Turbo

Turbo fot. AKPA
data powstania
1980
pochodzenie
Polska
4,5
Oceń
Głosy
335

Biografia

Turbo- historia zespołu

Zespół Turbo to legenda polskiego heavy metalu. Grupa, mimo wielu zmian jakie zachodziły w jej składzie od początku powstania, koncertuje, nagrywa nowe płyty i nieustannie powiększa i tak już ogromną liczbę fanów. 

Turbo założyli w styczniu 1980 roku w Poznaniu basista Henryk Tomczak, który do współpracy zaprosił gitarzystę Wojciecha Hoffmanna, perkusistę Wojciecha Anioła oraz wokalistę Wojciecha Sowula. 

Już pierwsze utwory zespołu otrzymują pozytywne recenzje i zaczynają pojawiać się na antenie rozgłośni radiowych. Wkrótce jednak w kapeli dochodzi do pierwszych zmian w składzie. Odchodzi założyciel Henryk Tomczak oraz pojawia się nowy wokalista Grzegorz Kupczyk.

Turbo, dla którego inspiracją była muzyka tworzona przez takie zespoły jak Iron Maiden, Metallica, Slayer czy Testament, występował na wielu międzynarodowych festiwalach. Muzycy nie odbiegali zupełnie swoim poziomem od tego co prezentowały zachodnie zespoły, często je nawet przewyższając. 

Turbo - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Debiutancki materiał zespołu został nagrany we wrocławskim studiu radiowym. Na pierwszym singlu grupy ukazały się dwa utwory “W środku tej ciszy" oraz “Byłem z tobą tyle lat". Podczas drugiej sesji nagraniowej, która odbyła się pod koniec 1980 roku zarejestrowano piosenki “Śmiej się błaźnie", “Taka właśnie jest muzyka", “Jeszcze jeden papieros" oraz “Fabryka keksów" autorstwa Zbigniewa Hołdysa, która stała się pierwszym dużym przebojem Turbo.

W 1983 roku grupa nagrywa swój pierwszy album “Dorosłe dzieci". Pochodząca z niej piosenka tytułowa została uznana za jeden z najważniejszych przebojów nie tylko 1982 roku, ale i całej polskiej muzyki rockowej. Inne pochodzące z płyty utwory to m.in. “Szalony Ikar", “Pozorne życie", “Nie znaczysz nic". 

Dwa lata później premierę ma druga w dorobku płyta zespołu pt. “Smak ciszy". Nagrana w krakowskim studiu Teatru STU płyta została zadedykowana grupie Iron Maiden i zawierała takie piosenki jak “Już nie z Tobą", “Cały czas uczą nas" oraz “Wszystko będzie OK", które znalazły się na wielu krajowych listach przebojów.   

W 1986 roku na rynku ukazał się krążek “Kawaleria Szatana" uznany przez krytyków i fanów za najlepszą i najważniejszą płytę heavy metalową lat 80. w Polsce. Wydany rok później album “Ostatni wojownik" również zbierał rewelacyjne recenzje i o Turbo zaczęło być głośno także poza granicami kraju. Wkrótce zespół podpisał kontrakt z najważniejszą wytwórnią muzyki metalowej w Europie - “NOISE RECORDS". Grupa nagrała anglojęzyczną wersję albumu “Ostatni wojownik"- “Last Warrior", który został wydany niemal na całym świecie.  

W 1989 roku do składu Turbo dołącza gitarzysta, pełniący również przez jakiś czas funkcję wokalisty Robert "Litza" Friedrich, który znany był już z występów w grupie Acid Drinkers, a w późniejszych latach ze współpracy z Kazikiem Staszewskim oraz jako pomysłodawca zespołu dziecięcego Arka Noego.  

Kolejne pozycje w dyskografii grupy to anglojęzyczny krążek “Epidemic" (1989) wydany również w polskiej wersji językowej (“Epidemie"), “Dead End" (1990) i “One Way" (1992). 

Na kolejne wydawnictwo grupy fani musieli czekać prawie 10 lat, ale płyta “Awatar" (2001) nie zawiodła ich oczekiwań. Wielu recenzentów było wręcz zaskoczonym postępem jaki zrobili muzycy. Krążki “Tożsamość" (2004), “Strażnik Światła" (2009), “Piąty żywioł" (2013) i “Piąty element “ (2014) tylko potwierdziły, że w muzyce metalowej zespół reprezentuje poziom światowy. 

Turbo- koncerty i dorobek artystyczny

Turbo wielokrotnie wystąpił na najważniejszych wydarzeniach muzycznych w kraju m.in. na Metalmanii, Rockowisku, Rock Arenie czy Festiwalu w Sopocie. Muzycy wzięli również udział w prestiżowym wydarzeniu “Droga do wolności" oraz wielkim koncercie “Legendy Polskiego Rocka" obok plejady innych największych gwiazd rockowych. 

Grupa odbyła kilka tras koncertowych po kraju oraz występowała m.in. w  Czechosłowacji, Austrii, Irlandii, Rosji, Niemczech, Szwecji i na Węgrzech. Zespół został również zaproszony do wspólnego koncertu z legendarnym Deep Purple

Krążek “Piąty żywioł" Turbo otrzymał od dziennikarzy i czytelników Metal Hammer tytuł “Płyty Roku", a grupę uznano “Zespołem Roku". Ten sam tytuł otrzymał ich album “Awatar", a pochodzący z niego kawałek “Upiór w operze" został “Najlepszym utworem roku". 

Turbo mają również na swoim koncie kilka nominacji do Fryderyków. 

Turbo - życie prywatne

Zespół przeszedł wiele zmian w swoim składzie. Przez lata działalności z Turbo odeszło wielu muzyków, na których miejsce pojawiali się inni, nie mniej utalentowani. 

Jednym z najdłużej pozostających w składzie grupy członkiem jest Grzegorz Kupczyk. Pochodzący z Poznania muzyk, aranżer, producent i wokalista Turbo w latach 1982-1989 i 1996-2007 mimo odejścia z zespołu wystąpił gościnnie na jego koncertach w 2009 i 2018 roku. 

Kupczyk w 1989 roku założył wspólnie z Marią Wietrzykowską zespół CETI oraz współpracował z takimi grupami jak: Esqarial, Chainsaw, Kruk, Non Iron, Aion, Red Pink. W 2012 roku za wybitny wkład w kulturę narodową został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.