Halina Frąckowiak

Halina Frąckowiak
data urodzenia
10 kwietnia 1947
pochodzenie
Polska
3,8
Oceń
Głosy
86

Biografia

Halina Frąckowiak - wiek i początki kariery

Halina Frąckowiak to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów w 2023 roku skończyła 76 lat.

Od 60 lat lat zachwyca na scenie nie tylko głosem, ale i urodą oraz wdziękiem. 

Piosenkarka urodziła się 10 kwietnia 1947 roku w Poznaniu.

Artystyczny talent posiadał zarówno jej ojciec Zdzisław Frąckowiak, który malował, jak i brat Jerzy, który wykazywał zdolności wokalne.

Sama Halina Frąckowiak, chociaż od dziecka śpiewała i recytowała - nie od razu chciała zostać piosenkarką. Marzyła o aktorstwie, jednak sukcesy muzyczne pojawiły się bardzo szybko i zadecydowały o wyborze dalszej drogi życiowej. 

W 1963 roku jako zaledwie 16-latka zadebiutowała na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie spotkała takich artystów, jak Zdzisława Sośnicka, Czesław Niemen czy Krzysztof Klenczon. Na Festiwalu została wybrana laureatką "Złotej Dziesiątki".

Na przełomie 1965 i 1966 roku razem z grupą Tarpany nagrała swoją pierwszą piosenkę “Cień i Ty". Zespół zakwalifikował się do koncertu finałowego Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków. 

Od 1968 roku artystka przyjęła pseudonim sceniczny Sonia Sulin i została wokalistką Drumlersów. Zespół nagrał takie utwory jak “Wymyśliłam nas" czy “Cwaniara". Jednak mimo częstych zaproszeń do występów telewizyjnych, grupa nie zyskała popularności i rozpadła się.

W 1969 Halina Frąckowiak dołączyła do zespołu Andrzeja Nebeskiego ABC. Wspólnie wylansowali takie przeboje jak “Napisz, proszę" czy “Czekam tu".

Lata 1970-72 to pasmo największych sukcesów grupy, a Halina Frąckowiak stała się jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek. 

Mimo odniesionego wraz z zespołem sukcesu, piosenkarka zdecydowała się rozpocząć karierę solową w 1972 roku. 

Halina Frąckowiak- najpopularniejsze utwory i dyskografia

Po odejściu z zespołu ABC i rozpoczęciu projektów solowych, popularność Haliny Frąckowiak jeszcze bardziej wzrosła i ugruntowała jej pozycję jednej z najlepszych polskich piosenkarek. 

Swój pierwszy solowy album- “Ida" wydaje w 1974 roku. Jest to początek jej imponującej dyskografii, bowiem Halina Frąckowiak ma na swoim koncie 20 płyt. 

Po krążku “Ida" powstają kolejne płyty, m.in. "Geira" (1977), "Serca gwiazd" (1983), "Halina Frąckowiak" (1987) czy "Przystanek bez drogowskazu ... Garaże gwiazd" z 2005 roku. Fascynacja Haliny Frąckowiak poezją Kazimierza Wierzyńskiego sprawia, że piosenkarka wydaje w 1981 roku niezwykłą płytę  "Ogród Luizy", która zawiera liryki miłosne. 

Utwory Haliny Frąckowiak znają i śpiewają kolejne pokolenia Polaków. Trudno znaleźć kogoś kto nie zna takich przebojów jak chociażby “Bądź gotowy dziś do drogi", “Mały elf", “Papierowy księżyc", “Serca gwiazd" czy wspomniany już wcześniej utwór “Napisz, proszę".

Po tragicznej śmierci Anny Jantar, Frąckowiak nagrała poruszającą piosenkę "Anna już tu nie mieszka" do której słowa napisał Janusz Kondratowicz, a muzykę Jarosław Kukulski. 

Artystka współpracowała z najlepszymi autorami tekstów i kompozytorami polskiej sceny muzycznej takimi jak wymienieni już Janusz Kondratowicz i Jarosław Kukulski, ale także Jacek Cygan, Jonasz Kofta czy Katarzyna Gärtner

Halina Frąckowiak- koncerty i dorobek artystyczny

Koncerty Haliny Frąckowiak organizowane były nie tylko w kraju, ale i w wielu miejscach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 

Sama artystka była również inicjatorką przyznawania Nagrody im. Anny Jantar dla najzdolniejszych debiutantów. Od 1984 roku razem z Jarosławem Kukulskim, Natalią Kukulską, Eleni, Zbigniewem Hołdysem, Romualdem Lipko, Markiem Karewiczem, Michałem Rybczyńskim i Danutą Mizgalską była członkiem honorowym Klubu Muzycznego im. Anny Jantar, oraz wzięła udział w czterech dużych koncertach poświęconych artystce (w roku 2000, 2007, 2012 i 2014). 

O popularności i talencie Haliny Frąckowiak świadczą nie tylko pełne sale na jej koncertach, ale i liczne nagrody, które ma na swoim koncie.

W dorobku piosenkarki możemy znaleźć wiele nagród na festiwalach piosenki w Opolu, Sopocie i w Kołobrzegu, "Złoty Mikrofon" Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej czy odznaczenia jak Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Halina Frąckowiak- życie prywatne i dzieci

Halina Frąckowiak swojego męża Krzysztofa Bukowskiego poznała w 1971 roku. Para pobrała się rok później. Bukowski, który był reżyserem filmów dokumentalnych, stal się artystycznym opiekunem żony i reżyserował większość jej recitali. Chociaż małżeństwo rozpadło się po 7 latach, pozostali przyjaciółmi, a piosenkarka bardzo przeżyła jego śmierć w 2001 roku.

Po rozwodzie w życiu Haliny Frąckowiak pojawia się Józef Szaniawski - historyk, dziennikarz PAP, który konspiracyjnie pracował w Radiu Wolna Europa.

Józef Szaniawski nie był mężem Frąckowiak, gdyż para nigdy nie zalegalizowała swojego związku. Doczekali się syna Filipa, który urodził się 4 grudnia 1980 roku. 

Chociaż kariera Haliny Frąckowiak to pasmo wielkich sukcesów, życie prywatne artystki naznaczone zostało wieloma trudnymi i bolesnymi doświadczeniami.

W 1985 roku władze PRL oskarżyły Szaniawskiego za współpracę z Radiem Wolna Europa i CIA i skazały na 10 lat więzienia.

Zarekwirowano również cały majątek piosenkarki, wmawiając jej, że wszystko co posiada jest mieniem szpiegowskim. Halina Frąckowiak nigdy nie opuściła partnera i starała się, wykorzystując swoja popularność, o jego uwolnienie. Szaniawski opuścił więzienie w 1989 roku. Sąd Najwyższy nie tylko go uniewinnił, ale i uznał za więźnia politycznego. 

Kiedy wydawało się, że najgorszy czas rodzina ma już za sobą, w 1990 roku piosenkarka uległa groźnemu wypadkowi. Poważnie połamane nogi nie chciały się zrastać i zaczęto zastanawiać się nad ich amputacją. Na szczęście, po ciężkich 8 miesiącach, artystka wróciła do zdrowia. 

Halina Frąckowiak i Jerzy Szaniawski rozstali się w połowie lat 90. Od tego czasu piosenkarka z nikim się już na dłużej nie związała. Trudne, osobiste doświadczenia sprawiły, że artystka z dużym dystansem podchodzi do blichtru i świata show biznesu, natomiast często angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne. 

Halina Frąckowiak jest babcią Franciszka i Zofii.

Teksty piosenek (118)