Roxette i 30 lat "Joyride": Co zawiera jubileuszowa edycja?
Z okazji 30. rocznicy wydania płyty "Joyride" szwedzkiej grupy Roxette, do sprzedaży trafiła jubileuszowa reedycja poszerzona o niepublikowane nagrania, wersje demo i rzadkie nagrania. Przypomnijmy, że oryginalna wersja z 1991 r. (z przebojami "Joyride", "Spending My Time", "The Big L." czy "Fading Like a Flower (Every Time You Leave)") to największy komercyjny sukces duetu.
"Tak wiele piosenek z tego albumu dobrze zniosło próbę czasu" - przypomina Per Gessle z grupy Roxette.
Po sukcesie płyty "Look Sharp!" (1988) i singla "It Must Have Been Love" (sprawdź!). promującego film "Pretty Woman" zespół zaczął być porównywany do swoich rodaków z formacji ABBA.
"Zawsze uważałem, że powinniśmy promować te piosenki, w których śpiewa Marie" - przekonywał śpiewający gitarzysta i główny kompozytor Per Gessle, który był liderem zespołu razem z wokalistką Marie Fredriksson.
Po ukończeniu trasy promującej "Look Sharp!" muzycy wrócili do rodzinnej Szwecji, by pracować nad nowym materiałem. Wytwórnia czuła, że zespół może odnieść jeszcze większy sukces, wywierając sporą presję na zespół. Jeszcze przed premierą wydano prawie 2 mln dolarów na promocję.
Nic więc dziwnego, że Gessle potem wspominał, że chciał nagrać album z "największymi przebojami", tak by każda z piosenek mogła zostać singlem i podbić listy.
"Zawsze byliśmy dumni z 'Joyride'. To było wyzwanie, by go napisać i przyjemność z nagrywania" - mówi muzyk.
Główny kompozytor zadbał o to, by zespół na swojej trzeciej płycie był zdecydowanie bardziej popowy i kolorowy.
"Tak wiele piosenek z tego albumu dobrze zniosło próbę czasu. Tytułowa, 'Fading Like a Flower', 'Spending My Time', 'Things Will Never Be The Same', '(Do You Get) Excited?', 'Perfect Day'. Można by tak wymieniać" - podkreśla teraz Gessle.
Z okazji 30-lecia premiery do sprzedaży trafiła właśnie jubileuszowa reedycja wzbogacona o dema i niepublikowane nagrania. Nowe wydanie ukazało się na 4-płytowym winylu oraz 3-płytowej wersji kompaktowej. Wydawnictwo zawiera oryginalny materiał, jak również niepublikowane wcześniej i rzadkie nagrania, które dokładniej przybliżają ten okres w historii Roxette i muzyki pop. Całość uzupełnia bogato ilustrowana 32-stronicowa książeczka.
Wśród 12 wcześniej niepublikowanych nagrań znalazła się pierwsza wersja kawałka "Hotblooded", który oryginalnie miał otwierać "Joyride". W zestawie znajdują się również dema piosenek, które Per nagrał ze swoim wcześniejszym zespołem Gyllene Tider. Grupie udało się zdobyć międzynarodowy rozgłos za sprawą albumu "Heartland Café".
"Jesienią 1989 roku przygotowywałem rozmaite piosenki dla Roxette. 'Run Run Run' i 'Another Place, Another Time' z 'Heartland Café' długo były mocnymi kandydatami, więc nagraliśmy bardziej 'roxette'owe' dema. 'Run Run Run' była moim faworytem, uważałem, że miała duży potencjał" - wspomina Per Gessle.
Te dwa utwory nigdy jednak nie doczekały się pełnych, studyjnych wersji.
"Chociaż wciąż byliśmy w trasie, promując 'Look Sharp!' i 'It Must Have Been Love', znalazłem czas, by napisać nowe piosenki. Większość z nich była przystosowana do wokalu Marie i ostatecznie wybraliśmy właśnie te" - opowiada.
Inne znalezione w archiwach dema z 1990 roku to: "Small Talk", "Church Of Your Heart", "Physical Fascination", "Things Will Never Be The Same", "I Remember You" oraz przede wszystkim B-side "The Sweet Hello, The Sad Goodbye", która nigdy nie trafiła na album. Choć utwór nie pojawił się na płycie, znalazł uznanie fanów i innych artystów, w tym amerykańskiej wokalistki Laury Branigan, która nagrała swój cover.
Ostatecznie na single trafiły utwory "Joyride", "Fading Like a Flower (Every Time You Leave)", "The Big L.", "Spending My Time" i "Church of Your Heart". Piosenka "Joyride" na wymagającym amerykańskim rynku dotarła do szczytu listy "Billboardu", będąc czwartym i zarazem ostatnim numerem 1 zespołu w USA.
Płyta okazała się wielkim sukcesem komercyjnym podbijając listy niemal na całym świecie. We wrześniu 1991 r. rozpoczęła się światowa trasa "Join the Joyride! Tour". Na 100 koncertach Szwedów oklaskiwało w sumie ponad 1,7 mln ludzi.
Roxette w Warszawie (Torwar, 22 czerwca 2015)
Przypomnijmy, że karierę zespołu wstrzymały poważne problemy zdrowotne Marie Fredriksson - w 2002 r. wykryto u niej guza mózgu. Do aktywnego koncertowania z Roxette powróciła niemal dekadę później. Jej stan ponownie pogorszył się w 2016 r. Z tego powodu trasa koncertowa została odwołana, a lekarze zalecili wówczas wokalistce zakończenie występów na scenie.
Marie Fredriksson zmarła 9 grudnia 2019 roku po wieloletniej walce z chorobą. Miała 61 lat.
Marie Fredriksson z Roxette (1958-2019)
9 grudnia 2019 r. w wieku 61 lat zmarła Marie Fredriksson, wokalistka szwedzkiej grupy Roxette. W kwietniu 2016 r. ze względów zdrowotnych pożegnała się ze sceną. W 2002 r. wykryto u niej guza mózgu, a według niektórych informacji lekarze dawali jej raptem kilka miesięcy życia. Trzy lata później wokalistka poinformowała, że wygrała walkę z rakiem.