Grzegorz Kupczyk podjął zaskakującą decyzję. Co dalej z grupą CETI?

Oprac.: Michał Boroń
Koncertowa działalność dowodzonej przez Grzegorza Kupczyka metalowej grupy CETI została zawieszona "do odwołania". Jak tłumaczy tę decyzję były wokalista Turbo, który obecnie skupia się na swoim solowym projekcie?

Przypomnijmy, że grupa CETI została założona w 1989 r. przez wokalistę Grzegorza Kupczyka (żegnającego się wówczas z Turbo) i grającą na instrumentach klawiszowych Marię "Marihuanę" Wietrzykowską. W pierwszym składzie znaleźli się także znany z Turbo Andrzej Łysów (gitara) oraz Jacek Jabłoński (perkusja) i to właśnie oni odpowiadali za debiutancki album "Czarna róża" (1990), na którym gościnnie pojawił się Czesław Niemen.
Przez ponad 35 lat przez zespół przewinęło się w sumie kilkunastu muzyków. W 2020 r. ze względu na stan zdrowia sceniczną aktywność tymczasowo zawiesiła Maria Wietrzykowska, dwa lata wcześniej (również z powodów zdrowotnych) z grupą pożegnał się wieloletni perkusista Marcin "Mucek" Krystek.
Zobacz również:
"W związku z faktem, iż zespół CETI, stworzony przeze mnie i Marię 'Marihuanę' Wietrzykowską w 1989 roku, w składzie znanym z ostatniego albumu nie jest w stanie realizować stylistycznej i artystycznej wizji założycieli, zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania KONCERTOWEJ działalności grupy" - ogłosił Grzegorz Kupczyk.
Wspomniany ostatni album to imienna płyta "Ceti" z 2020 r. W jej nagraniach u boku lidera udział wzięli: Bartosz Sadura (gitara), Tomasz Targosz (bas), Jakub Kaczmarek (gitara) i Piotr Szpalik (perkusja). Ci muzycy obecnie współtworzą The Legacy, tribute band w hołdzie Iron Maiden.
Grzegorz Kupczyk zawiesza koncertową działalność CETI. Co dalej?
Dodatkowych wyjaśnień w kolejnym wpisie udzielił menedżer CETI Michał Kot.
"Dwie najnowsze płyty, odbiegały jednak zdecydowanie od założonego przy powstaniu w 1989 roku stylu zespołu. CETI bez aktywnego udziału Marii Wietrzykowskiej (współzałożycielki zespołu, klawiszowca) utraciło swoje charakterystyczne brzmienie. 35. rocznica założenia grupy i wydania debiutanckiej płyty 'Czarna róża' nakłania tym bardziej do refleksji, odnośnie przyszłości zespołu. Szczególnie, gdy Grzegorz obiektywnie uznał, że w obecnej formule CETI nie jest zespołem jego marzeń" - czytamy.
Przedstawiciel metalowej formacji liczy przede wszystkim na trwały powrót Marii Wietrzykowskiej do współtworzenia nowego materiału i koncertowania. "Czekajcie spokojnie, cierpliwie, na nowy (stary) rozdział w dziejach CETI" - podkreśla menedżer.
Kim jest Grzegorz Kupczyk?
Grzegorz Kupczyk skupił się na swoim solowym projektem - podsumowaniem jego dotychczasowej obecności na scenie i zarazem początkiem nowej drogi jest wydany w połowie maja 2024 r. album zatytułowany po prostu "Grzegorz Kupczyk". U boku wokalisty pojawili się znani z występów w Oddziale Zamkniętym basista Grzegorz "Ornette" Stępień i gitarzysta Paweł "Gunsess" Oziabło oraz perkusista Łukasz Marek. Stępień i Oziabło razem z Kupczykiem występują także w supergrupie Orkiestra Dorosłych Dzieci.
Dodajmy, że Kupczyk ze swoim solowym projektem będzie jedną z gwiazd tegorocznego Jarocin Festiwal.
Muzyczna kariera Kupczyka liczy już dobrze ponad 40 lat. Największą sławę zyskał jako wokalista grupy Turbo, z którą nagrał tak przełomowe płyty dla polskiego metalu, jak m.in. "Dorosłe dzieci" czy "Kawaleria Szatana". Współpracował też z takimi formacjami jak m.in. Aion, Panzer X, Esqarial, Kruk i Non Iron. Ostatnio dołączył do poznańskiej grupy Blues Fighters.