Reklama

Reklama

The Rolling Stones usunęli "Brown Sugar" z setlisty koncertowej. O co poszło?

Zespół The Rolling Stones usunął z listy utworów granych na koncertach piosenkę "Brown Sugar" z powodu kontrowersji związanych z jej tekstem, który nawiązuje między innymi do niewolnictwa - poinformował brytyjski dziennik "The Times".

Zespół The Rolling Stones usunął z listy utworów granych na koncertach piosenkę "Brown Sugar" z powodu kontrowersji związanych z jej tekstem, który nawiązuje między innymi do niewolnictwa - poinformował brytyjski dziennik "The Times".
Mick Jagger i Keith Richards (The Rolling Stones) w 1970 r. /Gijsbert Hanekroot/Redferns /Getty Images

The Rolling Stones po raz ostatni zagrali ten utwór na żywo na stadionie Hard Rock w Miami w sierpniu 2019 roku. Podczas wznowionej obecnie amerykańskiej trasy koncertowej "No Filter" piosenka napisana w 1969 roku nie jest wykonywana.

Treść utworu "Brown Sugar", poruszająca takie tematy jak niewolnictwo czy gwałt, od lat wzbudzała kontrowersje - przypomina "The Times". We wrześniu krytyk muzyczny Tom Taylor stwierdził, że "bestialstwo handlu niewolnikami, gwałtu i niewyobrażalnego cierpienia związanego z tym procederem nie powinno być okraszone płytkim tekstem i solówkami gitarowymi".

Reklama

Legendarny gitarzysta zespołu Keith Richards potwierdził na łamach "Los Angeles Times" decyzję o wycofaniu utworu, ale dodał, że nie rozumie dlaczego ludzie chcą tę piosenkę "pogrzebać". "Czy oni nie rozumieją, że ona jest właśnie o potwornościach niewolnictwa? (...) Mam nadzieje, że w przyszłości będziemy w stanie przywrócić chwałę naszemu ukochanemu utworowi" - powiedział 77-letni muzyk.

Wokalista i współautor "Brown Sugar" Mick Jagger skomentował wycofanie utworu z listy piosenek granych na koncertach w inny sposób. "Graliśmy 'Brown Sugar' każdego wieczoru od 1970 roku, więc pomyśleliśmy, że na razie przestaniemy ją grać na jakiś czas i zobaczymy jak będzie" - powiedział wokalista. "Być może do niego wrócimy" - dodał.

W wywiadzie dla magazynu "Rolling Stone" z 1995 roku, Jagger przyznał, że "dzisiaj nie napisałby już tego utworu. Pewnie bym się sam ocenzurował. O rany! (...) tyle ciężkich tematów w jednym tekście". Wokalista dodał, że piosenka była napisana w 45 minut, a główną inspiracją była jego ówczesna partnerka - piosenkarka i aktorka Marsha Hunt.

Utwór "Brown Sugar" w momencie wydania zajął pierwsze miejsce na amerykańskich listach przebojów oraz drugie w Wielkiej Brytanii. Na platformie streamingowej Spotify utwór był odtwarzany prawie 170 mln razy.

Zespół po dwóch latach przerwy powrócił na scenę. Odbywa właśnie trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych zatytułowaną "No Filter Tour 2021", która rozpoczęła się 26 września w St. Louis w stanie Missouri, a zakończy 20 listopada w Austin w Teksasie. 

Niestety to pierwsza trasa kultowego brytyjskiego zespołu bez Charliego Wattsa. Na początku sierpnia brytyjskie media ujawniły, że perkusista musiał przejść pilną operację serca, która odbyła się po rutynowej kontroli stanu zdrowia, jaką muzycy przechodzili w czasie przygotowań do trasy. Choć zgodnie z informacjami przekazanymi przez menedżment zespołu zabieg się udał, Watts zmarł 20 sierpnia w szpitalu w Londynie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy