszka obecnie w domu pod Warszawą z mężem, Jerzym Bajerem. Para jest w związku małżeńskim od 58 lat. Po śmierci przyjaciela, Zbigniewa Wodeckiego, artystka zakończyła karierę muzyczną. 

Zdzisława Sośnicka - dzieci

Zdzisława Sośnicka nie doczekała się dzieci. 

Zdzisława Sośnicka - choroba

Artystka miała depresję i uciekła na jakiś czas z internetu, gdzie wcześniej bardzo często rozmawiała z fanami. 

Zdzisława Sośnicka - operacje plastyczne

Sośnicka ma ponad 70 lat, a wciąż wygląda rewelacyjnie. Nie wiadomo jednak, czy przeszła operacje plastyczne, czy to efekt zdrowego trybu życia i "dobrych genów".

Teledyski (1)