Reklama

Budka Suflera kontra Marek Torzewski. Padły poważne oskarżenia

Pod koniec maja do sieci trafił utwór "Niebo co dzień", który jest pierwszą zapowiedzią wspólnego albumu Budki Suflera i Felicjana Andrzejczaka. Piosenka stała się przedmiotem sporu pomiędzy zespołem a Markiem Torzewskim.

Marek Torzewski odpowiedział na zarzuty Budki Suflera

Dzień po premierze Budki Suflera w serwisie YouTube pojawił się ten sam utwór w wykonaniu Marka Torzewskiego.

Reklama

Śpiewak operowy zaznaczył pod nagraniem, że "Niebo co dzień" (sprawdź!) zostało skomponowane przez Romualda Lipkę (zmarłego 6 lutego tego roku klawiszowca i lidera Budki Suflera) specjalnie dla niego i że jest to "wersja oryginalna współpracy obu Artystów".

"Piosenka została nagrana w sierpniu 2001 r. w studio S-4 Polskiego Radia w Warszawie. Producentem muzycznym był Romuald Lipko, Adam AbramekPaweł Szot. W nagraniu wzięła udział córka Marka Torzewskiego - Agata Torzewska" - czytamy dalej.

Perkusista Budki Tomasz ZeliszewskiDorota Mazurkiewicz-Lipko (wdowa po Romualdzie) w imieniu Budki Suflera wystosowali oświadczenie, w którym oskarżyli Marka Torzewskiego o bezprawne wykorzystanie utworu.

"Utwór 'Niebo co dzień' został stworzony przez Romualda Lipko (muzyka) oraz Tomasza Zeliszewskiego (słowa - sprawdź!). Wbrew informacji towarzyszącej udostępnieniu wersji Pana Marka Torzewskiego, utwór nie został skomponowany przez Romualda Lipko specjalnie dla niego" - napisali. 

Zaznaczyli również, że śpiewak nie wskazał autora tekstu, co stanowi naruszenie praw autorskich. "Ponadto fakt eksploatacji utworu polegający na opublikowaniu utworu w wykonaniu innego artysty w dzień po jego oficjalnej premierze jest ewidentnie działaniem naruszającym dobre obyczaje" - dodali.

"W tym opisie ['Marek Torzewski "Niebo co dzień" Romuald Lipko Budka Suflera (original version)' - przyp. red.] Pana Marka Torzewskiego może być przez odbiorców odczytywany jako wskazanie, że jest On współtwórcą, a nie tylko wykonawcą piosenki; po drugie - wzmianka o Budce Suflera sugeruje, że utwór został wykonany przy udziale tego właśnie Zespołu" - pisali dalej.

"Użycie określenia 'original version' wskazuje, że wykonanie Pana Marka Torzewskiego jest pierwotnym nagraniem utworu 'Niebo co dzień', przez co stworzone zostaje wrażenie, że wersja nagrana przez Budkę Suflera ma charakter wtórny (cover)" - argumentowali.

Śpiewak odpowiedział na zarzuty. "W lipcu 2001 roku Marek Torzewski otrzymał od Romualda Lipki skomponowany specjalnie dla niego utwór z tekstem Tomasza Zeliszewskigo pt. 'Niebo co dzień' oraz 11 innych utworów" - oświadczyła menedżerka muzyka, Barbara Romanowicz, w tekście opublikowanym na jego stronie. Na dowód przytoczyła również wycinki prasowe, które dokumentują współpracę Lipki i Torzewskiego.

"Marek Torzewski nigdy nie śmiał wykorzystywać nazwy zespołu Budka Suflera, dla którego żywi wielki szacunek i patrzy z podziwem na jego osiągnięcia artystyczne. Niewpisanie autora tekstu do opisu na stronie Youtube i stronie Marka Torzewskiego nastąpiło w wyniku nieumyślnego uchybienia przez osobę, która umieściła ten utwór. To uchybienie zostało natychmiast naprawione" - czytamy dalej.

"Zdumiewającym jest, że zespół Budka Suflera w swoim oświadczeniu z premedytacją nie akceptuje faktu, że pierwotne (orginal) nagranie utworu 'Niebo co dzień' odbyło się w sierpniu 2001 r. dokonane  przez Marka Torzewskiego czyli 19 lat temu" - dodała, podkreślają również, że Torzewski oczekuje oficjalnych przeprosin od zespołu za rozprowadzanie nieprawdziwych informacji. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Budka Suflera | Marek Torzewski | Romuald Lipko | Tomasz Zeliszewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje