Reklama

Reklama

Sława Przybylska nie ma siły by opiekować się mężem? "Jest załamana"

Sława Przybylska, której przeboje śpiewała cała Polska, od kilku lat skupia się na opiece nad ciężko chorym mężem. W rozmowie z Plejadą bratanek gwiazdy zdradził, że piosenkarka jest już tym coraz bardziej zmęczona. "Jest załamana" - powiedział w wywiadzie Arkadiusz Krzyżanowski.

Sława Przybylska, której przeboje śpiewała cała Polska, od kilku lat skupia się na opiece nad ciężko chorym mężem. W rozmowie z Plejadą bratanek gwiazdy zdradził, że piosenkarka jest już tym coraz bardziej zmęczona. "Jest załamana" - powiedział w wywiadzie Arkadiusz Krzyżanowski.
Sława Przybylska od kilku lat zajmuje się ciężko chorym mężem /Artur Zawadzki /Reporter

Sława Przybylska debiutowała na szerszej scenie pod koniec lat 50. XX wieku. Choć jej ojciec pragnął, by została zakonnicą, ona marzyła o malarstwie. Podczas studiów (handel zagraniczny) rozwinęła swoją sceniczną pasję jako wokalistka - śpiewała w zasadzie od dziecka.

Największą popularność piosenkarka zdobyła dzięki utworowi "Pamiętasz była jesień" (posłuchaj!) przygotowanej do filmu "Pożegnania" Wojciecha Hasa oraz piosenkom "Nie kochać w taką noc to grzech" i "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" (posłuchaj!).

Reklama

Gwiazda od pewnego czasu skupia się na sprawach rodzinnych, opiekując się ciężko chorym mężem. Młodszy od niej o 7 lat Jan Krzyżanowski po rozległym udarze potrzebuje całodobowej opieki. Według informacji "Super Expressu" jest częściowo sparaliżowany.

Sława Przybylska kończy 90 lat. Jej przeboje śpiewała cała Polska

Sława Przybylska nie ma siły by opiekować się mężem? "Jest załamana"

W rozmowie z Plejadą Arkadiusz Krzyżanowski, bratanek piosenkarki tłumaczy, że nie mogła się ona pogodzić z oddaniem męża do zakładu opiekuńczego.

"On jest po operacji - zabieg dotyczył usunięcia krwiaków w mózgu. Jeden krwiak się nie wchłonął, uciska go i stąd są problemy. Był dwa miesiące w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. To była moja sugestia, bo ona w wieku 91 lat nie da rady się nim zajmować" - mówi Krzyżanowski.

Sława Przybylska czuła się jednak bardzo źle z tym, że Jan Krzyżanowski został pozostawiony w ośrodku.

"Czuła się bardzo źle, jak był w ośrodku, dlatego podjęła decyzję, żeby go zabrać. Są razem, ale ona jest wyczerpana" - mówi jej bratanek.

"Lubiła spacerować, jeździć rowerem, a teraz ma na to bardzo mało czasu. Wolne chwile spędza na tym, żeby wypocząć. Cały swój czas poświęca mężowi, opiekuje się nim" - dodaje mężczyzna.

Obecnie Arkadiusz Krzyżanowski szuka innego ośrodka, który znajdował by się bliżej domu Przybylskiej.

Sława Przybylska z listem od Piotra Glińskiego. "Najczulsze struny ludzkiej wrażliwości"

Sława Przybylska - życie w cieniu tragedii

Sława Przybylska i Jan Krzyżanowski są razem od 56 lat. Poznali się w 1963 r. podczas jednego z jej koncertów. Rok później byli małżeństwem.

Wówczas piosenkarka miała za sobą rozwód i osobistą tragedię. Pierwszego męża, Jerzego Kostarczyka, poznała w trakcie studiów w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Ślub wzięli jesienią 1953 roku. Wkrótce powitali na świecie córeczkę, której dali na imię Blanka (obecnie mieszka w Szwecji). Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu.

Później zakochała się z wzajemnością w reżyserze Andrzeju Munku (m.in. "Zezowate szczęście"), który miał jednak żonę. Przybylska zgodziła się grać rolę "tej trzeciej" w tym układzie. 20 września 1961 r. Munk zginął w wypadku samochodowym pod Łowiczem.

W filmie "Zezowate szczęście" Sława zagrała piosenkarkę, śpiewając utwór "Kriegsgefangenenpost". Znalazła się też w obsadzie filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy.

Na przestrzeni lat 1974-1987 współpracowała z Teatrem "Stara Prochownia", była aktorką i piosenkarką "Teatru na Targówku" w Warszawie. Zagrała w wielu spektaklach teatralnych, m.in.: "Toast weselny", "Bukiecik alpejskich fiołków", "Ballada o miłości zagrożonej".

W 2001 roku ukazała się obszerna i bogato ilustrowana biografia artystki pod tytułem: "Oblicza Sławy" autorstwa Róży Jaśkowskiej i Jana Krzyżanowskiego.

W roku 2007 Sława Przybylska obchodziła 50-lecie twórczości, w związku z tym wznowiła działalność - wciąż aktywnie koncertuje (w sierpniu śpiewała na Festiwalu Singera). Mieszka w Otwocku wraz z mężem Janem Krzyżanowskim, literatem i publicystą. Została odznaczona przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 r. podczas festiwalu w Opolu otrzymała Diamentowy Mikrofon od Polskiego Radia.

"Twoja twarz brzmi znajomo": Janusz Radek wygrywa jako Sława Przybylska. Co powiedział?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy