70 lat Telewizji Polskiej. Kto wystąpił na uroczystej gali? [RELACJA]
13 listopada na antenie TVP można było obejrzeć "Galę Jubileuszową - 70 lat Telewizji Polskiej". Podczas jubileuszu stacji w Teatrze Wielkim wystąpili m.in. Edyta Górniak, Viki Gabor, Michał Wiśniewski, Krzysztof Cugowski oraz Sławomir i Kajra. Kto jeszcze pojawił się na scenie?
"Ideą widowiska jest sentymentalna podróż, czas na wspomnienia, anegdoty, przypomnienie fragmentów programów i występów gwiazd, które kształtowały nasze gusta i niosą ze sobą smak dzieciństwa, ale także pokazanie współczesnych dokonań TVP i rozmowy o przyszłości" - zapowiadała przed wydarzeniem Telewizja Polska.
"Sentymentalny charakter koncertu podkreśli nowoczesna oprawa z użyciem najnowocześniejszej technologii holograficznej i wirtualnej rzeczywistości umożliwiająca odtworzenie najbardziej znanych wykonań piosenek w 'niemożliwych' duetach. Nie zabraknie ciekawych materiałów archiwalnych, kultowych scen z seriali i programów, popularnych motywów muzycznych i ulubionych przebojów często w zaskakujących aranżacjach" - czytamy.
70 lat TVP - co działo się na scenie?
"Galę Jubileuszową - 70 lat Telewizji Polskiej" poprowadzą Anna Popek i Tomasz Kammel. "Przepraszamy, jeśli kogoś pominiemy, ale pamięć jest ulotna, a różne sytuacje każdy zapamiętuje inaczej" - powiedzieli na początek. Później usłyszeliśmy motyw z serialu "Dom", zagrany przez Włodka Pawlika i Orkiestrę Grzegorza Urbana. Następnie na scenie pojawił się Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus z piosenką "Wojna domowa", która stanowiła czołówkę serialu pod tym samym tytułem.
Niecodziennym pomysłem było osadzenie w roli narratora... odbiornika telewizyjnego, którego zadaniem było opowiedzenie historii TVP. Głosu użyczył mu Łukasz Nowicki. Tę opowieść uzupełniały zdjęcia największych gwiazd telewizji oraz anegdotki przytaczane przez prowadzących. Po fragmencie na temat początków telewizji, w postaci hologramów zobaczyliśmy Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przyborę z Kabaretu Starszych Panów, z którymi na temat kabaretów i piosenek rozmawiał Tomasz Kamel. Następnie znani z "The Voice of Poland" Marcin Sójka i Krzysztof Iwaneczko zaśpiewali wspólnie "Piosenka jest dobra na wszystko".
Jacek Lenartowicz przypomniał "Balladę o pancernych", natomiast Michał Wiśniewski zaśpiewał "Za tobą pójdę jak na bal", a towarzyszył mu śpiewający i tańczący hologram młodego Krzysztofa Krawczyka. "Miło widzieć cię na scenie, Krzyśku, choćby wirtualnie" - skomentował wokalista Ich Troje. Włodek Pawlik ponownie pojawił się na scenie, by zagrać "Etiudę Rewolucyjną" oraz "Prząśniczkę". W drugim utworze towarzyszyła mu orkiestra Urbana.
Kolejny duet z hologramem to Natasza Urbańska i Irena Jarocka z piosenką "Wymyśliłam cię". Następnie na scenie zobaczyliśmy Andrzeja Rosiewicza w charakterystycznym dla niego stroju - wokalista zaśpiewał utwór "Czterdzieści lat minęło", wspomniał również kompozytora tej piosenki Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, który zmarł w 2021 roku.
Z hologramem Anny Jantar zaśpiewała Alicja Szemplińska. Wspólnie wykonały przebój "Nie wierz mi, nie ufaj mi". Marek Bałata wystąpił z utworem "Przed nocą i mgłą", a Piotr Kupicha rozgrzał publiczność piosenką "Pokaż na co cię stać". Po tym występie Tomasz Kammel porozmawiał z hologramem Dariusza Szpakowskiego z początku XXI wieku, mogliśmy przy tym zobaczyć reakcję prawdziwego komentatora, który zasiadał na widowni. Czasy PRL-u przypomniała Krystyna Prońko z nieśmiertelnym przebojem "Psalm stojących w kolejce".
Opowieść o wprowadzeniu stanu wojennego rozpoczęła znana starszemu pokoleniu, wyświetlona na ekranie plansza testowa. Następnie Cleo, w zupełnie zaskakującej odsłonie, zinterpretowała utwór Maanamu "To tylko tango", który w latach 80. była symbolem buntu artystów wobec władzy. Krystian Ochman zaczarował piosenką "Uciekaj moje serce" Seweryna Krajewskiego, a Halina Frąckowiak pojawiła się przed publicznością z utworem "Papierowy księżyc".
Edyta Górniak brawurowo wykonała "To nie ja". Przypomnijmy, że właśnie z tym utworem znalazła się na drugim miejscu podczas konkursu Eurowizji w 1994 roku. "Chciałam całym sercem pogratulować Telewizji Polskiej tego wspaniałego jubileuszu" - powiedziała wokalistka na zakończenie występu. Kolejny fragment poświęcony był Elżbiecie Jaworowicz, mogliśmy posłuchać również rozmowy Kammela z "teleportowaną" z 1993 roku dziennikarką.
Irena Jarocka: 10 rocznica śmierci legendarnej artystki
21 stycznia mija 10 lat od śmierci ikony polskiej piosenki, Ireny Jarockiej. Wokalistka zmarła w wieku 66 lat. Przegrała walkę z nowotworem mózgu.
Kolejnym wykonawcą był Ryszard Rynkowski, który zaśpiewał "Życie jest nowelą". Występowi towarzyszyły sceny z serialu "Klan", m.in. moment śmierci serialowego Ryszarda Lubicza. Andrzej Młynarczyk zaprezentował utwór z innego kultowego serialu TVP - "M jak Miłość", intro "Na dobre i na złe" wykonała z kolei Anna Jurksztowicz. Następnie na scenę wszedł Krzysztof Cugowski, który zaśpiewał "Jest taki samotny dom", a duet Kajra i Sławomir wykonał sylwestrowy hit "Miłość w Zakopanem".
"Magiczne słowa", śpiewane oryginalnie przez Ziyo, a później wykorzystane w programie "Rolnik szuka żony", wykonał Rafał Brzozowski. Po wstawce dotyczącej Eurowizji na scenie pojawiła się Viki Gabor z utworem "Superhero", który zagwarantował jej zwycięstwo w konkursie w 2019 roku. Na zakończenie usłyszeliśmy wspólne wykonanie utworu Zbigniewa Wodeckiego "Nauczmy się żyć obok siebie".
Wszystkie występy oraz rozmowy z hologramami gwiazd przeplatane były archiwalnymi nagraniami. Nie obyło się bez żartów - m.in. w jednej z wypowiedzi telewizora-narratora usłyszeliśmy, że "był coraz szczuplejszy i ładniejszy, jak Krzysztof Ibisz". Co zaskakujące, na koncercie zabrakło Maryli Rodowicz. Gwiazda kojarzona od lat z TVP (obecnie jest trenerką w "The Voice Senior") tego dnia miała koncert w Częstochowie.