Fani rozpalili show: System of a Down i spontaniczna pirotechnika w Brazylii
Koncert System Of A Down w brazylijskim São Paulo przejdzie do historii nie tylko dzięki repertuarowi, lecz także widowiskowej oprawie stworzonej… przez samych fanów. W obliczu braku oficjalnej pirotechniki, publiczność zadbała o własne fajerwerki, tworząc atmosferę przypominającą pole bitwy.

Podczas finału południowoamerykańskiej trasy System of a Down w brazylijskim São Paulo doszło do niezwykłego widowiska. Wbrew scenicznej powściągliwości zespołu, który nie korzystał z profesjonalnych efektów pirotechnicznych, to właśnie publiczność przejęła rolę scenografa. Setki fanów odpaliły race, fajerwerki i inne środki pirotechniczne, rozświetlając nocne niebo i trybuny, jakby koncert był czymś więcej niż tylko muzycznym wydarzeniem.
Nagrania z tego występu natychmiast obiegły internet, zyskując setki tysięcy wyświetleń. Wideo zostało również udostępnione na oficjalnym profilu zespołu oraz przez gitarzystę Darona Malakiana, który skomentował sytuację słowami:
"To nie jest strefa wojny, to nie są zamieszki - to koncert rockowy w stylu System Of A Down w Brazylii".
Powrót do klasyków i rzadkich utworów
Podczas południowoamerykańskiej trasy zespół sięgnął również po dawno niewykonywane kompozycje. Po raz pierwszy od dekady fani mieli okazję usłyszeć na żywo "Arto" z ikonicznej płyty Toxicity oraz utwór "Attack" z albumu Hypnotize z 2005 roku. Dla wielu była to muzyczna podróż do czasów największej świetności zespołu, który mimo upływu lat wciąż utrzymuje status kultowego w świecie rocka i metalu.
System of a Down - muzyka z przesłaniem
Choć działalność studyjna zespołu od lat pozostaje zawieszona, System of a Down wciąż uchodzi za jedną z najważniejszych grup w historii alternatywnego metalu. Ich twórczość łączy agresywną energię z politycznym i społecznym przekazem. Przełomowym momentem w karierze formacji był album Toxicity (2001), zawierający takie utwory jak "Chop Suey!", "Aerials" czy "Prison Song". Płyta odniosła globalny sukces, debiutując na szczycie listy Billboard 200 i uzyskując status multi-platynowej.
W kolejnych latach zespół wydawał kolejne albumy (Mezmerize, Hypnotize) i angażował się w działalność społeczno-polityczną.
Mimo rzadkiej aktywności wydawniczej po 2005 roku (ostatnie nowe utwory - "Protect the Land" i "Genocidal Humanoidz" - ukazały się dopiero w 2020 roku), SOAD nadal mają ogromny wpływ na scenę rockową i są uważani za jeden z najbardziej zaangażowanych zespołów XXI wieku.