Kazik i Kwartet ProForma: "Nie dali ojce" i niezwykłe wizje

Poniżej możecie zobaczyć teledysk do utworu "Nie dali ojce". To najnowszy singel promujący płytę "Tata Kazika kontra Hedora" nagraną przez Kazika Staszewskiego i Kwartet ProForma.

Kazik i Kwartet ProForma prezentują nowy teledysk
Kazik i Kwartet ProForma prezentują nowy teledyskmateriały promocyjne

Współpraca Kazika Staszewskiego z poznańskim Kwartetem ProForma sięga 2012 r. Razem wykonują solowe utwory wokalisty grupy Kult oraz nagrania z dorobku jego ojca - Stanisława Staszewskiego.

Dotychczas wspólnie wydali płytę "Wiwisekcja" oraz koncertowe DVD "Diwidisekcja" z 2015 r.

W połowie maja ukazał się album "Tata Kazika kontra Hedora". To nawiązanie do płyt Kultu "Tata Kazika" z 1993 roku i "Tata 2", która ukazała się w 1996 roku.

Wcześniej na singlach ukazały się utwory "Ta droga była daleka" i "Most".

Teraz muzycy prezentują klimatyczny singel "Nie dali ojce".

Kazik: Nigdy nie mów nigdyTV Interia

Teledysk w reżyserii Mikołaja Świderskiego wykorzystuje motywy oniryczne i symboliczne, wprowadzając bohaterów - granych przez Kazika Staszewskiego, Przemka Lembicza i Marka Wawrzyniaka - w świat niezwykłych wizji. Zobaczyć możemy m.in. nagie kobiety w windzie, lamę i pijacką imprezę.

Zdjęcia zrealizowano m.in. w poznańskim pubie Kultowa oraz w Scenie Roboczej - Centrum Rezydencji Teatralnej w siedzibie dawnego kina Olimpia w Poznaniu.

Singel ukazał się także na wyjątkowym nośniku - płycie 7" w limitowanej edycji winylowej. Strona A zawiera "Nie dali ojce" w wersji Kazika i Kwartetu ProForma, a strona B - wykonanie Stanisława Staszewskiego, odtworzone z jego zachowanych autorskich nagrań z lat 60. i 70.

50 lat Kazika Staszewskiego

Czytaj więcej na ten temat!

Od 1984 roku artysta jest żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Ma również dwójkę wnucząt. Od kilku lat ma mieszkanie na Teneryfie, gdzie przebywa kilka tygodni każdego roku. Na stałe mieszka w Polsce.MWMedia
Projekt Kazik działa również w wersji Na Żywo. Zespół ma na koncie cztery studyjne albumy oraz niesławny singel "Andrzej Gołota", który artysta napisał na fali krótkiego entuzjazmu osiągnięciami boksera. Poza tym Kazik Staszewski występował też z zespołami El Doopa i Buldog. Za swą artystyczną działalność Kazik otrzymał wiele nagród (m.in. Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV), które jednak rzadko odbierał.
Kult to nie jedyne artystyczne przedsięwzięcie pracowitego Kazika Staszewskiego. Artysta w 1991 roku wydał solowy rapowy album zatytułowany "Spalam się" z przebojową piosenką tytułową. Jako Kazik wokalista wydał dziesięć albumów solowych, z których pochodzą takie przeboje, jak "100 000 000", "Oddalenie", "12 Groszy", "Maciek, ja tylko żartowałem", "Sztos", "Mars napada" czy "Los się musi odmienić".
Grupa Kult nagrała również dwa albumy z utworami Stanisława Staszewskiego: "Taka Kazika" i "Tata Kazika 2". Na tych bestsellerowych płytach znalazły się tak znane utwory, jak "Celina", "Baranek", "Knajpa morderców", "Królowa życia" czy "Jeśli zechcesz odejść - odejdź".
Do najbardziej znanych piosenek Kultu należą: "Polska", "Do Ani", "Czarne słońca", "Arahja", "Lewe lewe loff", "Lewy czerwcowy", "Gdy nie ma dzieci", "Kocham cię a miłością swoją" czy "Marysia".MWMedia
Debiutancka płyta Kultu zatytułowana nazwą zespołu ukazała się dopiero w 1987 roku, a wokalistą i autorem testów zespołu był Kazik Staszewski. To na albumie "Kult" znalazła się "Krew Boga", jedna z najstarszych piosenek zespołu, do dziś grana na koncertach. W sumie Kazik Staszewski wraz z Kultem nagrał piętnaście albumów, a grupa od lat otoczona jest prawdziwym kultem.
W 1982 roku 19-letni wówczas Kazik założył wraz z muzykami Poland i Novelty Poland grupę Kult, która stała się później jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Pierwszy koncert Kultu odbył się 7 lipca 1982 roku w klubie Remont. Co ciekawe, na występ sprzedano… 14 biletów.
Kazik po ukończeniu warszawskiego liceum im. Reja podjął studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale ich nie ukończył. Uczestniczył w strajkach studenckich w 1981 roku. Wówczas miał już na koncie występy w zespole Poland, a później Novelty Poland.
Kazimierz Piotr Staszewski przyszedł na świat 12 marca 1963 roku w rodzinie ze szlacheckimi korzeniami. Jego dziadek Kazimierz (zm. 1968) był uznanym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Order Odrodzenia Polski), a ojciec Stanisław (zm. 1973) był członkiem Armii Krajowej, więźniem obozu koncentracyjnego w Mauthausen, po wojnie architektem i poetą. Ojciec wokalisty zostawił rodzinę, gdy przyszły lider Kultu miał 4 lata.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas