Reklama

Reklama

Kult nie chce pomocy od rządu. Wyjaśnili dlaczego

Ponad 2000 podmiotów otrzymało finansowe wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury. Wiadomość o przyznanych kwotach wywołała falę komentarzy. Odniósł się do tego m.in. zespół Kult.

Ponad 2000 podmiotów otrzymało finansowe wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury. Wiadomość o przyznanych kwotach wywołała falę komentarzy. Odniósł się do tego m.in. zespół Kult.
Zespół Kult od lat cieszy się dużym gronem fanów / Mieszko Piętka /AKPA

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), o pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu 2020 r. Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów. 

"O tym, kto dostał wsparcie nie decydowały sympatie, ale algorytm pokazujący, kto stracił przychody w wyniku pandemii" - podkreślił w sobotę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, nawiązując do opublikowanej w internecie listy beneficjentów.

Ostatecznie zdecydowano, że zostaną wsparte działania 144 samorządowych instytucji artystycznych, 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów), 448 przedsiębiorców i 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego.

Na złożenie wniosku nie zdecydowali się członkowie zespołu Kult (sprawdź!). "'Sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób, dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów, gdy zaczynaliśmy. Jednak od tych....( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy" - napisali na Facebooku (pisownia oryginalna).

Reklama

"Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz. 

Po drugie - rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje, to znaczy, że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy" - wyjaśnili.

"Nie nam oceniać, kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji, by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności, to niech biorą jak dają" - dodali na koniec, przy okazji apelując, by wesprzeć muzyków przez kupowanie płyt.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy