Sława Przybylska kończy 90 lat. Jej przeboje śpiewała cała Polska

2 listopada 90 lat kończy Sława Przybylska, której przeboje śpiewała cała Polska. W jej życiu nie brakowało jednak osobistych dramatów.

Sława Przybylska w 1974 r.
Sława Przybylska w 1974 r.Jerzy Płoński/RSWAgencja FORUM

Sława Przybylska debiutowała na szerszej scenie pod koniec lat 50. XX wieku. Choć jej ojciec pragnął, by została zakonnicą, ona marzyła o malarstwie. Podczas studiów (handel zagraniczny) rozwinęła swoją sceniczną pasję jako wokalistka - śpiewała w zasadzie od dziecka.

Największą popularność piosenkarka zdobyła dzięki utworowi "Pamiętasz była jesień" (posłuchaj!) przygotowanej do filmu "Pożegnania" Wojciecha Hasa oraz piosenkom "Nie kochać w taką noc to grzech" i "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" (posłuchaj!).

Gwiazda od pewnego czasu skupia się na sprawach rodzinnych, opiekując się ciężko chorym mężem. Młodszy od niej o 7 lat Jan Krzyżanowski po rozległym udarze potrzebuje całodobowej opieki. Według informacji "Super Expressu" jest częściowo sparaliżowany.

Jak dziś wygląda Sława Przybylska? Zobacz zdjęcia z jej koncertu w Białymstoku

20 października w Białymstoku odbył się koncert 86-letniej Sławy Przybylskiej. Wokalistka debiutowała na szerszej scenie pod koniec lat 50. XX wieku (jej kariera rozpoczęła jeszcze wcześniej . Największą popularność piosenkarka zdobyła dzięki utworowi "Pamiętasz była jesień" przygotowanej do filmu "Pożegnania" Wojciecha Hasa oraz piosenkom "Nie kochać w taką noc to grzech" i "Gdzie są kwiaty z tamtych lat".

Na scenie muzycznej zaistniała w 1958 roku, kiedy zaśpiewała piosenkę "Pamiętasz była jesień" do filmu Wojciecha Hasa "Pożegnania".Jacek BarczAgencja FORUM
Sława Przybylska przyszła na świat w Międzyrzecu Podlaskim w 1932 roku.Andrzej WiernickiAgencja FORUM
25 października nakładem MTJ ukaże się natomiast specjalna kompilacja z piosenkami Sławy Przybylskiej pt. "Damy polskiej piosenki", gdzie znalazły się najpopularniejsze utwory polskiej gwiazdy.Jerzy PlonskiAgencja FORUM
Ukończyła szkołę plastyczną a następnie studiowała handel zagraniczny w Szkole Głównej Służby Zagranicznej.JERZY DOROSZKIEWICZ/Polska PressEast News
W 1960 roku wystąpiła w filmie "Zezowate szczęście", śpiewając "Kriegsgefangenenpost". Jej wykonanie piosenki "Minuty nadziei" znajduje się w zbiorach Muzeum Holokaustu w USA.JERZY DOROSZKIEWICZ/Polska PressEast News
Obecnie Sława Przybylska mieszka w Otwocku. Jej mężem jest Jan Krzyżanowski. JERZY DOROSZKIEWICZ/Polska PressEast News
W 2000 roku Przybylska została wyróżniona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2015 roku została laureatką Diamentowego Mikrofonu. W 2012 wyróżniono ją medalem "Pro Masovia".Zenon ZyburtowiczEast News

Sława Przybylska - życie w cieniu tragedii

Sława Przybylska i Jan Krzyżanowski są razem od 56 lat. Poznali się w 1963 r. podczas jednego z jej koncertów. Rok później byli małżeństwem.

Wówczas piosenkarka miała za sobą rozwód i osobistą tragedię. Pierwszego męża, Jerzego Kostarczyka, poznała w trakcie studiów w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Ślub wzięli jesienią 1953 roku. Wkrótce powitali na świecie córeczkę, której dali na imię Blanka (obecnie mieszka w Szwecji). Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu.

Później zakochała się z wzajemnością w reżyserze Andrzeju Munku (m.in. "Zezowate szczęście"), który miał jednak żonę. Przybylska zgodziła się grać rolę "tej trzeciej" w tym układzie. 20 września 1961 r. Munk zginął w wypadku samochodowym pod Łowiczem.

W filmie "Zezowate szczęście" Sława zagrała piosenkarkę, śpiewając utwór "Kriegsgefangenenpost". Znalazła się też w obsadzie filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy.

Na przestrzeni lat 1974-1987 współpracowała z Teatrem "Stara Prochownia", była aktorką i piosenkarką "Teatru na Targówku" w Warszawie. Zagrała w wielu spektaklach teatralnych, m.in.: "Toast weselny", "Bukiecik alpejskich fiołków", "Ballada o miłości zagrożonej".

W 2001 roku ukazała się obszerna i bogato ilustrowana biografia artystki pod tytułem: "Oblicza Sławy" autorstwa Róży Jaśkowskiej i Jana Krzyżanowskiego.

W roku 2007 Sława Przybylska obchodziła 50-lecie twórczości, w związku z tym wznowiła działalność - wciąż aktywnie koncertuje (w sierpniu śpiewała na Festiwalu Singera). Mieszka w Otwocku wraz z mężem Janem Krzyżanowskim, literatem i publicystą. Została odznaczona przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 r. podczas festiwalu w Opolu otrzymała Diamentowy Mikrofon od Polskiego Radia.

Janusz Radek jako Sława Przybylska w programie "Twoja twarz brzmi znajomo"

Ostatnio jej piosenkę "Uliczka w Barcelonie" przypomniał w programie Polsatu "Twoja twarz brzmi znajomo" Janusz Radek, który został wówczas najwyżej oceniony w tym odcinku.

"Było tak nieprawdopodobne napięcie, czar, urok i przekaz tej emocji, że nawet, jak ci coś uciekło z barwy na dole, to w ogóle nie przeszkadza. To było tak piękne, że ach!" - nie szczędziła komplementów Małgorzata Walewska.

Robert Janowski również nie krył wzruszenia. "Byłem tak zaczarowany tym, że było mi wszystko jedno, czy jesteś Sławą Przybylską czy nie. Byłeś zjawiskiem artystycznym" - powiedział juror, a wszyscy nagrodzili uczestnika owacją na stojąco.

Janusz Radek jako Sława Przybylska w programie "Twoja twarz brzmi znajomo"Polsat

"Piękne piosenki po prostu na to zasługują, by je śpiewać, przypominać i nagradzać" - napisał na Instagramie Janusz Radek po programie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas